Angina to ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, najczęściej wywoływane przez zakażenie. Do rozwoju zapalenia gardła doprowadzić mogą zarówno wirusy, jak i bakterie, jednak przebieg choroby w obu tych przypadkach jest nieco inny. Prawidłowe rozpoznanie w przypadku anginy jest kluczowe, ponieważ od jej rodzaju zależy sposób leczenia. Nieodpowiednio dobrane leczenie może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań1. Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych – diagnostyka i leczenie. Sprawdź, co na ten temat warto wiedzieć!
Czym jest angina i jakie są jej przyczyny?
Angina to pojęcie wykorzystywane do określenia ostrego zapalenia gardła i migdałków. Wywołać je mogą przede wszystkim wirusy – u dorosłych są one odpowiedzialne za 90–95% wszystkich zakażeń, natomiast u dzieci za 70–85% zapaleń gardła i migdałków. Mogą to być głównie rynowirusy i koronawirusy, wirusy RS oraz paragrypy, a także adenowirusy. Rzadziej występuje zakażenie bakteryjne nazywane anginą paciorkowcową (ropną) ze względu na fakt, że za większość zachorowań odpowiada bakteria Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA), u dorosłych często też Fusobacterium necrophorum, zdecydowanie rzadziej paciorkowce grupy C i G. Czy angina jest zaraźliwa? Angina jest chorobą zakaźną i przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt1,2.
Angina wirusowa a angina bakteryjna – różnice w zakresie objawów
Angina to choroba, której przebieg różni się w zależności od patogenu, który doprowadził do jej rozwoju. Na ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywołane przez bakterie wskazuje przede wszystkim nagły początek oraz silny ból gardła, przez który trudno jest przełykać. Dodatkowo pojawiają się objawy takie jak wysoka gorączka, ból głowy, kaszel, ból brzucha i wymioty (raczej u dzieci), ponadto dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyjnych tylnych oraz pojawia się biały nalot na migdałkach. Co istotne, w przebiegu anginy ropnej nie występuje kaszel i katar, objawy te pojawiają się wyłącznie w przypadku zakażeń wirusowych. Pierwsze objawy anginy wirusowej to drapanie w gardle i złe samopoczucie. Później pojawia się stan zapalny gardła, ból głowy, ból mięśni i stawów, niewielka gorączka, ale też zapalenie spojówek, chrypka czy biegunka. Widać zatem, że oba rodzaje anginy nieco się od siebie różnią1,2.
Jak wygląda leczenie anginy w zależności od rodzaju?
Jeśli u chorego podejrzewana jest angina bakteryjna, wskazana jest konsultacja z lekarzem. W przypadku występowania typowych objawów opisanych wyżej, przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej wykonuje się tzw. szybki test na obecność antygenu PBHA lub przeprowadza posiew wymazu z gardła. Gdy badania potwierdzą paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, jest to podstawą do wdrożenia antybiotykoterapii. W anginie paciorkowcowej leczenie przyczynowe sprowadza się do stosowania antybiotyków, najczęściej penicyliny fenoksymetylowej 10 dni doustnie. Niekiedy lekarz zleca inne antybiotyki. Co istotne, na wirusowe zapalenie gardła antybiotyki nie działają, dlatego nie powinno się ich stosować. Wtedy wdraża się wyłącznie leczenie objawowe, które można również stosować na anginę bakteryjną2.
Na występujące
objawy zakażenia górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym
lub bakteryjnym można stosować przede wszystkim leki
przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne1.
Objawy choroby powinny złagodzić także tabletki do ssania, np.
Chlorchinaldin
o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i
przeciwgrzybiczym3.
Ponadto polecane jest częste płukanie gardła, stosowanie inhalacji
z soli fizjologicznej, dbanie o odpowiednie nawodnienie i po prostu
odpoczywanie, najlepiej w domu w łóżku1,2.
Bibliografia:
2.Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 2022.11.03.)).
3.Skotnicka B., Wiercińska M., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.11.03.)).
4.ChPL Chlorchinaldin (dostęp: 2022.11.03.).
Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin