Together Magazyn » Zdrowie » Erytrocyty w moczu – o czym mogą świadczyć?
erytrocyty

Erytrocyty w moczu – o czym mogą świadczyć?

Leukocyty i erytrocyty w moczu, których liczba przekracza dopuszczalne normy, mogą być powodem do niepokoju. Uwagę pacjentów zwracają zwłaszcza krwinki czerwone, które w nadmiarze barwią niekiedy mocz i zazwyczaj stanowią przyczynę pilnej wizyty u lekarza. Co oznaczają erytrocyty w moczu? Jak leczyć ten stan i jakie dodatkowe badania powinno się wykonać w takiej sytuacji? Czy różowe lub czerwone zabarwienie uryny zawsze oznacza obecność krwi?

Erytrocyty w moczu – norma

Zjawisko obecności krwinek czerwonych w moczu określa się mianem erytrocyturii. Normy kształtują się następująco:

  • dla dorosłych – maksymalnie do 3-4 sztuk erytrocytów w polu widzenia;
  • dla dzieci – maksymalnie do 1-2 sztuk erytrocytów w polu widzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, patologiczną obecność krwinek czerwonych w moczu określa się dwoma terminami. Pierwszy z nich to krwinkomocz – stwierdza się go, gdy badania laboratoryjne wykazują obecność erytrocytów w liczbie powyżej 3-4 w polu widzenia (jest ich jednak na tyle mało, że nie wpływają na wygląd i kolor pobranej próbki). Krwiomocz to z kolei sytuacja, w której erytrocytów jest tak dużo, że zmieniają barwę moczu. Może on wówczas przybierać odcień różu, czerwieni, aż do koloru bordowego. Krwinkomocz bywa wykrywany w rutynowych badaniach moczu, natomiast krwiomocz jest widoczny gołym okiem.

Warto tutaj zaznaczyć, że erytrocyty w moczu lub jego różowe zabarwienie nie od razu oznacza rozwój choroby nerek czy innej przypadłości. Dość często próbka zostaje zanieczyszczona erytrocytami pochodzącymi z krwi miesiączkowej (u kobiet) lub z otarcia, ranki czy naruszonych hemoroidów. O tym, co jeszcze może barwić mocz, przeczytasz tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/badania/erytrocyty-w-moczu-krew-w-moczu.

Erytrocyty świeże w moczu – co to oznacza?

W wyniku badania moczu można odnaleźć informacje o tym, czy oznaczone krwinki czerwone były świeże lub wyługowane. Co to oznacza? Definicja ta pomaga zlokalizować miejsce, z którego pochodzą omawiane elementy morfotyczne krwi. Im niżej w drogach moczowych położone jest źródło krwinek (pęcherz, moczowody), tym są one „świeższe”. Z kolei stwierdzenie obecności erytrocytów wyługowanych („starszych”) zazwyczaj świadczy o ich źródle w nerkach (czyli w narządzie położonym dalej od pęcherza, moczowodów i cewki). Zbadanie rodzaju erytrocytów zawartych w moczu jest istotne u każdego pacjenta, u którego koniecznym jest ustalenie źródła pochodzenia krwinek.

Erytrocyty w moczu – jak leczyć?

Obecność erytrocytów w moczu jest objawem, a nie chorobą W praktyce oznacza to, że sama erytrocyturia nie podlega terapii. Leczenie natomiast musi zostać wdrożone pod kątem schorzenia czy dolegliwości, jaka wywołała pojawienie się czerwonych krwinek w moczu. Mogą to być różnego rodzaju choroby nerek, ale również ciała obce obecne w drogach moczowych czy uszkodzenia mechaniczne różnych elementów tegoż układu. Ponadto krew w moczu pojawia się w zaawansowanym ZUM (zapaleniu układu moczowego). Możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy są naprawdę liczne, dlatego dla podjęcia leczenia istotne jest wdrożenie szczegółowej diagnostyki – laboratoryjnej i obrazowej.

Źródła:

  1. E. Franek, R. Drabczyk, F. Kokot, Krwiomocz [w:] Interna – Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej, dostęp online, 10.08.2023
  2. Lek. A. Karkosz, Krwiomocz i krwinkomocz (pot. krew w moczu) – przyczyny, objawy i leczenie [w:] Medycyna Praktyczna, 08.01.2020
  3. Lek. J. Żółtko-Szydłowska, prof. dr hab. n. med. J. Borawski, prof. dr hab. n. med. B. Naumnik, Krwiomocz – diagnostyka różnicowa [w:] Medycyna po Dyplomie 06/2020
  4. M. Rudziński, Krwiomocz [w:] Borgis – Postępy Nauk Medycznych s1/2014
Oceń