Autyzm to bardzo poważne zaburzenie rozwojowe. To także jedna z największych zagadek współczesnej medycyny. Nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia. Nie ma też lekarstwa na autyzm. Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Również w Polsce problem ten dotyka coraz więcej rodzin.
TENDENCJA WZROSTOWA
W Europie już u jednego na sto dzieci diagnozowany jest autyzm (według Autism-Europe). W USA statystyki wskazują, że przypada jedno na sześćdziesiąt osiem dzieci – wobec jednego na sto pięćdziesiąt w 2000 r. (według Centers for Disease Control and Prevention). Na całym świecie żyje nawet kilkadziesiąt milionów osób z tym zaburzeniem. W Polsce przyrost specjalistycznych poradni, szkół i innych placówek dla dzieci z autyzmem świadczy o tym, że również u nas problem ten jest poważny. Rośnie także świadomość społeczna na temat autyzmu, lecz – podobnie jak oferta wsparcia dla osób z autyzmem – jest nadal niewystarczająca.
– Autyzm objawia się w pierwszych trzech latach życia nieprawidłowościami w rozwoju umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Obserwujemy też nadmierne przywiązanie do pewnych rytuałów, zwykle niezrozumiałych dla osób z otoczenia. Dziecko z autyzmem nie potrafi się prawidłowo bawić, wykonuje często dziwne ruchy, w nietypowy sposób manipuluje przedmiotami. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny, pewne cechy mogą być bardziej, inne mniej nasilone, dlatego mówimy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu – mówi dr Anna Budzińska, dyrektor Fundacji – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD).
PÓŹNA DIAGNOZA
Droga do postawienia diagnozy autyzmu bywa trudna i długa. Często zbyt długa, gdyż wiek, w którym dziecko otrzyma diagnozę jest kluczowy dla jego przyszłości. Im wcześniej rozpoznane zaburzenie i wdrożona właściwa terapia, tym większe szanse na uzyskanie poprawy funkcjonowania dziecka, czy nawet wyrównanie deficytów rozwojowych. Dla rodziców dostrzeżenie symptomów bywa niełatwe, zwłaszcza że dzieci z autyzmem zwykle fizycznie rozwijają się prawidłowo. Obawy związane z nietypowymi zachowaniami dziecka są na ogół zbywane przez najbliższe otoczenie, nawet przez specjalistów, stwierdzeniami: „każde dziecko rozwija się w swoim tempie”, „trzeba dać mu jeszcze czas”. Dać czas? Nie wolno pozwolić uśpić swojej czujności, a jeśli coś niepokoi, najlepiej udać się do specjalisty.
Nadal wielu dzieciom z autyzmem zbyt późno stawia się diagnozę. Zbyt wiele z nich nie otrzymuje specjalistycznej pomocy w odpowiednim czasie. Dlatego o autyzmie trzeba mówić, aby wiedza docierała przede wszystkim do rodziców i osób, które sprawują opiekę nad małymi dziećmi. Trzeba szerzyć wiedzę zarówno o objawach, jak i skutecznej terapii, walczyć ze stereotypami i budować postawy tolerancji. Temu służy obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia odbywają się akcje informacyjne, a charakterystycznym motywem jest kolor niebieski.
Fundacja IWRD po raz kolejny zaprasza do udziału w organizowanej 2 kwietnia w Gdańsku wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem kampanii „Czerwony Krzyż świeci na niebiesko dla autyzmu”. Podczas akcji wolontariusze będą rozdawali ulotki z informacjami nt. autyzmu i zbierali datki na pomoc osobom z autyzmem.
– Autyzm trwa całe życie, a jego konsekwencje dotykają całą rodzinę. 2 kwietnia chcemy pokazać pilną potrzebę stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia i rozwoju. Zachęcamy do udziału w naszej akcji, do wsparcia osób z autyzmem i ich rodzin oraz dołożenia swojej cegiełki do kwesty. Bądźmy razem – wszak Gdańsk to miasto solidarności – apeluje dr Anna Budzińska.
Informacje o akcji 2 kwietnia na: www.iwrd.pl
Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. To pierwsza w Polsce i Europie replika Princeton Child Development Institute w USA, jednej z najlepszych na świecie placówek terapeutycznych dla osób z autyzmem. IWRD prowadzi działalność terapeutyczną, edukacyjną i badawczą. Powstał dzięki Barbarze Piaseckiej Johnson, a Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson do dziś wspiera działalność IWRD. Powstanie siedziby IWRD wsparło też Miasto Gdańsk.
Materiały nadesłane przez Fundację – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka