Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Alufelgi – sposób na nową stylizację Twojego auta
auto z czarnymi alufelgami

Alufelgi – sposób na nową stylizację Twojego auta

Na wygląd samochodu składają się niezliczone detale. Mało który ma jednak takie znaczenie dla jego stylistyki, jak felgi. Odpowiednio dobrane obręcze kół sprawią, że auto nabiera indywidualnych cech i wyróżnia się wśród pojazdów na trójmiejskich ulicach. Oferta aluminiowych felg jest bardzo szeroka, a wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Rozmiar felg a wygląd pojazdu

Felgi aluminiowe, a mówiąc bardziej fachowo – obręcze kół ze stopów metali lekkich – mają mnóstwo zalet. Są lekkie, a więc pozwalają zredukować spalanie i poprawić osiągi auta. Odporność na korozję zapewnia im długowieczność, a wysoka przewodność cieplna pozwala efektywniej chłodzić hamulce.

Zostawmy jednak praktyczne walory felg na boku, a skupmy się na ich wyglądzie. Tutaj znaczenie mają m.in. wymiary. Zbyt małe lub za duże obręcze zaburzą proporcje i harmonię bryły pojazdu. Mniejsze – np. 14- lub 15-calowe – nie będą rywalizować o uwagę z nadwoziem. Większe alufelgi 17-, 18- lub 19-calowe – nadadzą czterem kółkom bardziej agresywnego i sportowego charakteru (zwłaszcza gdy połączymy je z niskoprofilowymi oponami).

Klasyczne, sportowe i awangardowe

Największy wpływ na wygląd felg, a w konsekwencji estetykę całego pojazdu, ma ich stylistyka. Tutaj praktycznie nie ma ograniczeń ze strony producentów – do naszego auta bez problemu dobierzemy taką obręcz, jaka przypadnie nam do gustu. Chcąc trzymać się kanonów wyznaczonych przez projektantów samochodu, możemy oczywiście poszukiwać obręczy oryginalnych danej marki lub znaleźć zamienniki o wyglądzie zbliżonym do pierwowzoru.

Dlaczego jednak nie przełamać schematów i nie zdecydować się na założenie felg o nietypowej dla danego modelu stylistyce? W ten sposób unowocześnimy jego nadwozie, nadamy mu bardziej agresywnego lub sportowego charakteru, albo sprawimy, że jego sylwetka stanie się bardziej elegancka lub awangardowa. Producenci felg mają w ofercie tysiące wzorów obręczy. Różnią się m.in.: typem konstrukcji, stylistyką, detalami oraz kolorem i techniką wykończenia – jest więc w czym wybierać.

Ramiona felgi i ich kształt

Poszczególne modele obręczy różnią się przede wszystkim układem i kształtem ramion. Wśród nich są, chociażby popularne w wielu autach felgi pięcioramienne. Do tego dochodzą obręcze wieloramienne, składające się najczęściej z sześciu, siedmiu lub ośmiu „żeber”. Im więcej ramion, tym felga ma bardziej dynamiczny wygląd. W wielu produktach stosuje się także układy podwójnych ramion – dzięki nim sylwetka pojazdu nabiera lekkości.

Ramiona w felgach mogą mieć różne grubości, kształty i układać się w niezliczoną ilość wzorów. Niektóre mają dodatkowe detale, frezowania lub wycięcia. Jeśli ramiona rozdzielają się niczym gałęzie drzew, a następnie łączą ze sobą, tworząc bardziej lub mniej gęstą siatkę, to mamy do czynienia ze wzorem typu mesh, który nadaje autu sportowego charakteru.

Kierowcy, którym zależy na stonowanej, eleganckiej stylistyce obręczy, decydują się raczej na wzory wieloramienne z prostymi ramionami. Miłośnicy klasycznego designu i stylu vintage mają natomiast do wyboru różne wzory obręczy o konstrukcji szprychowej. Jeszcze innym typem felg są mniej popularne obecnie modele o konstrukcji płytowej, w której powierzchnia otworów jest ograniczona do minimum.

Matowe lub z połyskiem

O ile jeszcze dwie dekady temu na rynku dominowały odcienie szarości i srebra, o tyle dzisiaj w autach mocuje się modele felg o bardzo zróżnicowanych barwach. Modne są zwłaszcza czerń i grafit. Sprawdzają się zarówno w eleganckich limuzynach oraz SUV-ach, jak i autach sportowych. Popularnością cieszą się także obręcze, których ciemna baza kontrastuje z polerowanym frontem.

Dostępne są również felgi kolorze białym, złotym, brązowym, czerwonym czy niebieskim. Takie rozwiązania proponują sami producenci samochodów – wiele współczesnych aut miejskich, kompaktowych i sportowych fabrycznie wyposaża się w alufelgi o kolorystyce nawiązującej do karoserii. Śmiało możemy zaadaptować ten pomysł do własnych potrzeb.

Równie ważny, jak kolorystyka, jest sposób wykończenia produktu. Do wyboru mamy błyszczące w słońcu felgi na wysoki połysk lub stonowane obręcze matowe. Są też rozwiązania pośrednie oraz mieszane, np. z czarnym lakierem matowym i błyszczącymi srebrnymi detalami. Wszystkie sprawdzą się równie dobrze zarówno w sportowych wozach, jak również w samochodach klasy kompaktowej czy luksusowej.

Uwaga na aspekty techniczne i użytkowe

Pamiętajmy, że obręcze kół należy dobrać do auta nie tylko pod względem stylistycznym.  Od ich parametrów technicznych – a zwłaszcza wymiarów – zależy zachowanie pojazdu na drodze: trakcja, przyczepność oraz praca układów zawieszenia i hamowania. Wszystko to wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. Dlatego producenci samochodów określają w specyfikacji dopuszczalne parametry obręczy – średnicę, szerokość oraz głębokość osadzenia (ET).

Obręcze kół są szczególnie narażone na zabrudzenia. Szybko tracą swoje walory wizualne, jeśli pokryją je pył czy błoto. Powinniśmy je więc regularnie czyścić – najlepiej za pomocą specjalistycznych, dostosowanych do danej powłoki środków chemicznych i narzędzi. Przed wyborem konkretnego modelu alufelgi weźmy pod uwagę, że niektóre z nich łatwiej poddawać się takim zabiegom, a inne – zwłaszcza o skomplikowanym układzie ramion (zakamarki!) – wymagają bardziej wytężonej pracy.

Oceń