Together Magazyn » Zdrowie » Witamina D3 dla dzieci
girl with lunch box

Witamina D3 dla dzieci

Niedobór witaminy D3 może mieć negatywny wpływ nie tylko na organizm osoby dorosłej, ale i dziecka. Wynika to z tego, że witamina D3 jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Jej niedobór może prowadzić m.in. do opóźnienia wzrostu. Jak się przed tym uchronić? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest suplementacja witaminy D3 dla dzieci.

Witamina D3 – niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka

Dlaczego mówi się, że witamina D3 odgrywa kluczową rolę w prawidłowym wzroście i rozwoju młodego organizmu? Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy spojrzeć na funkcje, które pełni ta witamina.

  • Wspomaga wchłanianie wapnia z jelit, co jest kluczowe dla prawidłowej mineralizacji kości. Tym samym jest niezwykle istotna dla mocnych kości i zębów. Jej niedobór może prowadzić do opóźnienia wzrostu i krzywicy, która objawia się m.in. deformacjami kości.
  • Ma znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania mięśni.
  • Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, dzięki czemu pomaga w obronie przed infekcjami. 

Jakie są źródła witaminy D3 dla dzieci?

Witamina D jest syntetyzowana w skórze dziecka pod wpływem promieni słonecznych. Jednak zazwyczaj nie wystarczy to do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten ważny składnik. 

Witamina D może być dostarczana również z dietą. Jej bogatym źródłem są tłuste ryby morskie (np. łosoś, sardynki, makrela). Jednak i to źródło nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie każde dziecko lubi jeść ryby i spożywa je w zalecanych ilościach. 

Skoro synteza skórna i dieta nie są w stanie pokryć zapotrzebowania na witaminę D3, to jak uniknąć jej niedoboru? W tym celu zaleca się suplementację witaminy D3 dla dzieci. Wprowadza się ją już od pierwszych dni życia (w porozumieniu z lekarzem). Noworodki do 6. miesiąca życia otrzymują 400 IU (10,0 µg) witaminy D3 na dobę, niemowlaki od 7. do 12. miesiąca życia – 400-600 IU (10,0-15,0 µg) dziennie, a dzieci powyżej 1. roku życia – 600-1000 IU (15,0-25,0 µg) na dobę. Przy czym należy zaznaczyć, że dawkowanie zmienia się nie tylko w zależności od wieku, ale i masy ciała dziecka.

Przyczyny i skutki niedoboru witaminy D3

Wśród przyczyn niedoboru witaminy D3 u dzieci wymienia się m.in. niewystarczającą ekspozycję na promienie słoneczne, źle zbilansowaną dietę, brak suplementacji i problemy zdrowotne. Niedobór witaminy D3 może być spowodowany np. zaburzeniami wchłaniania tego składnika z jelit czy chorobami narządów odpowiedzialnych za jego metabolizm (czyli wątroby i nerek).

Jednym ze skutków niedoboru witaminy D3 w przypadku dzieci jest krzywica. Choroba układu kostnego, która prowadzi do zaburzeń w rozwoju i mineralizacji kości. Objawia się: deformacjami kości (np. zniekształceniami czaszki, koślawością kolan, zapadnięciem klatki piersiowej), opóźnionym ząbkowaniem, większą podatnością na próchnicę, wadami zgryzu, osłabieniem mięśni, zmniejszeniem apetytu, zwiększoną podatnością na infekcje, opóźnieniem w rozwoju ruchowym czy bólami kości. 

5/5 – (1 głosów)