Together Magazyn » Aktualności » Dlaczego wiatr i suche powietrze szkodzą oczom?
uśmiechnięta kobieta która dba o swoje oczy

Dlaczego wiatr i suche powietrze szkodzą oczom?

Trudne warunki atmosferyczne zawsze były wyzwaniem dla ludzkiego organizmu, jednak obecnie mają one coraz większy zasięg i warto zadbać, by nie poczyniły większych szkód. Dlaczego wiatr, suche powietrze, mróz i promieniowanie słoneczne szkodzą oczom i jak chronić przed ich oddziaływaniem narząd wzroku? Poznaj odpowiedzi na te pytania!*

Wpływ czynników atmosferycznych na narząd wzroku

Zmiany klimatyczne oraz coraz powszechniejsze zanieczyszczenie powietrza niekorzystnie wpływają na wiele aspektów życia, w tym na nasze zdrowie, przyczyniając się do większego ryzyka chorób cywilizacyjnych i zgonów [1]. Smog, nadmierne promieniowanie słoneczne i suche powietrze przyczyniają się m.in. do chorób układu oddechowego, nowotworów skóry oraz większej podatności na sezonowe infekcje [2]. Z uwagi na te czynniki zewnętrzne zwiększa się również podatność na choroby narządu wzroku. Dodatkowym obciążeniem dla oczu jest odbiegająca od umiarkowanej temperatura powietrza (upał, mróz) oraz silny wiatr. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej mamy do czynienia z kombinacją tych niekorzystnych elementów, nasze oczy nie mają lekko.

Wiatr i suche powietrze – jaki mają wpływ na kondycję oczu?

Wiatr to nic innego jak silne podmuchy powietrza, którego temperatura zależy od tej panującej w danym czasie i miejscu. Takie warunki atmosferyczne nie są korzystne dla oczu z dwóch powodów. Po pierwsze, wiatr przenosi drobinki kurzu, alergeny i inne zanieczyszczenia, które mają dzięki temu większą szansę, by osadzić się na powierzchni oka. Silny wiatr wiejący w oczy może nawet spowodować jej uszkodzenie, ponieważ cząstki pyłu docierają do gałki ocznej z dużą prędkością i warstwa ochronna oka może zostać przerwana, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych spojówki i rogówki. Wiatr przyspiesza również parowanie filmu łzowego, który ma za zadanie nawilżać, oczyszczać i chronić gałkę oczną. Dzieje się tak zarówno w niskiej, jak i przy wysokiej temperaturze powietrza, jednak wysychaniu filmu łzowego sprzyja zwłaszcza wysoka temperatura i suche powietrze. Jeśli dodatkowo dzień jest wietrzny, ryzyko wysuszenia powierzchni oka wzrasta. Narząd wzroku reaguje na taką sytuację zwiększoną produkcją łez, by uzupełnić braki, dlatego częstą dolegliwością podczas wietrznej pogody jest łzawienie oczu. Podobnie mogą reagować oczy także na nadmierne promieniowanie słoneczne. Jeśli nasze oczy są często narażone na tego rodzaju warunki, może dojść do rozwoju zespołu suchego oka lub do nasilenia objawów tej choroby. Pojawia się wówczas, oprócz łzawienia, także pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oraz uczucie zmęczenia oczu [3].

Suche powietrze w pomieszczeniu – jak wpływa na narząd wzroku?

Zagrożeniem dla zdrowia oczu nie są jedynie czynniki atmosferyczne. Narząd wzroku źle reaguje także na przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze ma zbyt niską wilgotność. Dzieje się tak często przy włączonym ogrzewaniu lub klimatyzacji. Zbyt mała wilgotność powietrza przyczynia się do szybszego wyparowywania filmu łzowego z powierzchni oka, czego skutki są podobne jak w przypadku narażenia narządu wzroku na trudne warunki atmosferyczne na zewnątrz. Pojawia się szczypanie, łzawienie i podrażnienie oczu, czyli symptomy charakterystyczne dla zespołu suchego oka.

Jak chronić oczy?

W miarę możliwości starajmy się ograniczać przebywanie w warunkach, które mają szkodliwy wpływ na narząd wzroku. Niezależnie od pory roku warto nosić okulary przeciwsłoneczne, które chronią nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed wiatrem. W pomieszczeniach stosujmy nawilżacze powietrza. Przy objawach wskazujących na suchość oczu warto natomiast stosować krople nawilżające z kwasem hialuronowym, takiej jak Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** lub Hyal-Drop Ultra 4S**. Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop® to leczenie objawów suchego oka. Wyrób medyczny  Hyal-Drop® multi zapewnia szybkie ukojenie i nawilżenie oczu, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym i łzawiącym oczom.  Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym. Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które
odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego i dzięki temu
ograniczają parowanie łez. Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach.

Bibliografia:

  1. Joanna Gładysz i in., Wpływ zanieczyszczenia powietrza na stan zdrowia i spodziewaną długość życia ludzi, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(2): 178-180.
  2. Krzysztof Błażejczyk, Jarosław Baranowski, Anna Błażejczyk, Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce: stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku, https://rcin.org.pl/Content/60110/WA51_79962_r2015_Wplyw-klimatu-na-sta.pdf
  3. Poradnik Zespół Suchego Oka, https://www.wszo.pl/wp-content/uploads/2019/06/DrNowosielska_poradnik_Zespol_Suchego_Oka.pdf

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

5/5 – (1 głosów)