Together Magazyn » Dom » Czy budowa własnego szamba się opłaca?
Wyjaśniamy Czy budowa własnego szamba się opłaca.

Czy budowa własnego szamba się opłaca?

Wiele działek w Polsce nie ma dostępu do kanalizacji miejskiej. Właściciele posiadłości sami muszą zadbać o odprowadzanie ścieków. Zazwyczaj służy do tego specjalny zbiornik bezodpływowy. Pytanie tylko, czy budowa własnego szamba się opłaca. Ile kosztują przydomowe oczyszczalnie ścieków? Spróbujmy rzucić nieco światła na ten temat.

Budowa szamba w praktyce

Planując budowę szamba, trzeba wszystko dobrze policzyć. Koszt instalacji to nie tylko sam zbiornik, lecz także robocizna i akcesoria. Przed podjęciem decyzji należy również sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące szamba. Prawo w Polsce jest bardzo precyzyjne, jeśli chodzi o tę kwestię.

Istnieje wręcz obowiązek przyłączenia nieruchomości do stosownego systemu ściekowego. Sprawę trzeba oczywiście zgłosić do lokalnego urzędu gminy. Urząd jest z kolei zobowiązany do tego, aby prowadzić taką ewidencję. Z szambem wiąże się więc trochę biurokracji. To jednak dotyczy również przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlatego nie należy się tym zrażać. Pamiętać jednak trzeba o tym, że sam zbiornik nie wystarczy. Zarówno prywatne szambo betonowe, jak i to z tworzywa sztucznego wymaga odpowiedniego osprzętu. Pompy ściekowe to podstawa. Na duży wybór w dobrych cenach mogą Państwo liczyć w specjalistycznych sklepach. Warto więc kliknąć tutaj: dostudni.pl.

Gdzie umieścić szambo?

Zgodnie z przepisami prawa prywatne zbiorniki ściekowe nie mogą zostać umieszczone zbyt blisko domu. Zasada obowiązuje również w przypadku nieruchomości sąsiada. W związku z tym planowane szambo o pojemności do 10 m³ musi koniecznie znaleźć się przynajmniej 5 m od drzwi i okien obiektów mieszkalnych. Takiej instalacji również nie wolno umieszczać bezpośrednio przy granicy działki. Odległość 2 metrów musi być zachowana. Odległość 15 metrów zaś dotyczy studni lub dowolnego punktu poboru wody dla domowej sieci kanalizacyjnej. Ekologiczne szambo z drenażem rozsączającym nie stanowi wyjątku.

To wszystko oznacza, że do budowy szamba trzeba mieć działkę odpowiednich rozmiarów. Co więcej, na instalację należy poświęcić pewną ilość miejsca. W związku z tym marzenie o basenie lub małej piwniczce ogrodowej w wielu przypadkach musi zostać skreślone z listy na rzecz szamba. Poświęconą przestrzeń także należy uznać za pewien koszt.

Na szczęście osprzęt do obsługi szamba jest stosunkowo niewielki. Pompy ściekowe do odprowadzania zawartości zbiornika są dosyć kompaktowe. Nawet jeśli są to pompy z rozdrabniaczem. Warto poczytać więcej na temat tych urządzeń. Praktyczne informacje z tym związane znajdą Państwo na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-szamba-z-rozdrabniaczem,c76.html.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jeśli chodzi o przydomową oczyszczalnię ścieków, jest to na pewno unowocześnienie w stosunku do zwykłego szamba. Z tym jednak wiąże się i większy koszt budowy. Już sam projekt kosztuje kilkaset złotych. Maksymalna inwestycja ze złożem biologicznym to zatem ponad 20 000 zł. Co ważne, wydatek zwraca się z czasem. Własna oczyszczalnia ścieków jest tania w utrzymaniu.

Pora odpowiedzieć na tytułowe pytanie: czy budowa własnego szamba się opłaca? Tak. Jeśli nie można sobie pozwolić na jednorazowy wydatek związany z oczyszczalnią, szamba betonowe czy plastikowe wciąż stanowią opłacalny sposób na pozbycie się nieczystości. A jeśli interesują się Państwo tym, jak poprawnie wypompować wodę z szamba, polecamy artykuł ze strony https://budownictwo.pl/artykul/jak-wypompowac-wode-z-szamba-254521.

Oceń