Together Magazyn » Aktualności » Przeziębienie – sprawdź jak rozprawić się z infekcją

Przeziębienie – sprawdź jak rozprawić się z infekcją

Sezon jesienny w pełni, a to oznacza jedno – większą zachorowalność na przeziębienie oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Według statystyk, dorośli zapadają na przeziębienie średnio od 2 do 4 razy w roku. Dzieci chorują 2-3 razy częściej. Najrzadziej przeziębiają się osoby starsze. Wynika to głównie z faktu, że ich układ immunologiczny wie już, jak radzić sobie z coraz większą liczbą wirusów powodujących infekcje. Przeziębienie, choć ma łagodniejszy przebieg niż grypa, potrafi także dać w kość i obniżyć jakość życia. Całe szczęście istnieją leki i domowe sposoby na przeziębienie, które pomogą zwalczyć męczącą infekcję.

Jak i kiedy łapiemy przeziębienie?

Przeziębienie przenosi się drogą kropelkową, przez co zarazić się jest niezwykle łatwo. Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą, która kaszląc i kichając rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych zawierające wirusy. Wystarczy krótka rozmowa, przebywanie w towarzystwie osoby chorej lub uścisk dłoni i gotowe! Zarazić możemy się także dotykając przedmiotów, których wcześniej dotykała osoba chora. Może to być klamka od drzwi, przycisk od windy lub poręcz w galerii handlowej. Złapaniu przeziębienia sprzyjają duże skupiska ludzi. Wystarczy krótka podróż do pracy metrem, tramwajem lub autobusem, by za parę dni odczuć pierwsze objawy przeziębienia. Uwaga! Wirusy wywołujące przeziębienie są aktywne przez kilka godzin na rękach lub twarzy. Dlatego też należy pamiętać o częstym myciu rąk i sumiennej higienie osobistej.

Przeziębienie czy grypa?

Objawy przeziębienia bardzo często bywają mylone z grypą. Stąd wiele osób, w trosce o swoje zdrowie, szybko biegnie do lekarza. Zupełnie niepotrzebnie. Bo mimo, że przeziębienie może przypominać grypę, jest oddzielną jednostką chorobową różniącą się dynamiką, przebiegiem, czasem trwania i długością leczenia. Trzeba podkreślić, że przeziębienie a grypa to dwie oddzielne choroby. Czym dokładnie różnią się od siebie? Przeziębienie rozwija się powoli i stopniowo, zaś grypa atakuje gwałtownie i w zaledwie kilka godzin ścina z nóg. Okres najbardziej nasilonych objawów przeziębienia trwa zwykle 2-3 doby. W przypadku, gdy ostre objawy trwają dłużej, wówczas możemy mieć do czynienia z grypą. Najbardziej charakterystycznym objawem przeziębienia jest nieżyt nosa, który w grypie nie pojawia się wcale. W grypie chory ma bardzo wysoką gorączkę (sięgającą 38-40 stopni Celsjusza), która nie występuje w przeziębieniu. Podobnie rzecz ma się z bólami mięśni i stawów. Są one typowe dla grypy. Charakterystyczne dla grypy są także silne bóle głowy, które nie pojawiają się przy przeziębieniu. Zestawienie objawów przeziębienia znajdziesz tutaj.

Typowe objawy przeziębienia

Charakterystyczne objawy przeziębienia to: uciążliwy katar, kichanie, łzawienie oczu, drapiący i wilgotny kaszel oraz chrypka i ból gardła. Zazwyczaj wszystko zaczyna się od niewinnego zmęczenia i rozbicia, a także drapania w nosie. Następnie pojawia się katar i kichanie. Początkowo wydzielina  z nosa jest bardzo wodnista. Z czasem jednak staje się gęsta i często ma ropny charakter. W pierwszych dniach infekcji może występować stan podgorączkowy, aczkolwiek temperatura ciała zazwyczaj nie dochodzi nawet do 38 stopni Celsjusza. Objawy przeziębienia utrzymują się przez około 7 dni. Zwykle po 2-3 dniach osiągają największe nasilenie, a potem stopniowo ustępują. Katar i kaszel mogą utrzymywać się u niektórych chorych nawet do 2 tygodni.

Leczenie przeziębienia – domowe sposoby

Skuteczne leczenie przeziębienia to zastosowane kilku trików naraz. Z domowych sposobów poleca się herbatki z imbirem, sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu, które są świetnym źródłem witaminy C. Dobrze sprawdzą się też herbaty z miodem, który działa antywirusowo i przeciwzapalnie, a także rozgrzewa, nawadnia organizm i usuwa z niego toksyny. Ogólnie warto zadbać o intensywne nawilżanie śluzówki nosa i gardła, a co za tym idzie – częste przyjmowanie płynów. Warto zastosować także kurację ziołową, np. rumiankiem, którego właściwości przeciwzapalne doceniane są w inhalacjach przy katarze lub tymiankiem, który wykazuje działanie antybakteryjne i wykrztuśne. Warto sięgnąć także po cebulę i czosnek – naturalne antybiotyki. Na uciążliwy katar doskonałym rozwiązaniem będą inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Poprawią krążenie w śluzówce nosa, zmniejszą obrzęk i tym samym zapewnią swobodniejsze oddychanie. Warto zadbać też o nawilżanie powietrza w domu. Najlepiej robić to przy użyciu urządzenia nawilżającego lub rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki.

Leczenie przeziębienia – dieta

Nieodłącznym elementem leczenia przeziębienia jest prawidłowe odżywianie się. Osłabiony organizm potrzebuje wsparcia do walki z wirusami. W tym celu warto sięgnąć po produkty bogate w witaminę C. Bezkonkurencyjne są tu owoce i warzywa. Dobrze sprawdzą się dania rozgrzewające i parujące, jak np. babciny rosół, który nie dość, że rozgrzeje organizm, to na dodatek parując świetnie nawilży śluzówkę nosa. Do codziennego menu warto wprowadzić wspomniany wyżej czosnek. Można go spożywać w wersji surowej lub w daniach obiadowych. Czosnek można również dodawać do ciepłego mleka i aplikować sobie tuż przed snem.

Leczenie przeziębienia – profesjonalne wsparcie

Leczenie przeziębienia warto wspomóc także lekami, które złagodzą nieprzyjemne objawy, szczególnie zatkany nos i katar, kaszel i ból gardła. O ile na ból gardła pomocne będą pastylki do ssania (z miodem, eukaliptusem lub tymiankiem), o tyle na uciążliwy katar i ogólne rozbicie niezastąpione będą preparaty z witaminą C i kwasem acetylosalicylowym, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jak np. Aspirin C (ulotka aspiryn c: pdf na Aspirin.pl).

Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie Aspirin Complex lub Aspirin Complex Hot, które dzięki połączeniu kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny uśmierzają ból, obniżają gorączkę i udrożniają nos. Uwaga! W trakcie przyjmowania leku Aspirin C czy Aspirin Complex należy zrezygnować z picia alkoholu. Aspiryna i alkohol to niebezpieczne dla zdrowia połączenie, które może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (krwawienia, owrzodzenie błony śluzowej).

Oceń