Moda na bycie fit rozpoczęła się stosunkowo niedawno, wraz ze wzrostem popularności ćwiczeń fizycznych i zorganizowanych zajęć rekreacyjnych. Szybko jednak dało się zauważyć, że regularne uczęszczanie na fitness to dopiero połowa sukcesu. Prawdziwie zadowalające rezultaty w modelowaniu sylwetki czy spalaniu zbędnych kalorii możemy osiągnąć wyłącznie wówczas, gdy połączymy aktywność fizyczną ze spożywaniem zdrowej żywności.
W czym nam pomaga zdrowe odżywianie?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że dbanie o swoją dietę nie jest wymysłem czy fanaberią. Odpowiedni bilans kaloryczny i dostarczanie organizmowi witamin to podstawowy cel zdrowego odżywiania czy wręcz odżywiania w ogóle. W jedzeniu nie chodzi bowiem wyłącznie o to, aby nie odczuwać głodu. Chodzi o zachowanie równowagi biologicznej, której brak może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Najpopularniejsze choroby wynikające z niewłaściwej diety to:
- szkorbut,
- kurza ślepota,
- osteoporoza,
- zanik mięśni,
- anemia,
- choroby narządu ruchu,
- cukrzyca,
- miażdżyca
- nadciśnienie tętnicze.
Kiedy już zdamy sobie sprawę, jak ważne jest przestrzeganie zdrowej diety, musimy zatroszczyć się o wprowadzenie jej do naszego życia. Aby nie obciążać nadmiernie układu trawiennego, a jednocześnie nie odczuwać głodu, należy przyzwyczaić swój organizm do częstszego jedzenia mniejszych ilości pokarmu. Obecnie zaleca się spożywanie 4 do 5 posiłków w ciągu doby (z 3- lub 4-godzinnymi odstępami czasowymi). Dopuszczalne jest także spożywanie zdrowych przekąsek, o ile są one bogate w błonnik, witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Nie mogą też zawierać produktów przetworzonych, a ich włączenie do jadłospisu nie powinno wpływać na nasz apetyt w stosunku do posiłków głównych. Przykładowe pomysły na przekąski fit to:
- owoce,
- warzywa,
- świeżo wyciskane soki,
- orzechy i nasiona,
- produkty zbożowe,
- produkty mleczne.
Zdrowa dieta to także taka, która nie przekracza odpowiedniej dla naszego wieku, płci i trybu życia liczby kalorii. Kobiety w wieku produkcyjnym powinny spożywać od 1900 do 2600 kalorii, zaś przedział dla mężczyzn to 2400-3400 kalorii na dobę. Różnice wynikają przede wszystkim z naszego trybu pracy i podejmowanego w ciągu dnia wysiłku. Ważny jest także cel, jaki chcemy osiągnąć poprzez stosowanie zdrowego odżywiania. Może to być po prostu dobre samopoczucie, ale także utrata wagi czy też przyrost masy mięśniowej. W każdym przypadku bilans kaloryczny powinien być obliczany w nieco inny sposób.
Catering dietetyczny – codzienna pomoc w zdrowym odżywianiu!
Nie każdy jest mistrzem gotowania czy też osobą lubiącą przebywać w kuchni. Niekiedy, nawet jeśli chcemy, po prostu nie mamy czasu na codzienne przygotowywanie sobie posiłków. Jeśli natomiast dopiero zaczynamy swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem, możemy nie czuć się na siłach, aby ułożyć zbilansowany jadłospis w oparciu o nasze cele i aktualny tryb życia. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.
Jedną ze sprawdzonych firm zajmujących się dostarczaniem cateringu dietetycznego w całej Polsce jest Maczfit. Układanie menu rozpoczyna się tu od sprawdzenia indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. W razie potrzeby możliwe jest skorzystanie z bezpłatnej konsultacji z dietetykiem lub wybranie jednej z opcji specjalnych. Do najpopularniejszych z nich należą:
- dieta wegańska,
- dieta bezmięsna,
- dieta dla diabetyków,
- dieta bez glutenu,
- dieta bez laktozy,
- dieta hashimoto.
Dieta pudełkowa MaczFit z dostawą w Warszawie i innych dużych miastach w całej Polsce to także możliwość zamawiania napojów izotonicznych na każdy dzień tygodnia. Stanowią one doskonałe uzupełnienie zdrowej diety, a jednocześnie zapewniają kompleksowy detox organizmu.
Catering dietetyczny Maczfit to zdrowe jedzenie, które warto wypróbować!