Każdy psi opiekun powinien zapewnić swojemu pupilowi zdrową i zbilansowaną dietę. Z tego powodu w artykule omówimy zalety mokrej karmy. Dowiedz się, dlaczego zwierzaki tak za nią przepadają!
Te składniki powinny znaleźć się w mokrej karmie
Oczywiście jeden produkt drugiemu nierówny. Chcąc odpowiednio zadbać o swojego psa, zwróć uwagę na to, czy dana karma dla psa mokra posiada następujące składniki:
- białko – to ono jest najważniejszym elementem w psiej diecie, wpływając na regenerację mięśni i funkcjonowanie układu odpornościowego;
- węglowodany – karmy słabsze jakościowo bazują na węglowodanach pochodzących ze zbóż. Lepszym źródłem są warzywa bądź ryż;
- tłuszcze – odgrywają istotną rolę w diecie, jednak pies nie może przyjmować ich zbyt dużo. W nadmiarze mogą prowadzić do otyłości;
- witaminy i minerały – korzystnie wpływają na prawidłowe działanie organizmu.
Mięsna struktura
Mokra karma dla psa posiada mięsną strukturę, która odpowiada wielu psiakom. Naturalny aromat stanowi zachętę do jedzenia, dzięki czemu potrafi przekonać do siebie nawet te zwierzaki, które mają problemy z apetytem. W dodatku takie produkty są dostępne w wielu różnych wariantach smakowych, dzięki czemu można znaleźć opcję, która przypadnie do gustu Twojemu psu.
Duża zawartość wody w składzie
Nie każdy pies pamięta o regularnym nawadnianiu się. Mokra karma jest wodnista, dzięki czemu zwierzak wraz ze spożywaniem pokarmu przyjmuje do swojego organizmu płyny. Możesz również dolać do miski z jedzeniem nieco wody, aby jeszcze lepiej zadbać o nawodnienie swojego pupila. Dzięki temu zapobiegniesz odwodnieniu i zadbasz o jego układ moczowy i pokarmowy. Szczególnie u starszych psów pojawia się wraz z wiekiem problem z pamiętaniem o częstym piciu. Mokra karma może być więc rozwiązaniem tej sytuacji.
Sycące posiłki
Warto mieć również świadomość tego, że mokra karma jest mniej kaloryczna od suchej. Z drugiej strony może szybciej nasycić Twojego pupila. Z tego powodu stosuje się ją również wtedy, gdy zwierzak ma problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Na opakowaniach produktów producent wskazuje, jakie jest prawidłowe dzienne porcjowanie jedzenia. Możesz więc łatwo pilnować diety swojego pupila i trzymać się wskazanego zapotrzebowania kalorycznego.
Sposób na urozmaiconą dietę
Psy potrafią z czasem znudzić się jedzeniem. Jeśli codziennie w ich diecie występuje sucha karma, to po pewnym czasie może się pojawić u nich brak apetytu. Da się temu zaradzić, urozmaicając jego jadłospis o mięsne saszetki bądź puszki. Co jednak istotne, mokrą karmę należy wprowadzać stopniowo, aby organizm psa mógł się przystosować do zmiany. Przyjmuje się, że docelową dzienną proporcją jest 80% udziału karmy suchej i 20% mokrej w diecie czworonoga.
Zastosowanie mokrej karmy w zabawkach
Mokrą karmę można również wykorzystać w zabawkach edukacyjnych, na przykład matach do lizania. To dobry sposób na nakłonienie psa do intelektualnego wysiłku i zaabsorbowanie jego uwagi. Dzięki temu zwierzak może uczyć się panowania nad sobą poprzez konieczność utrzymania koncentracji. W dodatku na końcu czeka na niego smaczna nagroda.
Mokra karma rozwiązaniem na psie problemy z dziąsłami
U niektórych psów występują problemy z jamą ustną. W takiej sytuacji spożywanie suchej karmy może być dla nich bolesne. Rozwiązaniem znów może być mokry pokarm, który jest łatwiejszy w spożywaniu.
Warto również nadmienić, że takie jedzenie jest lekkostrawne, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie układu pokarmowego. Jeśli w składzie znajdują się nienasycone kwasy Omega-3 i Omega-6, to karma może przyczynić się do bardziej lśniącego futra u Twojego pupila.
Nie ma uniwersalnej karmy!
Warto być świadomym tego, że każdy pokarm powinien być dopasowany do potrzeb Twojego pupila. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę jego wiek, kondycję zdrowotną, a czasami również rasę. Może się również okazać, że pies posiada alergie bądź nietolerancje, które będą oznaczały konieczność korzystania z karm specjalistycznych.
Jaka karma dla szczeniaka?
W przypadku szczeniąt rasy małej ważne jest pamiętanie o tym, że są to zwierzaki, które mają szybki metabolizm i ogromne zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu powinno się im serwować posiłki o dużej kaloryczności. Do tego ważna jest także sama częstotliwość jedzenia. Przyjmuje się, że szczeniak powinien być karmiony od 4 do 6 razy dziennie. Oczywiście zachowując przy tym górny limit jego dziennego zapotrzebowania.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku szczeniaków ras dużych. Są to psy, których ciało dynamicznie się rozwija, dlatego ich organizm powinna wspierać odpowiednia karma. Powinna ona zawierać większe ilości białka, które jest potrzebne do prawidłowego rozwoju szkieletu kostnego. Unikaj natomiast karm zawierających duże ilości tłuszczów. Oprócz tego pokarm musi być wysokoenergetyczny i posiadać w swoim składzie wapno.
Jaka karma dla psa seniora?
Przyjmuje się, że pies wchodzi w wiek senioralny po skończeniu siódmego roku życia. Może on z czasem zacząć zmagać się z pewnymi problemami, takimi jak bóle w układzie kostno-stawowym. Często przekłada się to również na pogorszenie kondycji. Choć zapotrzebowanie kaloryczne jest wówczas mniejsze, to pies ma wówczas inne potrzeby.
Dobre karmy mokre dla seniorów zawierają takie elementy jak:
- nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6;
- witaminę C;
- glukozaminę i chondroitynę;
- witaminę B;
- L-karnitynę;
Starsze zwierzaki częściej chorują, dlatego mogą potrzebować karm specjalistycznych lub suplementacyjnych. Uzupełniają one braki w organizmie czworonoga lub nie zawierają składników, na które ten może mieć uczulenie. O tym, czego konkretnie potrzebuje Twój pupil, decyduje weterynarz po przeprowadzeniu szczegółowej diagnozy. Nie sięgaj po produkty specjalistyczne samodzielnie, ponieważ możesz nieświadomie zaszkodzić swojemu zwierzakowi.
Jak widzisz, mokra karma może mieć korzystny wpływ na prawidłowe działanie organizmu Twojego psa. Pamiętaj o trzymaniu się dziennego limitu kalorycznego, a w razie niepokojących oznak, skonsultuj się z weterynarzem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny!