Together Magazyn » Aktualności » Duże rośliny doniczkowe: ciekawa i pożyteczna dekoracja salonu
vadim kaipov 8zelrodsvtc unsplash wp

Duże rośliny doniczkowe: ciekawa i pożyteczna dekoracja salonu

Urządzasz salon w domu lub mieszkaniu? Z pewnością szukasz nie tylko wyposażenia i mebli niezbędnych do codziennego komfortowego funkcjonowania w nowym lokum, ale i ozdób, które ożywią Twoją przestrzeń oraz sprawią, że będzie wyjątkowa.

Dobrym pomysłem na ozdobienie salonu i nadanie mu wyjątkowego charakteru jest postawienie w nim gustownie dobranych roślin. Taki dodatek nie tylko uatrakcyjnia wygląd pokoju, ale i wpływa pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie jego mieszkańców – nie od dziś wiadomo bowiem, że patrzenie na zieleń jest zdrowe dla ludzkich oczu i psychiki, a rośliny oczyszczają powietrze. Szczególnie dobrze sprawdzą się w takim charakterze duże rośliny doniczkowe. Poznaj najciekawsze z nich.

Dlaczego rośliny powinny znaleźć się w każdym salonie?

Wybrałaś/eś styl skandynawski? A może Twoje mieszkanie utrzymane jest w estetyce rustykalnej bądź industrialnej? Bez względu na to, jakie akcenty w nim dominują, po zakupie wszystkich potrzebnych mebli pomyśl o wyprawie do sklepu ogrodniczego. Rośliny doniczkowe ładnie komponują się z praktycznie każdym wystrojem wnętrz. Jest to klasyczna, ponadczasowa ozdoba, a ich zalety nie ograniczają się tylko do walorów estetycznych.

Zieleń w domu ma działanie odprężające, pozytywnie wpływa też na kreatywność – wie to każdy, kto lubi korzystać z dobrodziejstw wypoczynku na łonie natury. Z tego powodu umieszczenie w salonie roślin pomaga odstresować się po ciężkim dniu i nabrać sił. Widok na kwiaty może też wspierać dzieci w nauce, a dorosłych w pracy. Ponadto uprawa roślin stanowi ciekawe hobby, będące zdrową alternatywą dla spędzania czasu przy komputerze lub telewizji.

Dużym atutem roślin jest ich zdolność do oczyszczania oraz nawilżania powietrza. Jak to się dzieje? Przeprowadzając fotosyntezę, pochłaniają one dwutlenek węgla, a produkują tlen. Zaś przez parowanie podnoszą wilgotność w pomieszczeniach. Co więcej, część roślin ma także zdolność wchłaniania toksyn.

Wszystko to powoduje, że są one nie tylko pięknym, ale i bardzo pożytecznym dodatkiem.

Duże rośliny doniczkowe – przegląd gatunków

Rośliny o dużym rozmiarze to zwielokrotnione korzyści, o których mowa w poprzednim akapicie. Nadają się w szczególności do mieszkań o dużym metrażu, ale i w mniejszym – postawione w optymalnym miejscu – mogą stanowić ciekawą dekorację. W Twoim salonie stanęła już sporych rozmiarów donica? Prezentujemy 5 popularnych dużych roślin, które w niej zasadzisz.

Monstera dziurawa

Monstera to ozdobne pnącze pochodzenia tropikalnego, a jej najpopularniejszy gatunek-  monstera dziurawa, może osiągać wysokość nawet kilku metrów. Jej liście pokryte charakterystycznymi dziurami mogą mieć, w zależności od odmiany, kolor jednolicie zielony, zielono-żółty lub zielono-biały. Sadząc monsterę, należy pamiętać o umieszczeniu w donicy podpórki, gdyż w naturze oplata się ona wokół pni drzew. Ta roślina najlepiej rośnie w miejscu jasnym lub półcieniu – nie należy jej narażać na bezpośrednie promienie słoneczne.

Fikus dębolistny (figowiec skrzypcowy)

Odmiana fikusa z ciemnozielonymi liśćmi przypominającymi liście dębu lub skrzypce. To gęste drzewko o wysokości około 150-180 cm jest łatwe w uprawie, wystarczy je podlewać raz na tydzień. Najlepiej czuje się w miejscu o dużej ilości rozproszonego światła.

Kencja (Palma Howea)

Kecja to efektownie wyglądająca, smukła palma, którą można trzymać w domu w donicy. Jej duże, intensywnie zielone liście przypadną do gustu każdemu, kto chce wprowadzić do salonu powiew egzotyki. Jest to roślina ciepłolubna, która dobrze czuje się w wilgotnym środowisku, dlatego należy pamiętać o jej regularnym (ale niezbyt obfitym) podlewaniu. 

Palma Howea może osiągać w warunkach domowych wysokość do 3 metrów.

Dracena obrzeżona

Mierząca około 1,5 metra wysokości dracena obrzeżona wyróżnia się wzniesionymi łodygami i długimi, wąskimi liśćmi w różnych odcieniach zieleni. Dracena obrzeżona przypomina z wyglądu palmę, jednak nie jest nią: to jeden z sukulentów. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, świetnie nadaje się więc dla początkujących  pasjonatów roślin.

Szeflera drzewkowata

Jeden z popularnych w Polsce gatunków szeflery, który ze względu na swój wygląd wykorzystywany jest w sztuce bonsai. Drzewko o jasno brązowej korze osiąga wysokość około 1,5-2 metrów. Jej gęste liście mają ciemnozielony kolor, są dłoniasto złożone i przypominają kształtem parasol.

Szeflera drzewkowata znosi suche powietrze. Nie powinna być narażana na bezpośrednie promienie słoneczne, więc najlepiej umieścić ją w miejscu z rozproszonym światłem.

Jak ustawić rośliny w salonie?

Roślin wyższych, niż 1,5 m ze względu na ich rozmiar nie ustawia się raczej na meblach ani półkach: zwykle zajmują one miejsce bezpośrednio na podłodze. Jako że ich liście zwykle są delikatne, warto zadbać o to, by blisko nie znajdowały się żadne często używane sprzęty. Pozostaw dookoła donic wystarczająco dużo miejsca, aby osoby przechodzące przez salon nie potrącały mimowolnie donic ani pędów.  Bardzo ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, są też oczywiście wymagania pielęgnacyjne rośliny – przed jej  ustawieniem sprawdź, czy dany gatunek preferuje miejsca nasłonecznione, czy też bardziej zacienione.

Dobrym miejscem na ustawienie donicy z dużym drzewkiem jest zwykle kąt mieszkania lub inne miejsce bezpośrednio przy jego ścianie. Część donic wyposażona jest w praktyczne kółka – dzięki temu można bez problemu przestawiać roślinę z miejsca na miejsce w przypadku ochoty na małe przemeblowanie.

Oceń