Together Magazyn » Zdrowie » Czy e-receptę na leki można otrzymać przez internet? Dowiedz się więcej!
zdjecie publikacja 48912 togethermagazyn.pl

Czy e-receptę na leki można otrzymać przez internet? Dowiedz się więcej!

W Polsce elektroniczny system wystawiania recept funkcjonuje już od stycznia 2019 roku. Od tego momentu lekarze, lekarze dentyści, felczerzy, starsi felczerzy, pielęgniarki i położne mogą wystawiać takie dokumenty. Jak skorzystać ze zdalnej konsultacji lekarskiej w celu uzyskania e-recepty na substancje farmakologiczne? Sprawdź.

Uzyskanie recepty na leki podczas zdalnej konsultacji ze specjalistą jest proste i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. To jednak nie oznacza, że lekarz w każdym przypadku
ma obowiązek wypisać dokument – zdecydowanie nie. Przykładem może być klinika konopna Kraków, która może wypisać e-receptę tylko w uzasadnionych sytuacjach.

Czy lekarz zawsze wystawi e-receptę przez internet?

Zgodnie z aktualnymi przepisami Ministerstwa Zdrowia elektroniczne recepty mogą być wystawione tylko wtedy, kiedy lekarz na mocne przesłanki do tego na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

W przeciwnym razie nie ma możliwości uzyskania e-recepty, a lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania, np. w stacjonarnej placówce medycznej. Podczas konsultacji lekarskiej warto zatem załączyć dokumentację medyczną i wyniki badań laboratoryjnych.
To pomoże specjaliście ocenić rzeczywisty stan zdrowia konsultowanej osoby.

W przypadku e-recept na preparaty medyczne lekarze specjaliści mogą wypisać elektroniczną receptę tylko wtedy, kiedy to naprawdę zasadne. Jeśli w grę wchodzą kannabinoidy,
np. tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), wtedy e-receptą zajmują się głównie lekarze onkolodzy, neurolodzy i psychiatrzy.

O usługach z tym związanych można przeczytać np. na stronie https://receptamarihuana.pl/.

Jak przebiega e-wizyta lekarska z opcją wystawienia elektronicznej recepty?

To proste. W pierwszej kolejności trzeba umówić się na zdalną konsultację przez formularz rejestracyjny. Przed planowaną wizytą warto skompletować dokumentację medyczną i wyniki badań. Dzięki temu lekarz szybciej oceni zasadność wystawienia dokumentu ze zleceniem na wykupienie leków w aptece.

Gotowa e-recepta będzie dostępna w rządowym serwisie e-Pacjent lub kod zostanie wysłany SMS-em na podany numer telefonu. Po zakończonej konsultacji lekarskiej i wystawieniu dokumentu pacjent może wykupić przepisane preparaty medyczne w wybranej aptece.

W przypadku niektórych środków medycznych recepty są wystawiane maksymalnie na okres 1 miesiąca, w którym lekarz monitoruje pacjenta i ustala odpowiednie dawkowanie.

Czy elektroniczną receptę można otrzymać na wszystkie leki?

Zmiany w wystawianiu recept zostały wprowadzone 7 listopada 2024 roku. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

To oznacza, że do wystawienia recepty na takie preparaty konieczna będzie osobista wizyta
u specjalisty. Dopiero wtedy lekarz może legalnie wypisać receptę na określone środki uwzględnione w wyżej wymienionym akcie prawnym.

Oceń