Together Magazyn » Aktualności » CZY WIESZ, ŻE…

CZY WIESZ, ŻE…

Białe Miasto


Gdynia bywa nazywana białym miastem? To miasto powstałe w okresie międzywojennym w stylu modernizmu. Dopiero w latach 70. i 80. XX w. zaczęto tu budować budynki z wielkiej płyty, a niedawno powstały również wieżowce, takie jak Sea Towers.

Góra Donas


Najwyższym wzniesieniem Gdyni, górującym nad całym miastem, jest Góra Donas? Wznosi się ona na ponad 205 m n.p.m. W miejscu tym, gdzie żyła dawniej społeczność ewangelicka, znajdziemy dziś opuszczony cmentarz, punkt widokowy, dwustuletnie pruskie ceglane domy oraz wzgórze czarownic.

Andrzej Wajda


Słynny polski reżyser, laureat Oscara, Andrzej Wajda jest honorowym obywatelem Gdańska oraz Gdyni? To tu, w Teatrze Wybrzeże, Wajda wyreżyserował swój pierwszy spektakl – „Kapelusz pełen deszczu” ze Zbyszkiem Cybulskim w roli głównej.

Muzeum Sopotu


Muzeum Sopotu było rezydencją władz partyjno-rządowych PRL? Miało to miejsce w latach 1945-1983. Wcześniej, w tej zabytkowej willi, zamieszkiwała rodzina Claaszenów. Budynek wybudował gdański kupiec i przedsiębiorca Ernst Claaszen w latach 1903-1904 wg projektów sopockiego architekta Waltera Schulza.

Parasolnik

Parasolnik, którego rzeźbę z inskrypcją „obłoczek nadziei i kropla uśmiechu pod parasolem uszytym ze snów”, umieszczono na sopockim „Monciaku”, żył naprawdę i nazywał się Czesław Bulczyński? Był pracownikiem cyrku braci Staniewskich i zajmował się naprawą parasoli. Stał się swoistym symbolem i atrakcją turystyczną Sopotu lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Gdański Szlak Wodociągowy


W 2018 roku Gdańsk zyska nową atrakcję turystyczną i przyrodniczą? Będzie to Gdański Szlak Wodociągowy. Dla zwiedzających dostępne będą trzy zabytkowe zbiorniki wody: Zbiornik Stara Orunia z 1869 r., Zbiornik Stary Sobieski z 1911 r. oraz Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. Ten ostatni obiekt można już zwiedzać.

5/5 – (1 głosów)