Przedpokój bywa często mocno niedoceniany, a w końcu to jedno z pierwszych wnętrz, które widzą osoby wchodzące do domu lub mieszkania. Warto zatem zadbać o ciekawe zaaranżowanie tej przestrzeni, by prezentowała się jak najatrakcyjniej. Możliwości jest wiele, nawet jeśli dysponuje się tylko małym przedpokojem.
Co zrobić, by ciasne wnętrze nabrało nieco przestrzeni? Rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednie dodatki, o których opowiemy w dalszej części artykułu.
Do czego służy przedpokój?
Aranżacja przedpokoju, nawet tego najmniejszego, zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia. Równie ważne jest przeznaczenie tej części domu lub mieszkania.
Przedpokoje potrafią bowiem pełnić różne funkcje. Zazwyczaj jest to miejsce, gdzie zdejmujemy wierzchnie odzienie po przyjściu do domu lub przygotowujemy się do wyjścia na zewnątrz. Zdarza się, że przedpokój wykorzystuje się jako garderobę. Niejednokrotnie przestrzeń ta przydaje się także do składowania rozmaitych przedmiotów, które nie zmieściły się w innych pomieszczeniach. Wszelkie wyposażenie i dodatki muszą zatem być dopasowane do konkretnych potrzeb.
Jak urządzić ciasny przedpokój – kolory i faktury
Niewielki przedpokój bywa wielkim wyzwaniem aranżacyjnym. Należy dokładnie przemyśleć cały projekt i od razu znaleźć miejsce dla poszczególnych elementów wyposażenia – od dużych szaf na płaszcze i buty, przez dodatki (pufy, lustra), aż do detali wykończeniowych, jak na przykład dekoracje ścian, które dostarcza choćby producent tapet Wallart.
O czym pamiętać, gdy tworzy się plan przedpokoju i chce się optycznie dodać mu nieco centymetrów? Warto skoncentrować się na jasnych barwach. To one sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco większe i bardziej świetliste. Można choćby zdecydować się na odcienie bieli, szarości i beżów, uzupełnione o elementy z naturalnych, jasnych gatunków drewna. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w pomieszczeniach boho i skandynawskich. Miłośnicy glamour mogą natomiast skorzystać z innej opcji. Podobny efekt uzyskuje się dzięki wprowadzeniu srebrnych lub złotych dodatków, które odbijają światło i sprawiają, że przedpokój wydaje się nieco większy niż w rzeczywistości.
Dobrym pomysłem jest też zawieszenie w przedpokoju dużego lustra, sprawiające, że wnętrze zdaje się znacznie obszerniejsze.
Funkcjonalność i dekoracja – najważniejsze cechy dodatków do przedpokoju
Skoro w ciasnych przedpokojach nie dysponuje się nadmiernym metrażem, warto ograniczyć do minimum przedmioty dekoracyjne, które choć zdobią, to też zajmują miejsce i sprawiają, że pomieszczenie może wydawać się nieco zagracone.
Zamiast nich można jednak postawić na rozmaite dodatki, wyróżniające się ciekawym wyglądem, a przy tym spełniające szereg praktycznych funkcji. Do tej kategorii zaliczają się choćby wspomniane wcześniej lustra (o kształcie i ramach dostosowanych do konkretnego nurtu wnętrzarskiego), a także rozmaite tekstylia (dywaniki, pufy tapicerowane z poduszkami). Nie zapominajmy również o akcesoriach wieszanych na ścianach. Można bowiem ożywić wnętrze przy pomocy obrazów lub zdjęć, bez nadmiernego wykorzystywania dostępnego miejsca. Sporo inspiracji i pomysłów można znaleźć choćby na stronie: https://domkreator.pl.
Najmodniejsze dodatki do przedpokoju – efektowne style wnętrzarskie
Dodatki stosuje się w różnych przedpokojach, dopasowując je jednak do konkretnej stylistyki miejsca i jego charakteru.
Co wybrać, by stworzyć modne wnętrze? W pomieszczeniach skandynawskich królują jednobarwne tekstylia, w tym zwłaszcza dywaniki i poduszki (stonowana gama barw, zielenie, błękity i żółcienie) oraz naturalne drewno (ramki zdjęć, obramowanie lustra etc.). Zwolennicy rozwiązań nowoczesnych i hi-tech natomiast stawiają na minimalistyczne rozwiązania, o mocno zgeometryzowanej formie, najlepiej wykonane z chromowanych metali. Mogą to być efektowne taborety, ale też tafle lustrzane bez obramowań. Bardziej dekoracyjnie prezentują się akcesoria glamour, czyli np. lustra w bogatych ramach, ze złoceniami i srebrzeniami. Drobne elementy tapicerowane miewają intensywne odcienie – fioletu lub zieleni.
Projektowanie przedpokoju – jak zaplanować ciasne wnętrza?
Nawet ciasny przedpokój da się urządzić tak, by był praktyczny, wygodny i stylowy. Wystarczy wprowadzić do niego odpowiednie wyposażenie i akcesoria, które dopełniając aranżację, dodadzą jej klimatu oraz funkcjonalności w codziennym użytkowaniu.