Together Magazyn » Aktualności » X Piknik na Zdrowie

X Piknik na Zdrowie

Ponad siedemdziesiąt stoisk, kilka tysięcy wykonanych badań i kilkaset udzielonych porad, konkursy plastyczne z wykorzystaniem materiałów Bambino przekazanych przez firmę St. Majewski, zdrowe jedzenie i mnóstwo dobrej zabawy – tak w skrócie można opisać X Piknik na Zdrowie. Impreza zorganizowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny odbyła się 13 czerwca br. w Parku Zielonym. Chętni mogli m.in.: wykonać bezpłatne badanie poziomu stężenia cukru na glukometrach podarowanych przez Dział Diabetologii Roche Diagnostics Polska i cholesterolu we krwi, nauczyć się samobadania piersi i zasad udzielania pierwszej pomocy przy użyciu automatycznego defibrylatora (AED), dowiedzieć się jak rzucić palenie czy nauczyć się szycia chirurgicznego. Odwiedzający mogli także zbadać swoje ciśnienie oraz dowiedzieć się wszystkiego o migotaniu przedsionków. Nie zabrakło cieszących się co roku dużym powodzeniem pokazów ratownictwa medycznego. Gościem Pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych. Nie zabrakło również przedstawicieli Fundacji „Gdyński Most Nadziei”, którzy przeprowadzili akcję „ODWAŻNI WYGRYWAJĄ – profilaktyka raka jądra”.

Piknik rozpoczął się chwilę po godz. 11. Najwięcej osób odwiedziło stoiska kardiologiczne i diabetologiczne. Lekarze mierzyli poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz podpowiadali co zrobić, aby długo cieszyć się zdrowiem. Oblegany był również namiot stomatologów, gdzie można było zrobić bezpłatny przegląd stomatologiczny oraz dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o higienę zębów. Po badaniu dorośli mogli przekąsić marchewkę i jabłko, a dzieci dostawały dyplomy i szczoteczki do mycia zębów. Wielu piknikowych gości zdecydowało się na pomiar ciśnienia w namiocie Zakładu Nadciśnienia Tętniczego oraz wykonanie pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej na stoisku Zakładu Żywienia Klinicznego. Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Żywienia Klinicznego i Dietetyki przygotowało także słodki poczęstunek – dietetyczne ciasteczka. Dużym powodzeniem cieszyły się prezentacje studentów z IFMSA-Poland, którzy próbowali oswoić najmłodszych uczestników imprezy z białym fartuchem. Dzięki misiom podarowanym przez Polpharmę studenci mogli zorganizować Szpital Pluszowego Misia w terenie, zabawę polegającą na badaniu maskotek. Badając misie przekonywali najmłodszych, że wizyta u lekarza nie jest niczym strasznym. Pielęgniarki pediatryczne mierzyły i ważyły najmłodszych, a studentki z Koła Pediatrycznego przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii mówiły o faktach i mitach związanych ze szczepieniami. Studenckie Koło Naukowe Diabetologii Dziecięcej sprawdzało stężenie glukozy u najmłodszych oraz zachęcało do uprawiania sportu. O przewlekłej chorobie nerek informowali lekarze z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Na ich stoisku można było wykonać podstawowe badanie moczu. Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przy użyciu AED przeprowadzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Na tym stoisku można było poznać techniki wkłuć i potrenować na specjalnym modelu ręki zakupionym dzięki funduszom przekazanym przez EDF Polska.

