Wielu z nas marzy o własnej przestrzeni życiowej. Miejscu, które będziemy mogli wykańczać i urządzać według własnego uznania i które sprawi, że będziemy szczęśliwi. W dobie obecnego kryzysu na rynkach światowych niektórzy rezygnują z zakupu nieruchomości. Ale czy jest to właściwy ruch? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy weryfikując naszą zdolność kredytową oraz sprawdzając jak ceny nieruchomości kształtowały się na przestrzeni lat oraz jakie są prognozy na najbliższe miesiące czy lata. Wątpliwości nie budzi fakt, iż zdecydowana większość z nas wolałaby zamieszkać w domu aniżeli w mieszkaniu. Poznajmy korzyści przemawiające za tą opcją, a w szczególności zalety stania się właścicielem domu w zabudowie bliźniaczej.
Definicja „bliźniaka”
Czym różnią się od siebie domy jednorodzinne wolnostojące, domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej czy też domy jednorodzinne w zabudowie atrialnej? Przepisy budowlane nie wskazują jednoznacznie na rozróżnienie tych pojęć. Zawarte są w nich jedynie informacje o tym, że każdy budynek – niezależnie od tego czy jest on wielorodzinny czy też jednorodzinny – musi być trwale związany z gruntem oraz wydzielony z przestrzeni z wykorzystaniem ścian nazywanych przegrodami budowlanymi oraz zostać wybudowany na fundamentach i pokryty dachem (zgodnie z artykułem 3, pkt 2 Prawa Budowlanego). Ten sam artykuł wskazuje na konieczność samodzielnej egzystencji domu, czyli braku możliwości wykorzystania innych obiektów do jego postawienia. Jak więc do tej definicji ma się popularna wizja domu szeregowego czy też postawionego w zabudowie bliźniaczej skoro większość z nas postrzega te obiekty jako konstrukcje „o przynajmniej jednej wspólnej ścianie”? Warunkiem istnienia połówek bliźniaka czy też segmentów szeregówki jest fakt, iż muszą one być niezależne, czyli zapewniać stabilność i być bezpieczne w użytkowaniu nawet jeśli sąsiedni budynek ulegnie uszkodzeniu. By dom nazwany mógł być „jednorodzinnym” musi posiadać odrębne instalacje, przyłącza, oczyszczalnię ścieków czy szambo. Domy w zabudowie bliźniaczej muszą więc konstrukcyjnie stanowić samodzielną całość, a jednocześnie być oddzielone od siebie przerwą dylatacyjną (fundamenty i dach).
Dom w zabudowie bliźniaczej – korzyści z jego zakupu
Popularnym rozwiązaniem wśród milionów ludzi w Polsce jest zakup domu w zabudowie bliźniaczej. Powszechnie wiadomo, iż koszty jego zakupu czy też budowy są znacznie niższe aniżeli postawienie domu wolnostojącego, gdyż jedną ścianą łączy się z sąsiednim, „bliźniaczym” budynkiem. Jakie są inne korzyści? Tego typu projekty realizowane przez firmy deweloperskie powstają nie tylko na obrzeżach miast, ale często także nieopodal centrów miast dlatego też łączą to co ludzie kochają – indywidualizm i prywatność z łatwością komunikacyjną oraz możliwością korzystania z uroków miast. Jak już wspomniano – niewątpliwą zaletą jest prywatność, której często brakuje w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, gdzie widuje się sąsiadów na korytarzach lub innych częściach wspólnych, ale często także słyszy się ich przez ciągi wentylacyjne. Mieszkając w zabudowie wielorodzinnej należy także najczęściej przestrzegać ciszy nocnej, co w przypadku domów bliźniaczych – oczywiście w zależności od sąsiedztwa – zwykle nie obowiązuje. Domy bliźniacze najczęściej stwarzają możliwość korzystania z własnej przestrzeni na zewnątrz – trawnika lub ogródka, który możemy zagospodarować zgodnie z własnym uznaniem, co również podkreśla cenioną przez tak wielu prywatność. Pomimo prywatności, w domach bliźniaczych, nie możemy narzekać na samotność, gdyż zazwyczaj mamy obok sąsiada. Sąsiedzi mogą nie tylko stanowić miłe towarzystwo, z którym możemy grillować, spędzać wspólnie czas czy nawet zaprzyjaźnić się i dzielić problemami oraz radościami, ale także przyczyniają się do podwyższenia naszego poczucia bezpieczeństwa. W jaki sposób? Wyjeżdżając mamy pewność, iż obok jest ktoś zaufany, kto poinformuje nas w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności – takich jak zalanie, pożar, włamanie czy innych.
Na co zwrócić uwagę kupując bliźniaka
Kupujący powinni zwrócić uwagę na renomę dewelopera oraz jego doświadczenie działalności w branży. Jest to istotne zwłaszcza wówczas gdy zależy nam na terminowości realizacji inwestycji, płynności komunikacyjnej czy też ewentualnym wsparciu w uzyskaniu finansowania. Ważne są także materiały użyte do budowy inwestycji – te wysokiej jakości stanowią gwarancję długotrwałego, bezproblemowego użytkowania oraz często przyczyniają się do obniżenia kosztów ponoszonych za ogrzewanie. Doświadczeni deweloperzy doskonale odczytują potrzeby i pragnienia klientów i są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających z nich co do jakości i estetyki wykonania, terminowości budowy inwestycji, a także odnośnie projektu. Wielu z nich stwarza możliwość jego aranżacji zgodnie z życzeniem Klientów zarówno jeśli chodzi o układ pomieszczeń, jak i o zagospodarowanie terenu wokół domu. Warto również zasięgnąć informacji co do usług dodatkowych realizowanych przez dewelopera takich jak możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła.
Jeżeli szukasz w domu w zabudowanie bliźniaczej lub szeregowej na terenie Trójmiasta i okolic, to koniecznie odwiedź stronę dewelopera AM PROJEKT – www.amprojekt.com.pl