Together Magazyn » Aktualności » Jak często kąpać dziecko

Jak często kąpać dziecko

Czego potrzebuje niemowlak? Jedzenia, snu i suchej pieluszki. Te trzy rzeczy każdy rodzic wymieni niemalże jednym tchem. A jak jest z kąpielą? Czy niemowlę faktycznie jej potrzebuje, czy to my – dorośli, uważamy, że bez kąpieli nie ma życia?

Poranna lub wieczorna kąpiel weszła do codziennego rytuału wraz z upowszechnieniem się dostępu do bieżącej wody. Nasi przodkowie nie mieli taki luksusów, stąd i kąpiele w dawnych czasach nie były tak popularne. Można by przypuszczać, że skoro ludzie mimo to żyli, to kąpiele wcale nie są potrzebne. Nie da się jednak nie zauważyć, że wraz z upowszechnieniem się codziennej toalety znacząco wzrosła długość życia. Więc jak to jest naprawdę, jak często kąpać dziecko by było zdrowe? Czy woda faktycznie może zaszkodzić?

Delikatna skóra dziecka do trzeciego roku życia nie ma w pełni ukształtowanego płaszcza lipidowego, a więc jest bardziej podatna na wysuszenie, woda wbrew pozorom nie nawilża, ale właśnie wysusza. Stąd apel amerykańskich pediatrów, by dzieci kąpać co trzy dni, a w pozostałe jedynie przemywać myjką. Ma to zapewnić dziecku czystą, zadbaną i nieprzesuszoną skórę. Jeśli dziecko ma problemy skórne lub skłonności do nadmiernego przesuszania można do wody dodać nawilżającego emolientu, lub po kąpieli posmarować malucha nawilżającym balsamem. Tak modne niegdyś oliwki obecnie wychodzą z użycia. Są zbyt tłuste, nie wchłaniają się całkowicie w skórę, zatykają pory i pozostawiają plamy na ubrankach.

Wydawać by się mogło, że znamy już odpowiedź na pytanie: „jak często kąpać dziecko?”. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że codzienna kąpiel to nie tylko zabieg czysto higieniczny, ale i swojego rodzaju rytuał, to rozwiązanie tej kwestii przestaje się wydawać tak oczywiste. Codzienna kąpiel o stałej porze to dla dziecka sygnał, że zbliża się koniec dnia, pora na sen, Taki stały punkt programu pozwala ustabilizować dzienny i nocny rytm malucha. To też dobra okazja do codziennego masażu i wielozmysłowej stymulacji dziecka. No i nie można zapominać, że dzieci zwyczajnie lubią się kąpać i jeśli na przeszkodzie nie stoją względny zdrowotne, to nie ma powodu, by im tę przyjemność odbierać. Już kilkumiesięczne niemowlę może z powodzeniem wierzgać nóżkami w wodzie i odczuwać z tego powodu niekłamaną radość.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej reguły, jak często kąpać dziecko. Jeśli sytuacja tego wymaga, można to robić nawet kilka razy dziennie. Duży wpływ ma także pora roku, warunki sanitarne w domu oraz aktualny stan zdrowia dziecka. W razie wątpliwości co do stanu skóry dziecka i jej potrzeb zawsze można skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Oceń