Centrum Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o. na swoim stoisku wykonywało pomiar stężenia glukozy i cholesterolu we krwi i ciśnienia tętniczego. Nie zabrakło pomiaru wagi ciała, tkanki tłuszczowej ciała, w tym tkanki wisceralnej, wyliczania BMI i wieku biologicznego. Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gdańsku wskazywał na konieczność wykonywania regularnych badań mammograficznych i cytologicznych. Katedra i Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej informowała pacjentki o metodach antykoncepcji i o podstawowych badaniach jakie świadoma kobieta powinna wykonywać. Zakład Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego informował ciężarne panie jak przygotować się do cudu narodzin oraz co zabrać ze sobą do szpitala. Z instrukcją obsługi noworodka, czyli jak pielęgnować i karmić małe dziecko zaprezentowało się Studenckie Koło Naukowe Neonatologii. Jego przedstawiciele udzielali informacji z zakresu przygotowania się do przyjęcia nowego członka rodziny, edukowali z zakresu fizjologicznych stanów w okresie noworodkowym, prowadzili warsztaty prawidłowej pielęgnacji i opieki nad noworodkiem. Przedstawiciele Zakładu Fizjoterapii zapoznawali chętnych z praktyczną wiedzą o narządzie ruchu, natomiast studenci z SKN „Fizjoterapia w pediatrii” wskazywali dorosłym jak można ćwiczyć z niemowlakiem. Po raz trzeci w Pikniku udział wzięło Studenckie Koło Ultrasonografii przy Pracowni Ultrasonograficznej i Biopsyjnej Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Studenci wykonywali badanie USG tarczycy. Jeszcze przed rozpoczęciem Pikniku mieli wydane numerki z kolejnością pacjentów. Nie zabrakło też Studenckiego Koła Naukowego Prawa Farmaceutycznego przy Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie, którego członkowie uświadamiali niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem leków i suplementów diety niewiadomego pochodzenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje farmaceutów. Katedra i Zakład Farmacji Stosowanej wraz ze studentami z SKN „ISPE-Farmacja Przemysłowa” prezentowała wybrane substancje pomocnicze przy sporządzaniu maści i kremu, a Katedra Biofarmacji i Farmakodynamiki uświadamiała czego można dowiedzieć się od farmaceuty w aptece. O reakcjach chemicznych wokół nas opowiadali przedstawiciele Katedry i Zakładu Chemii Analitycznej a o chemii leków Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej. Przedstawiciele Zakładu Chemii Klinicznej udzielali porad jak przygotować się do badań laboratoryjnych. Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Bromatologii zbudowało piramidę żywienia ze świeżych produktów oraz sprawdzało ile soli i cukru jest w popularnych produktach spożywczych.

Tak jak w ubiegłym roku SKN Medycyny Ratunkowej przy Katedrze i Klinice Medycyny Ratunkowej urządziło pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz symulację wypadku z udziałem rowerzysty. Podczas Pikniku studenci ze Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Medycyny Ratunkowej GUMed drukowali kartę ratowniczą oraz wręczali naklejkę każdej zainteresowanej osobie. Karta ratownicza to niepozorna naklejka wielkości pudełka zapałek na przedniej szybie samochodu oraz kartka papieru formatu A4, które mogą uratować życie. Takie jest założenie akcji „Karty ratownicze” prowadzonej w Polsce przez Związek Dealerów Samochodów pod patronatem Państwowej Straży Pożarnej. Na wspomnianej kartce jest wydrukowany dokładny schemat wzmocnień karoserii, instalacji poduszek powietrznych oraz rozmieszczenie akumulatorów samochodu. W razie wypadku, właśnie dzięki tym informacjom strażacy mogą zaoszczędzić bezcenny czas podczas ratowania kierowcy oraz pasażerów z uszkodzonego auta.

Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przygotowało prezentację związaną ze słownictwem i zwrotami przydatnymi w nagłych przypadkach za granicą – język angielski, francuski, niemiecki i hiszpański. Studenckie Koło Naukowe Kliniki Onkologii i Radioterapii przekazywało wiedzę o profilaktyce i leczeniu w najczęściej występujących nowotworach. Na stoisku Zakładu Mikrobiologii Jamy Ustnej można było uzyskać poradę dotyczącą diagnostyki grzybic, zbadać pH śliny oraz zobaczyć pod mikroskopem drobnoustroje jamy ustnej. Dla dzieci zorganizowano konkurs Jak wygląda bakteria. Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii udzielała porad z zakresu reumatologii oraz mierzyła ciśnienie i wykonywała pomiar cukru we krwi. O częstych chorobach neurologicznych opowiadali przedstawiciele Studenckiego Koło Naukowego Neurologii przy Klinice Neurologii Dorosłych. Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Klatki Piersiowej zaprezentowało fakty i mity dotyczące e-papierosa oraz przeprowadzili warsztaty o wpływie palenia papierosów na wydolność organizmu. Na stoisku Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu chętni mogli dowiedzieć się czegoś więcej o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób stóp. W trosce o zdrowie mężczyzn na Pikniku pojawili się urolodzy.

Oblężenie przeżywało stoisko przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Okulistyki. Wykonywano badanie dorosłych pod kątem jaskry z użyciem lampy szczelinowej i tonometru bezkontaktowego, a dzieci przez zabawę przy użyciu tablic Snellena, lampy szczelinowej oraz tablic Ishihary (diagnostyka ślepoty na barwy). Co zrobić kiedy dziecko boli głowa opowiadali przedstawiciele Kliniki Neurologii Rozwojowej. Udzielali także informacji na temat padaczki, bólu głowy u dzieci, zaburzeń zachowania i emocji. Na stoisku Kliniki Rehabilitacji udzielano porad fizjoterapeutycznych, przeprowadzano instruktaż w zakresie profilaktyki i terapii bólów krzyża.

Oceń