Toksyna botulinowa potocznie nazywana botoksem, to jedna z najpopularniejszych metod przeciwdziałających starzeniu się skóry. Ma także wiele innych zastosowań – używa się jej między innymi do leczenia bóli migrenowych. Korzystają z niej kobiety, ale coraz częściej decydują się również mężczyźni zmagający się z nadmierną potliwością pach, stóp czy dłoni. Jesień, czyli okres, w którym jesteśmy mniej narażeni na promienie słoneczne, to idealny moment, aby poddać się zabiegowi.
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną hamującą przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej, czyli połączeniu komórek nerwowych z mięśniowymi. To produkt przemiany materii bakterii Clostridium botulinum.
– W medycynie wyróżniamy siedem serotypów toksyny botulinowej, spośród których typ A cechuje się najsilniejszym i najdłuższym działaniem, dzięki czemu swoje zastosowanie znalazł w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Botulinotoksyna typu A produkowana jest pod wieloma nazwami handlowymi, takimi jak: Azzalure, niemieckiej firmy Galderma czy wspomniany Botox firmowany przez Allergan Inc z USA. Stąd też do potocznego języka przeniknęła nazwa „botoks”, ale tak samo jak nie każde obuwie sportowe to „adidasy”, nie każda toksyna botulinowa to botoks – mówi Michał Bartos, lekarz medycyny estetycznej, specjalista kliniki Invicta Anti-Aging w Gdańsku.
Kiedy poddać się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej?
Okres jesienno-zimowy to doskonały czas na wykonywanie wszelkiego rodzaju zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, w tym zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. To czas, gdy nasza skóra jest „zmęczona” ekspozycją na letnie promienie słoneczne i potrzebuje regeneracji. Jednym z kluczowych zaleceń, pozazabiegowych, dotyczących pielęgnacji skóry i postępowania po zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej, jest unikanie promieniowania słonecznego oraz nagrzewania miejsc poddanych zabiegowi. Jesienią i zimą, gdy w naszej strefie klimatycznej temperatura spada, a słońce operuje znaczniej słabiej, mamy ku temu świetną sposobność.
Zastosowanie toksyny botulinowej
Popularny „botoks” stosowany jest najczęściej do korekcji zmarszczek, np. „lwiej zmarszczki”, „kurzych łapek” oraz linii poziomej czoła. Wstrzyknięcie substancji w odpowiednie miejsca sprawia, że partie mięśni przestają być aktywne, a skóra rozluźnia się, dzięki czemu botoks blokuje powstawanie zmarszczek mimicznych. Jednak to nie jedyne jego zastosowanie. Toksyna botulinowa to obecnie najskuteczniejsza metoda w walce z nadmierną potliwością pach, stóp czy dłoni. Dzięki zblokowaniu nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego, pot nie przedostaje się na zewnątrz skóry i zostaje zatrzymany.
Zbawienne działanie toksyny botulinowej znają pacjenci Kliniki Invicta Anti-Aging w Gdańsku, którzy dotychczas cierpieli na przewlekły ból głowy lub migrenę. Lekarz określa, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę, a następnie wstrzykuje preparat do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.
Toksyna botulinowa jest również stosowana do leczenia bruksizmu, czyli nadmiernej i mimowolnej aktywności mięśni żwaczy, która objawia się zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu. To niekontrolowane zjawisko prowadzi do migreny, napięć karku, bólów głowy, pleców czy zaburzeń równowagi. Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.
– Dzięki wspomnianym zabiegom korygujemy nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim poprawiamy komfort życia naszych pacjentów, gdyż te schorzenia w znaczny sposób wpływały na ich codzienne funkcjonowanie – mówi Michał Bartos, lekarz medycyny estetycznej, specjalista kliniki Invicta Anti-Aging w Gdańsku.
Dla kogo toksyna botulinowa?
Zabiegi korekcji zmarszczek rekomendowane są głównie dla osób do 65. roku życia, ponieważ korygując nieutrwalone zmarszczki mimiczne, odnosimy najlepsze efekty. Na skórze osób starszych, wraz z upływem lat i utratą sprężystości, tworzą się utrwalone zmarszczki i bruzdy, których korekcja wymaga zastosowania dodatkowych zabiegów. Dlatego toksyna botulinowa jest często stosowana jako postępowanie prewencyjne powstawania utrwalonych, spoczynkowych zmarszczek i szybszego starzenia się skóry. Przynosi o wiele lepsze efekty u młodszych pacjentów.
– Warto podkreślić, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i anti-aging, a w szczególności zabiegi z botulinotoksyną, nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Do Kliniki Invicta Anti-Aging coraz częściej zgłaszają się mężczyźni zdecydowani, aby poprawić swój wygląd czy samopoczucie poprzez korekcję zmarszczek lub leczyć bruksizm – mówi Michał Bartos, lekarz medycyny estetycznej, specjalista kliniki Invicta Anti-Aging w Gdańsku.
Efekt utrzymujący się po zabiegu
Czas trwania zauważalnych efektów zabiegów korekcji zmarszczek nie jest jednakowy i różni się ze względu na indywidualne cechy i zachowania każdego pacjenta oraz warunki środowiskowe i dietę. W przypadku toksyny botulinowej typu A, średnio efekty utrzymują się przez 3–6 miesięcy. W przypadku toksyny zaleca się zabiegi nie częściej niż co 3 miesiące. Zaprzestanie regularnego stosowania toksyny nie wiąże się z gwałtownym pogorszeniem wyglądu, gdyż mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek na skórze są częściowo nieaktywne i stopniowo wracają do swojej funkcji sprzed zabiegu.