Together Magazyn » Zdrowie » Fotel zabiegowy regulowany automatycznie czy ręcznie? Sprawdź, w co warto zainwestować
automatycznie regulowany fotel zabiegowy

Fotel zabiegowy regulowany automatycznie czy ręcznie? Sprawdź, w co warto zainwestować

Fotele zabiegowe to specjalistyczne meble medyczne stanowiące podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i pełnym zintegrowaniem segmentów służących regulacji wysokości i kąta nachylenia, dzięki którym możliwe jest ustawienie pacjenta w wygodnej pozycji. Fotele zabiegowe różnią się zakresem posiadanych funkcji. Dostępne są modele regulowane ręcznie i w pełni zautomatyzowane, sterowane przy pomocy odpowiednich przycisków i bezprzewodowego pilota.

Cechy profesjonalnych foteli zabiegowych

Fotele zabiegowe zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i ergonomii użytkowania. Mają zapewniać maksymalny komfort, zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom.

Fotele zabiegowe wykonane zostały z komponentów ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie są podatne na wilgoć, promieniowanie UV oraz działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur. Cechują się ponadto niezwykłą trwałością i odpornością na zniszczenia mechaniczne i chemiczne. W wielu modelach foteli zabiegowych zastosowana została powłoka chromowa, która dodatkowo minimalizuje ryzyko korozji i ułatwia czyszczenie.

Meble tego typu posiadają specjalną bezszwową tapicerkę. Jest ona wytrzymała na ślady użytkowania, nie wchłania wilgoci i nie wchodzi w reakcję z substancjami chemicznymi i biologicznymi. Brak szwów minimalizuje dodatkowo ryzyko namnażania się bakterii na powierzchni fotela.

Fotel zabiegowy regulowany ręcznie

Fotele zabiegowe regulowane ręcznie wykonane są z profili i rur stalowych, pokrytych lakierem proszkowym, odpornych na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie środków dezynfekcyjno-myjących. W zależności od modelu mogą być wyposażone w układ jezdny z indywidualną blokadą kół tylnych, uchwyt na papier lub jednorazowe prześcieradło oraz niewielki stolik. Za regulację fotelu zabiegowego ustawianego ręcznie odpowiada system sprężyn gazowych, sterowany przy pomocy specjalnej dźwigni.

Jakie elementy fotela można regulować?

W fotelu zabiegowym ustawianym ręcznie można regulować:

  • wysokość i kąt nachylenia siedziska,
  • kąt nachylenia podłokietników,
  • kąt nachylenia oparcia pleców i podudzi.

W jakiego typu gabinetach fotel regulowany ręcznie sprawdza się najlepiej?

Fotel regulowany ręcznie stanowi częste wyposażenie domów opieki społecznej, szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Sprawdza się przy:

  • badaniach lekarskich pacjentów,
  • różnorodnych zabiegach medycznych, przede wszystkim okulistycznych i laryngologicznych,
  • pobieraniu krwi,
  • zabiegach chemioterapii.

Fotele zabiegowe regulowane ręcznie są też często wykorzystywane jako pomoc w opiece nad chorymi w domach prywatnych.

foza basic mobile

Przykładem fotela zabiegowego regulowanego ręcznie jest FoZa Basic Mobil, dostępny w ofercie producenta U.B.M. Katarzyna Kotasińska

Fotel zabiegowy sterowany automatycznie

Fotele zabiegowe sterowane automatycznie cechują się wysoką jakością, trwałością i wielofunkcyjnością. Są wyposażone w bezprzewodowego pilota, który umożliwia łatwą regulację poszczególnych segmentów fotela i pozwala dostosować jego położenie do indywidualnych potrzeb pacjenta i specyfiki przeprowadzanego zabiegu.

Jakie elementy fotela można regulować?

W fotelu sterowanym automatycznie można regulować:

  • wysokość siedziska,
  • kąt nachylenia siedziska,
  • kąt nachylenia segmentów oparcia pleców,
  • kąt nachylenia segmentów oparcia podudzi.

Istnieje ponadto możliwość regulacji położenie zagłówka, co pozwala zminimalizować ryzyko niekontrolowanych ruchów pacjenta podczas delikatnych, precyzyjnych zabiegów.

W jakiego typu gabinetach fotel sterowany automatycznie sprawdza się najlepiej?

Fotele zabiegowe sterowane automatycznie są niezwykle uniwersalne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w każdej placówce medycznej. Są często wykorzystywane w szpitalach, prywatnych gabinetach lekarskich oraz placówkach opieki długoterminowej, a także centrach dializy i stacjach krwiodawstwa. 

fotel zabiegowy foza surgi

Do polecanych foteli zabiegowych z automatyczną regulacją zaliczyć można model FoZa Surgi.

Wady i zalety obu rodzajów foteli zabiegowych

Zarówno fotele zabiegowe regulowane ręcznie, jak i sterowane automatycznie, zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na ślady użytkowania i łatwe w czyszczeniu. Oba typy posiadają certyfikaty zaświadczające o spełnianiu przez nie wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, są łatwe w obsłudze i zapewniają wygodę pacjentom.

Z pewnością jednak to fotele zabiegowe sterowane automatycznie przy użyciu przycisków i bezprzewodowego pilota oferują większy komfort personelowi medycznemu i ułatwiają jego pracę. Za fotelami regulowanymi ręcznie przemawia z kolei cena – modele niezautomatyzowane są bowiem zdecydowanie tańsze i stanowią mniejsze obciążenie dla budżetu placówki medycznej.

Wysokiej jakości fotele zabiegowe regulowane ręcznie i sterowane automatycznie, które spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa, dostępne są w renomowanym sklepie z meblami medycznymi U.B.M. Katarzyna Kotasińska.

5/5 – (2 głosów)