Prawem, które przysługuje każdej osobie zaciągającej pożyczkę konsumencką, a która znalazła w zapisach umowy minimum 2 błędy, przysługuje sankcja kredytu darmowego. Skorzystanie z tego zapisu nie jest częste, jednak przynosi wymierne korzyści. Sprawdź, co daje sankcja kredytu darmowego, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać, oraz kto może to zrobić?
- Sankcja kredytu darmowego — co to jest?
- Podstawa prawna sankcji kredytu darmowego
- Kto może skorzystać z sankcji darmowego kredytu i co należy zrobić w tym kierunku?
- Co w sytuacji, kiedy bank wydał decyzję odmowną w sprawie sankcji?
Sankcja kredytu darmowego — co to jest?
Sankcją kredytu darmowego nazywamy prawo, które przysługuje kredytobiorcy. Pozwala ona na spłatę pożyczki w wysokości kapitału, bez ponoszenia pozostałych kosztów kredytu. Dzieje się tak, kiedy pożyczkodawcy, instytucje finansowe zajmujące się pożyczaniem pieniędzy czy po prostu banki naruszą w jawny sposób interesy swojego klienta.
Do takiej sytuacji może dojść w momencie, gdy pożyczkodawca nie będzie rzetelnie przestrzegał wymogów wynikających z podpisanej z klientem umowy kredytowej. Zanim jednak dojdzie do skorzystania z sankcji, należy wskazać zapisy w umowie, do których pożyczkodawca się nie stosuje.
Co można zyskać w efekcie skorzystania z takiej sankcji? Zazwyczaj jest to możliwość zmniejszenia kwoty spłaty kredytu o prowizje, odsetki oraz inne opłaty narzucone przez bank. Obowiązkiem klienta w takiej sytuacji jest spłata wyłącznie pożyczonego kapitału.
Sankcja darmowego kredytu to bardzo skuteczne narzędzie, którego celem jest ograniczenie niedociągnięć oraz błędów instytucji pożyczkowych. Niektóre z nich mogą bowiem realnie wpływać na interesy klienta. Świadomość istnienia takiego prawa sprawia, że instytucje pożyczkowe, jak i banki muszą bardzo dokładnie przykładać się do swoich działań i przestrzegać zapisów, które same umieściły w umowach kredytowych.
Podstawa prawna sankcji kredytu darmowego
Podstawą prawną do uzyskania sankcji kredytu darmowego jest artykuł 45, ustęp 1 ustawy o kredycie konsumenckim, który wyraźnie mówi, że jeśli umowa zawiera naruszenia dotyczące ochrony samego konsumenta, jak i jego praw, może on po złożeniu stosownego oświadczenia kredytodawcy, skorzystać z prawa do spłaty pożyczki w wysokości wyłącznie pożyczonego kapitału, bez dodatkowych kosztów.
Do przykładowych uchybień w takich umowach należą:
- błędna lub fałszywe dane kredytobiorcy,
- brak informacji o formie zawarcia umowy kredytu bądź fakt, że nie została ona sporządzona w formie pisemnej w jednobrzmiących egzemplarzach dla obydwu stron,
- brak informacji o oprocentowaniu (czy zmienne, czy stałe),
- brak szczegółowych informacji na temat harmonogramu spłaty kredytu,
- koszty kredytu pozaodsetkowe, które przekraczają maksymalną kwotę przewidzianą w ustawie.
Kto może skorzystać z sankcji darmowego kredytu i co należy zrobić w tym kierunku?
Jeśli instytucja, u której podpisałeś umowę o kredyt konsumencki, narusza przepisy, możesz skorzystać z sanki kredytu darmowego. Aby uzyskać możliwość skorzystania z sankcji, pożyczka musi spełniać dodatkowe wymagania:
- w umowie kredytowej nie może chodzi o kredyt obciążony hipoteką, musi to być kredyt konsumencki,
- umowa kredytowa nie może być sporządzona wcześniej, niż 18 grudnia 2011 roku,
- sankcje dotyczą kredytu konsumenckiego, którego kwota nie przekracza 255 550 zł bądź równowartości w innej walucie,
- kredyt musi być wzięty na osobę prywatną, nie na firmę czy działalność gospodarczą.
Co zrobić, aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Należy przede wszystkim wskazać uchybienia w umowie, które nie pokrywają się z ustawą o kredycie konsumenckim. Co istotne, nie każda informacja lub jej brak mogą automatycznie prowadzić do sankcji. Przykładem jest brak terminu spłaty kredytu — ustawa wyraźnie mówi, że kredyty do 80 000 zł należy spłacić do 5 lat, natomiast wyższe, do 10 lat. Sankcje udzielane są wyłącznie w przypadku naruszenia poważnego umowy. W spłacie kredytu nie uwzględnia się wtedy kosztów zobowiązania należnych kredytodawcy, co znacznie zmniejsza całą kwotę spłaty.
Co w sytuacji, kiedy bank wydał decyzję odmowną w sprawie sankcji?
Sankcja kredytu darmowego to nic innego, jak pomniejszenie kosztów kredytu należnych kredytodawcy. Zanim jednak do tego dojdzie, należy złożyć pisemne oświadczenie kredytodawcy, w którym zostanie podany powód, dla którego kredytobiorca ubiega się o sankcję. Niestety, nie każdy wniosek jest z góry akceptowany. Zwykle wszystkie są odmowne, gdyż sankcje oznaczają ogromne straty finansowe dla banku. Jeśli więc kredytobiorca ma świadomość, że jego postępowanie jest słuszne, nie pozostaje nic innego, jak skierować całą sprawę na drogę sądową. Nie jest powiedziane, że z takim bankiem trzeba walczyć samodzielnie. Istnieją specjalne instytucje, które mogą realnie pomóc podczas batalii, a jednocześnie mogą sprawdzić, czy Twoja sprawa kwalifikuje się w ogóle do takiej przeprawy sądowej i czy są szanse na wygraną sprawę. Warto skorzystać z ich usług, aby nie podejmować prawnych kroków na darmo.