Together Magazyn » Zdrowie » Bałtyk Gdynia – klub z historią

Bałtyk Gdynia – klub z historią

Choć trudno nazwać Gdynię stolicą polskiego futbolu, a gdyńskie drużyny nie zawsze święciły tryumfy w rozgrywkach ligowych, działają tutaj kluby, które na trwałe wrosły w historię Polski. Jednym z nich jest Bałtyk Gdynia, w ostatnich latach pozostający nieco w cieniu gdyńskiej Arki.

Gdyńscy kibice i historycy wciąż się spierają, który z gdyńskich klubów piłkarskich jest starszy w ich mieście. Arka Gdynia uważa się za spadkobierczynię tradycji powstałego w 1929 roku klubu K.S. Gdynia, późniejszej Kotwicy. Choć w takich dociekaniach jest sporo racji, po raz pierwszy nazwy „Arka” użyto dopiero w 1952 roku. Natomiast Bałtyk Gdynia od początku, czyli od 1930 roku, jest znany pod tą samą nazwą. Na pewno w tym względzie należy mu się palma pierwszeństwa.

Historia powstania klubu Bałtyk Gdynia w dużej mierze odzwierciedla dzieje miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jak wspomniano, klub powstał w 1930 roku, jako lokalna inicjatywa robotników budowlanych i bezrobotnych z dzielnicy Grabówek. Wówczas w młodym, dynamicznie rozbudowującym się mieście była to dopiero druga drużyna piłkarska, po K.S. Gdynia. Rok później Bałtyk został już włączony jako klub w oficjalne struktury PZPN. Pierwszy towarzyski mecz, o jakim wiadomo w źródłach historycznych, piłkarze Bałtyku rozegrali 17 maja 1931 roku, podejmując na boisku w Oksywiu rywala zza miedzy, czyli właśnie K.S. Gdynia. Debiut w rozgrywkach ligowych (klasa C) nastąpił w 1933 roku. Co ciekawe, początkowo Bałtyk posługiwał się czerwonym barwami. Do wybuchu II wojny światowej piłkarze Bałtyku osiągnęli wiele sukcesów ligowych, awansując bezpośrednio do zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej. Tragiczne wydarzenia września 1939 roku nie mogły ominąć i tego klubu. Wielu działaczy i zawodników, znanych z postawy patriotycznej, poległo w walce z okupantem lub zginęło śmiercią męczeńską. Warto wspomnieć, że Bałtyk Gdynia czynnie współpracował z gdańskim klubem Gedania, szykanowanym przez hitlerowców. Ostatnim przedwojennym prezesem klubu był Jerzy Michalewski, późniejszy dowódca obrony cywilnej Gdyni, a także łącznik między Armią Krajową i gen. Sikorskim.

Powojenne dzieje gdyńskiego Bałtyku rozpoczynają się w 1946 roku, w którym nowy zespół bezskutecznie starał się awansować do rozgrywek klasy B. Na pierwszy większy sukces kibice musieli poczekać 13 lat, do 1959 roku, gdy klub awansował do II ligi ogólnopolskiej, stając się pierwszych zespołem w historii Gdyni, który wywalczył awans do szczebla centralnego rozgrywek piłkarskich w Polsce. Od 1980 roku gdyński Bałtyk występował na najwyższym poziomie ligowym; grał również w Pucharze Intertoto. Obecnie klub występuje z powodzeniem w III Lidze Bałtyckiej, nie bez szans na awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Warto dodać, że dziejach klubu funkcjonowało ponad 20 sekcji sportowych, w których rywalizowało tysiące zawodników.

Gdyński Bałtyk to również prężny ośrodek szkolenia młodzieży. W pierwszej połowie bieżącego roku Sekcja Młodzieżowa skupiała w swoich szeregach 370 chłopców. Trenują oni i rozwijają swe umiejętności pod okiem kilkunastu szkoleniowców, większości związanych w przeszłości z Bałtykiem. Od 2013 roku pod auspicjami klubu funkcjonuje niezależna Akademia Piłkarska.

Chociaż Bałtyk Gdynia, podobnie jak wiele polskich klubów, zmaga się z różnymi problemami, głównie natury finansowej, wciąż pozostaje bardzo ważnym ośrodkiem sportowym i szkoleniowym, nie tylko w Gdyni. Pozostaje życzyć temu zasłużonemu klubowi jak najwięcej sukcesów sportowych i organizacyjnych.

Bałtyk Gdynia

81–538 Gdynia, ul. Olimpijska 5/9

Gdyńskie Forum Sportu

Biuro:

budynek GOSiR, parter, pokoje nr 8 i 9

pon. i pt.: 15.00–19.00, wt.–czw.: 10.00–15.00

Tel./faks: 58 622 00 99

Tel. kom. 601 33 1930; 605 51 1930

e-mail: sks@baltykgdynia.pl – biuro klubu (Ryszard Marszandt)

e-mail: akademia@baltykgdynia.pl – grupy młodzieżowe (Patryk Maćkowiak)

4.2/5 – (5 głosów)