Together Magazyn » Dom » Co zastosować zamiast stołu w kuchni? Odpowiadamy!
The interior of a large U shaped kitchen with a wooden front and a large island

Co zastosować zamiast stołu w kuchni? Odpowiadamy!

Barek w kuchni zamiast stołu, a może wyspa, szafko-stół lub przedłużenie blatu — alternatyw dla tradycyjnego mebla jest całe mnóstwo. W artykule przedstawiamy zalety wszystkich rozwiązań i podpowiadamy, które będą pasować do konkretnych przestrzeni. Sprawdź, który pomysł na zastępstwo dla stołu będzie dla Ciebie najlepszy.

Alternatywy dla stołu w kuchni — kiedy należy je rozważyć?

Nie każda kuchnia jest na tyle duża, by wstawić do niej stół i otoczyć go krzesłami. Wyodrębnienie kącika jadalnego nie będzie możliwe w naprawdę niewielkich pomieszczeniach. W takim przypadku alternatywy dla tradycyjnego stołu okażą się zbawienne. Dodatkowo ciekawe rozwiązania — wyspa kuchenna z dostawionymi hokerami czy przedłużony blat — pozwalają zgromadzić całą rodzinę i znajomych w jednej przestrzeni, bez odseparowywania gotujących osób. Zależnie od wybranej opcji, zastępstwo dla klasycznego stołu umożliwia wykreowanie klimatu małej kawiarenki bądź nowoczesnego baru. Pomoże również w przechowywaniu, oferując kolejne szafki, półki czy szuflady. 

Barek w kuchni zamiast stołu — czy to dobre rozwiązanie?

Barek kuchenny to nic innego jak półwysep połączony z dolną zabudową kuchenną i przylegający do jednej ze ścian. Tworzy on ciąg, nadając zabudowie kształt litery U bądź L. Dodatkowo zwiększa powierzchnię roboczą, ponieważ występuje w funkcji jeszcze jednego blatu. Barek w kuchni, zamiast stołu, pozwala też symbolicznie oddzielić przestrzeń do gotowania od strefy relaksu w salonie. 

Na barku można również przechowywać artykuły spożywcze lub zmienić go w miejsce do spożywania posiłków. Wystarczy do wysokiego blatu dostawić dwa-trzy hokery (stołki barowe). Najpopularniejszym materiałem do skonstruowania kuchennego barku są płyty meblowe. Alternatywą dla nieruchomej konstrukcji może być mobilny barek na kółkach, dostawiany do zabudowy, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. 

Wyspa kuchenna — czy może zastąpić stół?

Wyspa kuchenna na pewno będzie sporo wyższa od tradycyjnego stołu. Zazwyczaj znajduje się ona na środku kuchni i posiada blat o sporych wymiarach. Dzięki takim właściwościom wyspa może posłużyć zarówno do przygotowywania posiłków, jak i spokojnego ich spożywania w gronie domowników. Kwadratowe bądź prostokątne meble są wyposażane w przydatne elementy:

  • zamykane szafki;
  • liczne półki;
  • głębokie szuflady na sztućce i inne użyteczne akcesoria.

Wyspa kuchenna z hokerami sprawdzi się raczej w kuchniach o większym metrażu, o nowoczesnym bądź minimalistycznym charakterze. Atutem tego rozwiązania jest też niezwykle łatwy dostęp do wszystkich szafek i AGD typu piekarnik czy lodówka na wino.

kuchnia styl nowoczesny czarny brazowy szary wyspa

Szafko-stół do kuchni — komu przyda się najbardziej?

Wielofunkcyjne meble to przede wszystkim oszczędność cennych centymetrów. Nie w każdym mieszkaniu jest na tyle miejsca, by stanął w nim ogromny stół. Osobna jadalnia często staje się luksusem i to kuchnia musi pełnić kilka różnych funkcji. Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli mniejszych mieszkań wychodzi szafko-stół do kuchni, który zapewnia mądrą organizację przestrzeni. 

Szafko-stół, jak sama nazwa wskazuje, ma podwójną budowę. Mebel mieści w sobie niewielki blat oparty na nogach i jest zakończony klasyczną szafką z półkami. Część szafkowa pomieści produkty sypkie, całą kolekcję przyprawników i kilka książek kucharskich. Co ważne, ta sekcja mebla zazwyczaj jest zwrócona na zewnątrz kuchni, w stronę salonu, dlatego trzeba zwrócić uwagę, by utrzymywać tam porządek. Z drugiej strony szafko-stół to świetny sposób na wizualne połączenie kuchni z pokojem dziennym. Trik bazuje na ustawieniu na półkach przedmiotów w tym samym kolorze lub wzorze jak wyposażenie w salonie.

Blat zamiast stołu w kuchni — popularna opcja dla wielu wnętrz

Stół w kuchni z blatu jest to powierzchnia robocza, pod którą jednak nie znalazła się dolna zabudowa szafkowa. Po pierwsze, przedłużenie blatu w kuchni jako stół dodaje pomieszczeniu lekkości. Po drugie, uniwersalność. Właściciele niewielkich kuchni mogą poprowadzić dodatkowy blat od głównej zabudowy szafkowej lub wybrać model składany (na zawiasach) oraz opuszczany na bok — kiedy nie jest potrzebny, znika” z pola widzenia i nie zagraca przestrzeni. Aby kuchnia zachowała pożądaną spójność, blat zamiast stołu powinien być wykonany z tego samego materiału co reszta powierzchni — drewniany (zaimpregnowany!), wyłożony wzorzystymi kafelkami czy przyciągający wzrok żyłkowaniami marmuru. 

5/5 – (1 głosów)