Together Magazyn » Więcej » Dzień Wszystkich Świętych kontra Halloween
dzieci podczas imprezy halloween

Dzień Wszystkich Świętych kontra Halloween

Jak Trójmiasto obchodzi listopadowe święto? Czy wciąż pamiętamy o tradycji, zadumie i zmarłych bliskich, w nostalgicznych nastrojach odpalając symboliczne światełko na grobie ku pamięci zmarłych? A może wolimy przebieranki i słodkości, zapominając o tym, co naprawdę ważne?

 

Na początek warto przybliżyć oba święta. Dzień 1 Listopada, czyli inaczej – Dzień Wszystkich Świętych, to uroczystość rzymskokatolicka obchodzona ku czci wszystkich (znanych i nieznanych) świętych. Wywodzi się ona głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a nie wspominano o nich w żadnych księgach czy pismach. Jest to święto poświęcone pamięci naszych zmarłych bliskich, czas zadumy i refleksji. Jego nastrój wręcz ewidentnie różni się od halloweenowej atmosfery słodyczy i przebieranek. Czy to wyłącznie polska specyfika?

W odróżnieniu do Wszystkich Świętych, Halloween obchodzony jest 31 października, a jego geneza nie jest dokładnie znana. Sama nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows’ E’en, czyli poprzednim „All Hallows’ Eve” („wigilia Wszystkich Świętych”). Skąd się wzięło to święto, które tak bardzo upodobały sobie dzieci? Istnieje wiele teorii głoszących początku Halloween. Może nim być, na przykład, rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtycka uroczystość powitania zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z obrządku celtyckiego Samhain, w którym Druidzi wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między światem zmarłych i żyjących, duchom zaś – zarówno złym, jak i dobrym – łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, że właśnie stąd pochodzą przebrania, zakładanie masek oraz upodabnianie do duchów i upiorów, a czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Po wielu latach zmian obrządków, Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween, wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.

Obecnie można zaobserwować zacieranie się obu tradycji. Zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia 31 października spotykamy roześmiane, poprzebierane dzieci paradujące w maskach po ulicach Trójmiasta. Dorośli spotykają się raczej na okolicznościowych imprezach halloweenowych. Nazajutrz, czyli 1 listopada, wszystko cichnie. Nie słychać już miejskiego gwaru, muzyki, nie widać dyniowych lampionów ani maszkarad; za to pogrążone w nostalgii rodziny zmierzają na cmentarze. Dzieci nie niosą już worków ze słodyczami, ale znicze i kwiaty. Można więc stwierdzić, że oba święta przyczyniają się do zaciskania więzi między dziećmi a rodzicami. Z okazji Halloween organizowanych jest wiele wydarzeń, warsztatów i zabaw dla rodzin, które pozwolą miło spędzić czas na wspólnej zabawie i nauce, natomiast Dzień Zaduszny ma służyć zadumie i wyciszeniu ku pamięci zmarłych bliskich.

Jeśli Wy również chcielibyście spędzić trochę czasu wspólnie podczas halloweenowej zabawy, mamy dla Was kilka propozycji:

https://togethermagazyn.pl/wydarzenia/laboratorium-strachu-wieczor-doroslych/

https://togethermagazyn.pl/wydarzenia/halloween-zumba-party-pge-arenie/

https://togethermagazyn.pl/wydarzenia/zabawa-halloweenowa/

https://togethermagazyn.pl/wydarzenia/zapraszamy-slow-cafe-warsztaty-rodzinne-zabawy-2014-10-31/

https://togethermagazyn.pl/wydarzenia/magiczny-kociolek-wieczor-przebierancow/

Oceń