Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Rehabilitacja – na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Rehabilitacja – na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Mianem rehabilitacji ruchowej określa się zespół działań, które mają na celu wsparcie osób niepełnosprawnych fizycznie poprzez pomoc w powrocie do sprawności ruchowej. Nie da się jednoznacznie określić zakresu stosowanych technik rehabilitacji ruchowej, bo sięgają po nią ludzie z bardzo zróżnicowaną historią – osoby po wypadkach lub kontuzjach, sportowcy (nie tylko ci wyczynowo uprawiający sport, ale także amatorzy), ale także osoby z problemami neurologicznymi. Przyjrzyjmy się bliżej rehabilitacji ruchowej.

Rodzaje rehabilitacji ruchowej

Fizjoterapeuci wyróżniają dwa rodzaje rehabilitacji ruchowej – ortopedyczną i neurologiczną. Pierwszy jej rodzaj dotyczy tych osób, które straciły sprawność ruchową wskutek długotrwałego unieruchomienia. Brak ruchu może wynikać chociażby z wypadku lub złamania kończyny, ale także przewlekłej choroby. Tego typu rehabilitacja polega na wykonywaniu ćwiczeń pod nadzorem fizjoterapeuty.

Z kolei rehabilitacja neurologiczna dotyczy tych osób, których układ nerwowy ucierpiał wskutek urazu albo też cierpią na schorzenia neurodegradacyjne, jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera albo Stwardnienie Rozsiane. Leczenie tego typu schorzeń jest niezwykle trudne i czasochłonne ze względu na niewielkie możliwości regeneracyjne układu nerwowego, ale potrafi przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

Jakie zabiegi stosuje się w rehabilitacji ruchowej

Podstawową formą rehabilitacji ruchowej jest oczywiście gimnastyka zdrowotna określana, jako kinezyterapia. Jej zadaniem jest przywrócenie w jak największym stopniu sprawności ruchowej pacjenta. W pierwszym okresie wykonywana jest pod okiem fizjoterapeuty, który pokazuje, jakie ćwiczenia należy wykonywać oraz koryguje ewentualne błędy techniczne. Często gimnastyka lecznicza wykorzystuje różnego rodzaju przyrządy, jak ciężarki, taśmy czy drabinki. W późniejszym etapie na ogół możemy już wykonywać ćwiczenia sami w domu, jeżeli nie wymagają one specjalnej infrastruktury.

Jako zabieg uzupełniający, fizjoterapeuci chętnie wykorzystują również hydroterapię. Jest to także główna metoda wykorzystywana przy leczeniu zapalenia stawów oraz wiotczenia mięśni. Odpowiednio dobrana temperatura wody działa relaksująco na mięśnie i likwiduje nagromadzone w nich napięcie. Strumień wody działa stymulująco na prawidłową pracę tkanki mięśniowej i nerwowej oraz wywiera działanie przeciwbólowe. Hydroterapia jest często wykorzystywana w rehabilitacji sportowej do usuwania zmęczenia mięśni.

Innym rodzajem rehabilitacji jest krioterapia, która polega na leczeniu bolesności mięśni lub przywracaniu ruchomości w stawach za pomocą ciekłego azotu, chlorku etylu lub dwutlenku węgla.

Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje rehabilitacji ruchowej. Wskazać można chociażby na jonoforezę, czyli leczenie z wykorzystaniem prądów elektrycznych oraz masaż, który fizjoterapeuci dzielą na kilka rodzajów. Prawidłowa rehabilitacja powinna uwzględniać rodzaj leczonej niepełnosprawności oraz jej stopień, a także możliwości samodzielnej pracy pacjenta. Pamiętajmy, że ostateczny wynik stosowanych zabiegów zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania.

Artykuł powstał we współpracy z https://rehab-gdansk.pl

Oceń