Odpowiednie zabezpieczenia nieruchomości są niezbędne, aby zapewnić spokój i komfort wszystkim użytkownikom. Podstawą dobrego systemu są wysokiej jakości zamki w drzwiach. Oprócz tradycyjnych produktów mechanicznych coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie zamków elektronicznych.
Czym wyróżniają się takie produkty? Gdzie można je wykorzystać? Jakie są ich największe zalety? O tym przeczytacie poniżej.
Zamek elektroniczny – jak działają takie produkty?
Przyzwyczailiśmy się, że w domach prywatnych stosuje się przede wszystkim zamki mechaniczne z klasycznym kluczem, który pozwala na odryglowanie układów wpuszczanych w drzwi i framugi wokół nich.
Nie jest to jednak jedyny sposób na zabezpieczenie nieruchomości lub wybranych pomieszczeń. Coraz częściej stawia się na zamki elektroniczne. W ich przypadku również pojawia się moduł z ryglami zamykającymi drzwi. Jego sterowanie odbywa się jednak na nieco innych zasadach – za pośrednictwem układu elektronicznego, którego sterowanie odbywa się na kilka sposobów.
Sposoby autoryzacji dostępu przy zamkach elektronicznych
Podstawową różnicą między zamkiem mechanicznym a elektronicznym jest forma autoryzacji dostępu. Przy modułach elektronicznych nie ma standardowego klucza. Zamiast niego stosuje się kilka innych rozwiązań. Do najczęściej wybieranych zaliczają się:
- karty i breloki zbliżeniowe,
- kody wpisywane na specjalnej klawiaturze numerycznej,
- czytniki linii papilarnych,
- aplikacje mobilne.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od oczekiwanego poziomu zabezpieczeń, prywatnych upodobań i preferencji, ale też miejsca montażu zamka.
Wykorzystanie aplikacji mobilnej sprawia, że bez trudu da się otwierać zamki zdalnie, bez konieczności fizycznego przebywania na terenie posesji. Da się także monitorować, kto ma aktualnie dostęp do domu, udzielać tymczasowych uprawnień lub weryfikować historię otwierania i zamykania drzwi przez poszczególnych domowników, a nawet sprawdzać nieautoryzowane próby dostępu.
Zamki elektroniczne – gdzie można je zamontować?
A w jakich miejscach montuje się zamki elektroniczne? Przez wiele lat pojawiały się przede wszystkim w biurach i innych zakładach pracy. Wykorzystywano je jako sposób na zamykanie poszczególnych obszarów i łatwe kontrolowanie dostępu dla wybranych grup użytkowników. Często tego typu produkty stanowią standard w systemach bezpieczeństwa hoteli, gdzie zamki na karty zbliżeniowe w pokojach dla gości są już powszechnie używane.
Czy takie rozwiązania mogą sprawdzić się w prywatnych domach? Jak najbardziej. I da się je wykorzystać na wiele sposobów. Gdzie zamontować zamki elektroniczne? To jeden ze sposobów na zamykanie drzwi wejściowych do budynku. W tym przypadku trzeba oczywiście wybrać produkty szczególnie trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz kapryśne warunki pogodowe (głównie wilgoć, opady atmosferyczne).
Zamki elektroniczne, a zwłaszcza zamki szyfrowe, chętnie montuje się także we wnętrzach. Najczęściej kojarzy się je z zabezpieczeniem specjalnych przestrzeni – jak gabinety, pokoje, w których przechowuje się cenne wyposażenie. Taki zamek umieszcza się na wybranych elementach wyposażenia, do których bez wątpienia zaliczają się sejfy czy szafy na cenne lub niebezpieczne przedmioty. To sposób na poprawę bezpieczeństwa i lepszą ochronę mienia.
Zamek inteligentny – największe zalety
Szczególnym przypadkiem zamków elektronicznych, które trafiają do domów prywatnych, są zamki inteligentne, jak smart zamek od: Smart-Lock.pl. Tym mianem określa się produkty do zamykania drzwi, które łączą się, np. za pośrednictwem lokalnej sieci WiFi, z innymi urządzeniami w domu, tworząc kompleksowo działający system Smart Home.
W efekcie uzyskuje się spójnie działające rozwiązanie, które wyróżnia się wysoką funkcjonalnością i podwyższonymi standardami bezpieczeństwa.
Zamek w drzwiach współpracuje bowiem z czujnikami ruchu i otwierania drzwi lub okien, ale też z monitoringiem, alarmem dźwiękowym czy oświetleniem, by zapewnić pełną ochronę nieruchomości. Jeśli urządzenia wykryją obecność nieproszonych gości (np. przez kamery lub sensory), system automatycznie rygluje wszystkie zamki oraz wysyła powiadomienie do właściciela i służb.
Sposób na bezpieczny dom – nowoczesny zamek elektroniczny
Zamki elektroniczne zyskują w ostatnim czasie na popularności w prywatnych domach i mieszkaniach. Dzięki nim da się poprawić bezpieczeństwo i zapewnić spokój mieszkańcom, równocześnie podnosząc standard mieszkalny w danej nieruchomości. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie staje się wygodniejsze i zdecydowanie przyjemniejsze.