Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Brzeszczoty do pił ramowych – jakie wybrać, na co zwracać uwagę?

Brzeszczoty do pił ramowych – jakie wybrać, na co zwracać uwagę?

Prawidłowy dobór brzeszczotu do piły determinuje funkcjonalność, komfort, tempo oraz bezpieczeństwo pracy narzędziem tnącym. Z tego też względu, przed podjęciem decyzji związanej z doborem brzeszczotu do piły ramowej lub kabłąkowej, warto dokładnie przeanalizować rynkową ofertę oraz sprecyzować własne potrzeby względem tego rodzaju narzędzia. Na co zwracać uwagę wybierając brzeszczoty do pił ramowych?

Czym są piła ramowa i kabłąkowa?

Piła ramowa to urządzenie tnące zbudowane ze stałej ramy ze stołem tnącym służącym do mocowania materiału. Do ramy zainstalowane jest także wychylne ramię, na którym zamontowana jest rama ruchoma z brzeszczotem. Piła ramowa napędzana jest silnikiem elektrycznym, a posuw ramienia tnącego wykonywany jest dzięki układowi hydraulicznemu. Sterowanie piłą ramową odbywa się poprzez pulpit sterowniczy. Piły ramowe wykorzystywane są przede wszystkim w zakładach mechanicznych i szeroko rozumianym sektorze przemysłowym i najczęściej służą do efektywnego cięcia profili i rur metalowych.

Piłą ramową nierzadko określa się także piły kabłąkowe. Są to zdecydowanie prostsze, ręczne narzędzia tnące, które składają się z zagiętej w łuk rury (kabłąka) stanowiącej ramę narzędzia. Między krańcami kabłąka umieszczony jest brzeszczot tnący. Piły kabłąkowe służą do cięcia tworzyw sztucznych, drewna i metali, a ich funkcjonalność zależy przede wszystkim od zamontowanego brzeszczotu.

Brzeszczoty do pił ramowych – jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Brzeszczoty do pił ramowych należy dobierać na podstawie ciętego rodzaju materiałów. Wybierając brzeszczot, należy zwrócić szczególną uwagę na: przeznaczenie, podziałkę uzębienia, materiał oraz parametr posuw na wióry.

Przeznaczenie brzeszczotu

Brzeszczoty do pił ramowych (kabłąkowych) najczęściej stosowane są do cięcia drewna mokrego lub suchego. Niemniej, z powodzeniem znajdziemy też brzeszczoty do cięcia miękkich metali i tworzyw sztucznych. Brzeszczoty do pił ramowych mechanicznych najczęściej przeznaczone są do cięcia: stali konstrukcyjnej i narzędziowej, odlewów żeliwnych, metali nieżelaznych, materiałów litych, rur oraz profili.

Brzeszczot powinien być także dopasowany do rodzaju piły. W przypadku pił kabłąkowych determinuje to symbol mocowania brzeszczotu – najczęściej określany kodem SE. Przykładowo piły SE-16-21 wyposażone są w obniżony uchwyt na brzeszczot i są kompatybilne z ostrzem 21”.

Podziałka uzębienia

Podziałka uzębienia brzeszczotu określana jest także jako liczba zębów na cal (TPI). Waha się ona w granicach od 1 do nawet 24 zębów na cal. Do cięcia cienkościennych detali wykonanych z metalu – np. rur czy blachy, stosuje się brzeszczoty o drobnych zębach. Jeśli do cięcia tego typu elementów zastosujemy brzeszczoty o mniejszej liczbie zębów na cal, istnieje ryzyko, że dojdzie do wyłamania zębów. Do dużych przekrojów oraz miękkich materiałów stosuje się brzeszczoty o mniejszej liczbie zębów na cal. Zwiększa to tempo cięcia oraz pozwala zachować odpowiednią przestrzeń na wióry powstałe podczas skrawania materiału.

Materiał brzeszczotu

Brzeszczoty do pił ramowych ręcznych wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości stali hartowanej i odpuszczonej, stali szybkotnącej lub chromowo-wanadowej. Najtańsze brzeszczoty wykonuje się ze stali węglowej.

Do cięcia drewna stosowane są najczęściej brzeszczoty produkowane ze stali węglowej, chromowo-wanadowej i odpuszczonej stali hartowanej. Jeżeli mamy zamiar ciąć materiały metalowe, należy wyposażyć się w brzeszczoty wykonane ze stali szybkotnącej wysokostopowej, brzeszczoty Bi-metalowe lub ostrza z napylonym węglikiem wolframu.

Posuw na wiór

Parametr ten jest istotny przede wszystkim przy dobieraniu brzeszczotu do mechanicznych pił ramowych. Podczas cięcia każdy ząb brzeszczotu musi produkować wiór o odpowiedniej grubości. Optymalną grubość wiórów osiąga się poprzez prawidłowy dobór podziałki uzębienia, posuwu i prędkości piły. Jeśli mechaniczna piła ramowa produkuje zbyt cienkie i drobne wióry, konieczne jest zmniejszenie prędkości lub zwiększenie posuwu piły. Jeśli wióry są zbyt grube, posuw jest zbyt duży. Aby uzyskać prawidłowy posuw na wiór, ważny jest precyzyjny dobór brzeszczotu do rodzaju ciętego materiału.

Oceń