Zima niesie ze sobą szeroki wachlarz zalet, ale i przysparza sporo problemów. W czasie siarczystych mrozów i zmiennych warunków atmosferycznych musimy w szczególny sposób zadbać o swoje obuwie, pamiętając o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych. Na nasze ulubione buty zimą czyha wiele zagrożeń, takich jak różnego rodzaju zabrudzenia oraz zacieki będące wynikiem działania soli drogowej. W niniejszym wpisie podpowiadamy jak czyścić buty zimowe w zależności od materiału oraz rodzaju zabrudzenia.
Jak czyścić buty zimowe ze skóry licowej?
Butom ze skóry licowej zagrażają przede wszystkim takie czynniki jak wilgoć, błoto i śnieg. Przed rozpoczęciem korzystania z butów warto je zaimpregnować przed działaniem wody i zabrudzeniami. Możemy to zrobić przy pomocy specjalistycznych impregnatów dostępnych w sklepach obuwniczych. Choć takie preparaty chronią obuwie, nie są one w stanie całkowicie zlikwidować problemu z regularnym czyszczeniem obuwia w sezonie zimowym. Buty z naturalnej skóry licowej bez problemu wyczyścimy nawet wtedy, gdy błoto zaschnie na powierzchni cholewki, ponieważ tego rodzaju zabrudzenia nie wchłaniają się w głąb skóry. Do czyszczenia butów ze skóry możemy wykorzystać mokrą ściereczkę, którą dokładnie przecieramy cholewkę w celu pozbycia się wszelkiego rodzaju zabrudzeń. W pozbyciu się brudu z trudno dostępnych miejsc pomoże nam mała szczotka z miękkim włosiem.
Jak czyścić buty zimowe z nubuku i zamszu?
Obuwie wykonane z nubuku lub zamszu wymaga szczególnej pielęgnacji. Choć mogłoby się wydawać, że materiał ten trudno utrzymać w nienagannym stanie, buty mogą wyglądać jak nowe, gdy tylko będziemy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim tak jak w przypadku obuwia ze skóry licowej, buty z nubuk lub zamszu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniami i wilgocią. Prawidłowa impregnacja znacząco ułatwi nam codzienną pielęgnację ulubionych butów.
Nubuk i zamsz to charakterystyczny rodzaj skóry, która wymaga regularnego szczotkowania. Potrzebujemy do tego specjalnej szczoteczki, którą bez problemu zakupimy w każdym sklepie obuwniczym. Szczoteczka przeznaczona do zamszu i nubuku z jednej strony ma miękkie włosie, a z drugiej gumkę. Dzięki obu tym elementom każdy jest w stanie czyścić obuwie bez ryzyka uszkodzenia materiału. Regularne szczotkowanie sprawi, że na butach nie będą się pojawiały nieestetyczne ciemne ślady.
Po każdym zabrudzeniu obuwia musimy jak najszybciej przystąpić do czyszczenia. Jeżeli odstawimy brudne buty na jakiś czas na półkę, możemy sprawić, że plamy staną się bardzo trudne do usunięcia. Z nubuku i zamszu najłatwiej usuwa się zabrudzenia, które jeszcze nie zdążyły zaschnąć.
Buty zimowe z nubuku i zamszu najlepiej czyścić bez użycia wody. Czyszczenie na sucho pozwoli nam zadbać o nienaganny stan obuwia. Na wyposażeniu powinniśmy mieć więc tylko gąbkę do czyszczenia oraz gumkę do zamszu. Z pomocą gąbką usuniemy z powierzchni cholewki błoto oraz inne zabrudzenia, natomiast dzięki gumce pozbędziemy się brudu z trudno dostępnych miejsc.
Jak usunąć sól drogową z butów zimowych?
Sól drogowa jest powszechnie znanym artykułem przemysłowym, który wykorzystuje się zimą do roztapiania śniegu na ulicach i chodnikach. Jest to niemalże w całości chlorek sodu, który oprócz swojego pozytywnego działania na oblodzone ulice charakteryzuje się właściwościami, które w sezonie zimowym stanowią bolączkę wielu ludzi. Sól drogowa negatywnie wpływa na obuwie, pozostawiając na nim brzydkie zacieki. Ten nieestetyczny efekt działania soli drogowej można usunąć przy pomoc specjalistycznych preparatów lub domowych metod.
Po raz kolejny musimy podkreślić jak olbrzymie znaczenie w pielęgnacji obuwia ma prawidłowa impregnacja. Zabezpieczenie butów dedykowanemu danemu tworzywu środkami pozwala uchronić je przed zabrudzeniami i szkodliwymi właściwościami soli drogowej.
Nieprzyjemne wizualnie zacieki łatwo możemy zlikwidować z obuwia wyprodukowanego z naturalnej skóry licowej. Wystarczy przygotować roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1, a następnie ściereczką zwilżoną w powstałej w ten sposób miksturze przetrzeć buty. Niektórzy zalecają stosowanie tej metody także w przypadku butów zamszowych, aczkolwiek w tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim procesie suszenia obuwia. Kiedy buty w całości wyschną, musimy wyczyścić je przy pomocy wspominanej już w tym artykule szczoteczce do zamszu.
Artykuł napisany we współpracy z https://sklep.sizeer.com/