Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy wiesz, jak powstają gorące źródła? Sprawdź, skąd się bierze woda termalna
jak powstają wody termalne? - odpowiadamy

Czy wiesz, jak powstają gorące źródła? Sprawdź, skąd się bierze woda termalna

Polska ma jedne z najbogatszych złóż wody termalnej w Europie. Ich poszukiwanie i wydobycie jest jednak na tyle kosztowne, że póki co wykorzystujemy potencjał gorących źródeł jedynie w niewielkim stopniu – głównie do celów rekreacyjnych. Taka woda zasila kompleksy basenowe, w większości zlokalizowane na Podhalu. Odwiedzają je osoby chcące się wygrzać, zrelaksować, ale też odnieść korzyści zdrowotne wynikające ze znakomitego składu i właściwości terapeutycznych wody termalnej. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, warto na dobry początek dowiedzieć się, jak powstają gorące źródła. Cały proces omawiamy w naszym artykule.

Przesiąkanie wody opadowej

Na początek wspomnijmy o dość oczywistej, natomiast pewnie dla wielu osób zaskakującej kwestii. Otóż woda termalna zasilająca kompleksy basenowe jest de facto… deszczówką, która została nasycona cennymi minerałami i przefiltrowana w procesie przesiąkania przez kolejne warstwy gleby.

Woda termalna bierze więc swój początek w opadach deszczu. Ta cześć deszczówki, która nie odparuje do atmosfery, wsiąka w glebę i jest pobierana przez systemy korzeniowe roślin. Reszta natomiast wsiąka dalej, stopniowo przedostając się do głębszych pokładów ziemi.

Filtracja

Woda opadowa przepływa przez kolejne warstwy ziemi, które działają niczym filtr. Oczyszczają wodę z wszelkich zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich oraz związków chemicznych, np. z działalności rolniczej czy przemysłowej człowieka.

W efekcie woda, która dociera do najgłębszych, nieprzepuszczalnych warstw ziemi, jest idealnie czysta – nadaje się do picia, nie wymaga dalszego uzdatniania, a także może być wykorzystywana do celów terapeutycznych i rekreacyjnych.

Podgrzewanie wody

Woda termalna swoją nazwę zawdzięcza oczywiście naturalnie wysokiej temperaturze. Zdarza się, że po wydobyciu na powierzchnię woda nadal ma 50-60 stopni Celsjusza. Dobrym przykładem może być woda zasilająca jeden z najchętniej odwiedzanych kompleksów termalnych w Polsce, czyli Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam woda na wyjściu ma aż 64,5 stopnia Celsjusza i musi być schładzana do komfortowej, bezpiecznej temperatury.

Woda jest podgrzewana w sposób naturalny, za co odpowiada podziemna, płynna magma, znajdująca się bardzo blisko jądra naszej planety. Z im głębszych pokładów pozyskuje się wodę termalną, tym wyższa jest jej temperatura na wyjściu.

To warto wiedzieć

Kryterium wody termalnej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, spełnia woda, która na wyjściu ma temperaturę minimum 20 stopni Celsjusza. Jednak tak chłodna woda musi zostać dodatkowo podgrzana przed napuszczeniem jej do basenów termalnych.

Jakość wody termalnej różni się w zależności od regionu kraju

Opisany proces powstawania wody termalnej jest oczywiście bardzo ogólnikowy. Chcąc go sprecyzować należałoby przeanalizować właściwości i skład konkretnej wody. Taka analiza wykaże, jak ogromne są różnice jakościowe pomiędzy wodą zasilającą baseny termalne w różnych częściach Polski.

Za przykład może nam posłużyć woda, z której korzystają goście wspomnianego wcześniej kompleksu Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Nieprzypadkowo cieszy się on ogromną popularnością wśród kuracjuszy oraz osób zmagających się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi – m.in. o podłożu immunologicznym, sercowo-naczyniowym, dermatologicznym i metabolicznym.

Woda termalna zasilająca Termy BUKOVINA jest wiodą siarczanowo-sodowo-wapniową, siarczkową, fluorkową, charakteryzującą się ogólną mineralizacją na poziomie aż 1593,2 mg/dm3. Tak wysoka mineralizacja jest efektem długotrwałego, intensywnego nasycania wody minerałami z warstw wapieni, dolomitów i łupków (tzw. serie płaszczowiny wierchowej), które dodatkowo zapewniają ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami wnikającymi w głąb gleby.

Woda, w której mogą zażywać kąpieli goście Term BUKOVINA, ma korzystny bilans jonowy, dzięki czemu zawarte w niej składniki mineralne są jeszcze lepiej przyswajane przez ludzki organizm. A jest co przyswajać, ponieważ woda ta zawiera aż 28 najcenniejszych minerałów (m.in. potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarkę, selen, mangan, lit, wapń czy sód) oraz składniki specyficzne: siarkę dwuwartościową i fluorki.

I to właśnie bardzo wysoka jakość wody termalnej stanowi najważniejszy argument przemawiający za tym, aby odwiedzić kompleks Term BUKOVINA, nie tylko przy okazji pobytu na Podhalu w czasie ferii czy wakacji.

Więcej o tym, jak powstaje woda termalna, możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/jak-powstaja-gorace-zrodla-poznaj-proces-tworzenia-sie-wody-termalnej.

Oceń