Jak wynika z badań EZOP II zrealizowanych w latach 2017–2021 z jakimkolwiek zaburzeniem sfery emocjonalnej zmagało się przynajmniej raz w życiu aż 26,46% osób. Mimo to zaledwie 26% z nich sięga po pomoc. Powodów jest wiele. Z jednej strony wciąż wyraźne są negatywne postawy wobec osób z zaburzeniami sfery emocjonalnej. Dlatego co piąty Polak deklaruje niechęć wobec osób z różnej postaci zaburzeniami. W tej sytuacji wiele osób potrzebujących pomocy wstydzi się po nią sięgnąć, nie chcąc doświadczyć stygmatyzacji. W tym świetle przestaje dziwić, że popularność zyskuje terapia, którą prowadzi psycholog online.
Kiedy może Ci pomóc psycholog online?
Wedle badań EZOP II w największym stopniu wykluczeni z możliwości korzystania z psychoterapii są osoby mieszkające na wsiach. W tej grupie z pomocy korzysta zaledwie 11,1% potrzebujących. Wynika to często z ograniczonej mobilności i zasobów czasowych. Chcąc dojechać na sesję trwającą godzinę, czasami konieczne jest dopasowanie do tego całego dnia – przygotowanie się, zorganizowanie transportu.
Problem jest jeszcze wyraźniejszy w przypadku osób, które opiekują się małymi dziećmi lub chorymi członkami rodziny. Potrzeba zorganizowania zastępstwa i wizja konieczności wytłumaczenia powodów czasowej nieobecności może być dla wielu osób blokadą. Zwłaszcza gdy żyją w środowisku sceptycznie nastawionym do psychologów i psychiatrów. Nie jest to wcale rzadkość. Jak dowodzą badania EZOP II, zaledwie 41,9% osób szukałoby pomocy u psychiatry lub psychologa, gdyby bliska osoba zmagała się z problemami natury emocjonalnej. Niepokoi natomiast, że 4,6% prosiłoby o pomoc kogoś z przyjaciół, osobę duchowną lub bioenergoterapeutę.

Jak skuteczna jest terapia z psychologiem online?
Gdy zaczęto prowadzić pierwsze terapie przez Internet, wielu psychologów podchodziło do tego zamysłu sceptycznie. Nie byli przekonani, że uda się nawiązać więź z pacjentem bez osobistego kontaktu. Przełom przyniosły badania przeprowadzone w 2013 r. na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono wówczas grupę 62 pacjentów z depresją na dwie połowy: leczonych stacjonarnie oraz online. Tuż po zakończeniu sesji nie było widać wyraźnych różnic w skuteczności sposobu leczenia. Na efekty trzeba było poczekać kolejne trzy miesiące. Jak się okazało, objawy depresji ustąpiły wówczas u 42% pacjentów realizujących tradycyjny model porad i u aż 57% korzystających z porad online.
Dowiedz się więcej: https://osrodek-centrum.pl/uslugi/psycholog-online/
Co jest tego powodem? Możliwość rozmawiania o swoich problemach w dobrze znanym otoczeniu działa kojąco i pozwala się otworzyć. Co ważne psycholog online jest dostępny także o bardzo wczesnej i później porze dnia, a nawet w weekendy, co dla osób pracujących zmianowo i często podróżujących oznacza, że i one mogą wreszcie zadbać o swój dobrostan bez wykorzystywania urlopu czy manewrowania grafikiem. Ponadto osoby, które obawiają się skrytykowania, że ich zaburzenia są efektem „niedojrzałości” czy „wymysłów”, mogą w dogodnym dla siebie czasie, zadbać o swoje zdrowie psychiczne tak jak na to zasługują.