Together Magazyn » Aktualności » Europejskie Centrum Solidarności – wczoraj i dziś

Europejskie Centrum Solidarności – wczoraj i dziś

Zima nie musi być nudna, wystarczy spojrzeć w kalendarz ECS – warsztaty, konferencje, spotkania autorskie… Uhonorowana Nagrodą Muzealną Rady Europy instytucja nie zwalnia tempa.

Dwa lata – milion gości ECS

Rdzawy budynek z bogatym wnętrzem – to pierwsze skojarzenie z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Nową siedzibę ECS od momentu jej otwarcia w sierpniu 2014 roku odwiedziło już ponad milion osób. To zwiedzający wystawę stałą, ale również uczestnicy wydarzeń kulturalny, muzycznych, filmowych, literackich, debat, warsztatów… Bo ECS trafia w wiele gustów. Uczy, jak być solidarnym dziś, tu i teraz, np. poprzez projekt „Zrozumieć Sierpień”, w którym biorą udział mieszkańcy gdańskich dzielnic. To instytucja realizująca projekty międzynarodowe i organizująca konferencje naukowe.

Wystawa stała – królowa ESC

Cenne archiwalia i pamiątki to m.in.: Tablice 21 Postulatów, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina, wpisane na listę UNESCO „Pamięć świata”. Wystawa zachwyca też najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, wśród których znajdują się m.in. oryginalna suwnica stoczniowa przekształcona w kabinę projekcyjną. Europejskie Centrum Solidarności jest czynne przez siedem dni w tygodniu, od października do kwietnia w godzinach 10.00–18.00. W sezonie otwarte jest dwie godziny dłużej. Zwiedzający mają do dyspozycji audioprzewodniki w siedmiu wersjach językowych oraz w wersji dla najmłodszych.

Nagroda Muzealna Rady Europy

Nagroda przyznawana jest od 1977 roku i jeszcze nigdy w historii nie otrzymała jej placówka z Polski. Europejskie Centrum Solidarności jako zwycięzca otrzymało na rok statuetkę z brązu „La femme aux beaux seins” (dosłownie: „Kobieta z pięknym biustem”) z 1969 roku – autorstwa Joana Miró, katalońskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika – oraz dyplom. Rzeźba eksponowana jest w ogrodzie zimowym instytucji.

Grudzień w ECS

Na grudzień w ECS zaplanowano m.in. wesołe Mikołajki (3 grudnia), podczas których dzieciaki wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami przygotują ozdoby choinkowe. Będą też warsztaty SOLID(AR)NA FERAJNA (11 grudnia), które w ECS odbywają się co miesiąc. Podczas zajęć najmłodsi poznają historię – nie tylko zwiedzając wystawę stałą, ale i biorąc udział w kreatywnych warsztatach. W zimowe wieczory można też wybrać się do biblioteki ECS, by poczytać lub… zagrać w planszówki.

Na 11 grudnia zaplanowano tzw. zwiedzanie subiektywne, czyli spacery ŚLADAMI DWÓCH POLSKICH GRUDNIÓW. W rolę przewodników wcielą się uczestnicy i świadkowie wydarzeń sprzed lat. Odbędzie się też konferencja naukowa na temat stanu wojennego (12–13 grudnia) oraz spotkanie z Wojciechem Jagielskim – jednym z najważniejszych polskich reportażystów (14 grudnia).

MIKOŁAJKI W ECS

sobota, 3 grudnia, godz. 11.00–14.00

Sala wystaw czasowych

Wstęp wolny

Zapraszamy do krainy św. Mikołaja. Otwieramy fabrykę ozdób świątecznych, wspólnie przygotujemy bombki, łańcuchy i inne cuda. Własnoręcznie wykonane dekoracje każdy będzie mógł zabrać do domu. Nie zabraknie strefy z grami planszowymi. Dodatkowo co godzinę zaplanowaliśmy losowanie prezentów w postaci gier planszowych. A świąteczna ścianka selfie to doskonałe miejsce, gdzie będzie można wykonać zdjęcia, które później staną się kartką bożonarodzeniową dla najbliższych.

Oceń