Zmęczenie, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, uczucie senności przydarzają się od czasu do czasu niemal każdemu. Zastanawiasz się, z jakiego powodu tak się dzieje i szukasz sposobu na zwalczenie złego samopoczucia? Oto kilka typowych przyczyn.
Przepracowanie
Wiele osób żyje w ciągłym biegu. Stresująca praca z dziesiątkami zadań do wykonania „na wczoraj”, nadgodziny, nawarstwiające się obowiązki domowe… Czasem trudno za tym wszystkim nadążyć. Jesteś przepracowany? Brak ci chwili, aby się zatrzymać i „złapać oddech” przed kolejnym wyzwaniem? To może być powód, dla którego czujesz się zmęczony i senny. Jak sobie poradzić? Przede wszystkim postaraj się zoptymalizować swój plan dnia. Zaplanuj nie tylko czas na pracę, ale także na odpoczynek. Przyjrzyj się też dobrze wszystkiemu, co masz na głowie. Być może z części zobowiązań możesz zrezygnować? Odciąż się i postaraj o lepszy balans między pracą a odpoczynkiem.
Za mało snu
Przepracowanie bardzo często wiąże się z nieprzespanymi nocami. Sen jest niezwykle ważnym elementem dobowego cyklu pracy twojego organizmu. To czas, gdy zarówno ciało, jak i umysł regenerują się oraz „ładują baterie” na kolejny dzień. Gdy czasu na sen jest za mało, możesz czuć się po prostu zmęczony i senny. Co zatem zrobić?
- Postaraj się przesypiać ok. 7-8 godzin na dobę, również w tygodniu pracy. Deficytu godzin snu nie „nadrobisz” w weekendy.
- Stwórz sobie komfortowe warunki snu – przewietrz sypialnię przed zaśnięciem, wyłącz telewizor i postaraj się nie korzystać ze smartfona w łóżku, zapewnij sobie odpowiednią ciszę oraz zaciemnienie.
- Jeśli masz problemy z zasypianiem, bo np. jesteś zestresowany codziennymi obowiązkami, spróbuj medytacji lub innych sposobów na wyciszenie się.
Nieprawidłowa dieta
Wraz z pożywieniem dostarczasz swojemu organizmowi witaminy i minerały, które wspierają jego prawidłową pracę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowo zbilansowaną dietę. Przy jej tworzeniu możesz kierować się np. piramidą stworzoną przez Instytut Żywności i Żywienia[1], która wskazuje, że ok. 50% Twojej diety powinno się składać z warzyw i owoców. Na kolejnych miejscach znajdują się produkty zbożowe, nabiał, mięso oraz tłuszcze. Nie należy też zapominać o codziennej aktywności fizycznej.
Niski poziom elektrolitów
Istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywają również elektrolity, a więc jony magnezu, potasu, sodu oraz chlorków. Wspomagają m.in. prawidłową pracę mózgu oraz układu nerwowego, a także mięśni – w tym serca. Dlatego wspierają m.in. koncentrację i pomagają radzić sobie ze zmęczeniem. Niski poziom elektrolitów można pokonać, dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli chcesz szybko przywrócić sobie równowagę, możesz sięgnąć po suplementy diety zawierające elektrolity – pomogą wyrównać ich poziom w krótkim czasie.
Pamiętaj: jeśli zmęczenie i złe samopoczucie utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.
[1] http://www.izz.waw.pl/attachments/article/555/Piramida%20IZZ%201.pdf