Niewzruszony olbrzym nieustannie smagany mroźnymi podmuchami wiatru. Dostojny gigant spiczastym wierzchołkiem rozdzierający napęczniałe od deszczu i lodu chmury. Niemy kolos śniący się każdemu, kto pokochał góry. Mount Everest. Wyżej jest tylko niebo. Zachwycająca opowieść o górach, himalajskiej przyrodzie oraz historii i kulturze pogranicza Nepalu i Tybetu.
Skąd pochodzi nazwa Himalaje?
Himalaje rozciągają się od Pakistanu na zachodzie po Chiny na wschodzie. Na przestrzeni 2500 kilometrów do nieba pnie się ponad 110 szczytów. Mimo że mają aż 50 milionów lat, są najmłodszym łańcuchem górskim na świecie. Słowo Himalaje pochodzi z sanskrytu, starożytnego języka Indii. W sanskrycie „hima” znaczy „śnieg”, a „laya” – „dom”. Himalaje to dom śniegu.
Kim są Szerpowie?
Wśród górskich przełęczy, w lodowej pieczy Everestu, znajduje się dolina Khumbu, którą od zamierzchłych czasów zamieszkują Szerpowie. Słowo „szerpa” znaczy „człowiek ze wschodu” i nawiązuje do migracji tego górskiego ludu, który około dwunastego wieku wywędrował z Tybetu i obszarów położonych dalej na wschód. Niegdyś Szerpowie byli przemierzającymi Himalaje Wysokie nomadami. Do tradycyjnych zajęć Szerpów należała uprawa górskich pól i wyprowadzanie zwierząt na wypas – w wyższe lub niższe partie gór, w zależności od pory roku. Trudnili się też handlem wełną, solą i ziarnami. Współcześni Szerpowie znani są z nadzwyczajnych zdolności alpinistycznych. Badania wykazały, że lepiej znoszą górskie warunki, ponieważ potrafią swobodnie oddychać na dużych wysokościach. Szerpowie żyją w górach już tak długo, że znają je jak własną kieszeń i wiedzą, jak w nich przetrwać.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na alpinistów?
Mount Everest to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. To kraina ruchomych lodowców, szczelin lodowcowych, potężnych burz śnieżnych, lawin, temperatur spadających do -70 stopni Celsjusza i osiągających siłę huraganu wiatrów o prędkości do 280 kilometrów na godzinę.
Na śmiałków czeka wiele wyzwań: biała ciemność, lawiny, oparzenia słoneczne, lodospady, seraki i mroźna temperatura.
Co to są lodospady?
Z lodospadem mamy do czynienia wtedy, gdy podstawa lodowca staje się wąska i stroma. Lód nie ma w takiej sytuacji innej możliwości, jak tylko się osunąć i pęknąć, tworząc głębokie szczeliny w lodowcu. Przykrywający powierzchnię lodowca świeży śnieg maskuje pęknięcia, zastawiając tym samym niebezpieczną pułapkę na alpinistów.
Czy znacie opowieści o Yeti? Czy słyszeliście o człowieku śniegu?
Yeti to stworzenie, które niczym upiorny cień przemierza górską krainę bieli. Ciało ma porośnięte długimi kudłami i nikt nie wie, czy to człowiek czy niedźwiedź, małpa czy potwór.
Donoszono o długich i szerokich odciskach stóp, przecinających rozległe połacie śniegu. Odnajdywano dziwne fragmenty skóry i futra na skalnych urwiskach. Kiedy z nepalskiego klasztoru wykradziono stary, podgniły palec, który rzekomo należał do Yeti, o człowieku śniegu znowu zrobiło się głośno.Niektórzy uważają, że Yeti żyje tylko w ludzkiej wyobraźni, inni natomiast są przekonani, że ukazuje się jedynie tym, którzy naprawdę wierzą w jego istnienie. Już w 326 roku przed naszą erą grecki król Aleksander Wielki szukał tego legendarnego stworzenia. Wielu Szerpów, żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie krainy człowieka śniegu, jest przekonanych, że tajemniczy górski potwór czai się gdzieś w pobliżu.