Czym się wyróżnia komora hiperbaryczna w Centrum OxyMedica?
Nasza komora jest komorą twardą. Istnieje w Polsce kilka placówek dysponujących komorami miękkimi, jednak nie są one ani tak skuteczne, ani wygodne. Ciśnienie osiągane w komorze miękkiej to zwykle 1,3 ATA. Jest ono zbyt niskie, byśmy mogli mówić o działaniu leczniczym. Nasza komora pracuje w zakresie ciśnień 1,5–2 ATA. Dopiero przy takich ciśnieniach możemy obserwować wymierne korzyści zdrowotne. Ponadto pacjenci, którzy mieli okazję korzystać z komory miękkiej, są zadowoleni z komfortu, jaki oferuje nasza. Dzięki regulacji temperatury oraz klimatyzacji seans jest przyjemny; możliwość oglądania telewizji lub słuchania muzyki sprawia, że pacjenci mają naprawdę szansę się zrelaksować, a tym samym – wspomóc regenerację organizmu. Przeszklone drzwi gwarantują kontakt wzrokowy pacjenta z operatorem, a wmontowany Intercom umożliwia rozmowę, w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Na czym polega skuteczność tlenoterapii?
Oddychanie czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia prowadzi do znacznego wzrostu ilości tlenu rozpuszczonego we krwi. Ale nie tylko we krwi – tlen przenika również do innych płynów fizjologicznych i penetruje miejsca, do których w normalnych warunkach nie miałby szansy dotrzeć. Dzięki temu organizm otrzymuje bodziec i uruchamia najróżniejsze procesy regeneracyjne. Dostarczenie organizmowi tego życiodajnego pierwiastka w tak dużym stężeniu sprawia, że tlenoterapia staje się jedną z najskuteczniejszych metod profilaktycznych i leczniczych. Tlenoterapia redukuje stany zapalne, zmniejsza obrzęki, usprawnia gojenie tkanek oraz regenerację tkanki kostnej, wpływa korzystnie na procesy poznawcze (pamięć, percepcja, koncentracja) oraz skutecznie usuwa i dezaktywuje toksyny i produkty przemiany materii. W związku z tak szerokim spektrum działania leczniczego, tlenoterapia hiperbaryczna bywa ostatnią deską ratunku dla osób z chorobami przewlekłymi, którym inne metody nie pomagają. Ponadto sprzyja zachowaniu zdrowego i atrakcyjnego wyglądu oraz wspomaga utratę zbędnych kilogramów. Stąd pewien odsetek naszych pacjentów to osoby w pełni zdrowe, ale pragnące jak najdłużej zachować młodość.
Czy zabiegi w komorze hiperbarycznej są bezpieczne dla dzieci?
Z zabiegów korzystają nie tylko osoby dorosłe. Spora część naszych pacjentów to właśnie dzieci, najczęściej z autyzmem, porażeniem mózgowym czy innymi deficytami, zwłaszcza neurologicznymi. W przypadku małych pacjentów najczęściej stosuje się niższe ciśnienia (1,5 ATA) co sprawia, że zabieg jest w pełni bezpieczny i przynosi wymierne korzyści. Mamy sporo klientów, którzy wracają do nas po pewnym czasie, by powtórzyć serię zabiegów u swoich dzieci – tak bardzo są zadowoleni z efektów.
Kto najchętniej korzysta z tego typu zabiegów?
Jak już wcześniej wspomniałam, duża część naszych pacjentów to dzieci z najróżniejszymi zaburzeniami rozwojowymi. Kolejna grupa to osoby dorosłe z deficytami neurologicznymi, między innymi dotknięte stwardnieniem rozsianym, chorobą Alzheimera, Parkinsona czy też po udarze. Mieliśmy również pacjentów z chorobami jelit, przewlekłymi infekcjami, chorobami skóry (trądzik, łuszczyca) czy migrenami. Wskazaniem do zabiegów są też schorzenia laryngologiczne, takie jak nagła głuchota czy szumy uszne. Trafiają do nas również sportowcy, którzy dzięki tlenoterapii hiperbarycznej mają szansę nie tylko szybciej zregenerować różne urazy i kontuzje, ale również zwiększyć wydolność organizmu. Okazuje się, że tlenoterapia jest skuteczną metodą w przypadku wszystkich tych schorzeń.
Jak często można można się poddawać zabiegom tlenoterapii? Czy potrzebne są dłuższe przerwy między seriami?
W większości przypadków zalecane są serie – od dziesięciu do kilkudziesięciu zabiegów. Najlepiej stosować zabiegi codziennie, ewentualnie z przerwą na weekend. Taka intensywność gwarantuje optymalne wysycenie organizmu tlenem, a dzięki temu – przynosi wymierne korzyści. Niekiedy pacjenci decydują się na zabieg co drugi dzień, wówczas trwa on najczęściej 90 minut.
Czy przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska?
Konsultacja jest konieczna w przypadku pacjentów w ciężkim stanie lub z poważnymi problemami płuc (odma). Większość osób nie wymaga takiej konsultacji.
W jakich schorzeniach tlenoterapia jest szczególnie pomocna?
Tak jak wcześniej wspominałam, tlenoterapia hiperbaryczna jest bardzo pomocna w schorzeniach neurologicznych, chorobach skóry, jelit, przy obniżonej odporności oraz dolegliwościach reumatologicznych i laryngologicznych. Warto dodać również, że zabiegi znacznie zwiększają liczbę komórek macierzystych w organizmie, tym samym przyspieszając i optymalizując procesy regeneracji. Ponadto tlenoterapia hiperbaryczna skraca czas rekonwalescencji po różnych zabiegach (chirurgicznych, medycyny estetycznej, stomatologicznych), przyspiesza metabolizm oraz optymalizuje procesy usuwania toksyn z organizmu. W środowisku sportowców uznawana jest za legalny doping, ponieważ znacznie zwiększa wydolność, a wśród gwiazd – za skuteczną metodę przedłużenia młodości.
O czym warto wiedzieć przed samym zabiegiem? Czy należy się do niego szczególnie przygotować?
Zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Należy się ubrać w wygodny, bawełniany strój lub wziąć go ze sobą i przebrać się przed zabiegiem.
Czy tlenoterapia wywołuje działania niepożądane?
Najczęstszym przejściowym powikłaniem jest uraz ciśnieniowy ucha i/lub zatok wywołujący dolegliwości bólowe. Aby zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwościom lub je zminimalizować, zapoznajemy pacjenta z technikami wyrównywania ciśnienia w uchu środkowym (przełykanie, ziewanie, żucie).
Rozmowa z Magdaleną Madej