Obrót nieruchomościami dla osoby, która nigdy nie interesowała się tym zagadnieniem, jest prawdziwym wyzwaniem. Pierwszą i oczywistą barierą są ceny mieszkań, domów czy działek budowlanych. Można więc sporo zyskać, ale i dużo stracić… Gąszcz przepisów również nie ułatwia sprawnego kupna czy sprzedaży. Może warto zatem zaufać profesjonalistom, którzy oferują swoje usługi na rynku nieruchomości?
Co można zyskać?
Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się kupnem lub sprzedażą nieruchomości, a nasza wiedza w tym zakresie jest ograniczona do sporadycznego śledzenia ogłoszeń, dobre chęci mogą nie wystarczyć, by sfinalizować udaną transakcję. Licencjonowani pośrednicy to specjaliści w swoim fachu. Nie tylko potrafią uczciwie i rzetelnie oszacować wartość nieruchomości, ale również podkreślić lub wręcz wydobyć jej atuty. W większości przypadków możemy liczyć na sporządzenie profesjonalnej oferty, wraz z sesją zdjęciową. To bardzo ważne, gdy chcemy korzystnie sprzedać dom czy mieszkanie. Zyskujemy zatem fachowe wsparcie, bardzo ważne także pod względem formalnym.
Pamiętajmy, że pośrednicy obrotu nieruchomościami utrzymują się z uzyskanej prowizji, zatem znaczną część ich pracy pochłania efektywne dotarcie do klientów. Nie tylko bazują na osobach, które same się zgłoszą do biura, ale również aktywnie przeszukują oferty kupna i sprzedaży, próbując je połączyć. Niewiele osób, które chcą sprzedać lub kupić nieruchomość, ma czas, wiedzę i możliwości, by prowadzić takie działania na szerszą skalę. To samo można powiedzieć o działaniach marketingowych, które dotyczą określonej nieruchomości. Pośrednicy z pewnością mają możliwości, by dotrzeć do większej liczby klientów niż osoby, które samodzielnie chcą zbyć swoją nieruchomość.
W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, która jest położona w innym mieście, pomoc pośrednika może być wręcz nieodzowna. Przekazując klucze do domu lub mieszkania, w dużej mierze pozbywamy się problemu z oprowadzaniem potencjalnych klientów i przekonywaniem ich do zawarcia transakcji. Wiele biur pośrednictwa oferuje także negocjowanie cen, co również może się okazać opłacalne. Jeśli pośrednik podniesie cenę we własnym zakresie, a klient ją zaakceptuje, może się okazać, że nie będziemy musieli uiszczać prowizji, otrzymując pełną oczekiwaną kwotę.
Co można stracić?
Wiele osób woli poświęcić własny czas i samodzielnie się zaangażować w sprzedaż nieruchomości. Powodem oczywiście są finanse. Konieczność uiszczenia prowizji po zakończonej transakcji (na ogół 1-3% wartości nieruchomości) bywa nie do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli mówimy o dużych kwotach. Niekiedy można spotkać oferty od osób indywidualnych, których cena została celowo zawyżona, właśnie po to, aby w razie konieczności ponegocjować z potencjalnym klientem i finalnie obniżyć cenę, ale bez angażowania pośredników.
Innym problemem jest niesolidność niektórych biur pośrednictwa. Jeśli zlecimy sprzedaż nieruchomości firmie, która zatrudnia niezbyt kompetentnych pracowników, o niskiej sile przekonywania i negocjowania, może się okazać, że straciliśmy kilka miesięcy. O ile zależy nam na szybkim sfinalizowaniu transakcji, taka strata może być bardzo znacząca. Być może w tym samym czasie moglibyśmy samodzielnie znaleźć kupca albo zlecić to zadanie innemu podmiotowi zajmującemu się pośrednictwem. Niestety, nie ma idealnej metody, aby ustrzec się przed niesolidnością. Trudno przewidzieć, czy agent, który będzie zajmował się naszym lokalem, na pewno będzie profesjonalistą. Na pewno warto wybierać biura licencjonowane, z większym doświadczeniem i sukcesami na rynku.
Podsumowując, sprzedaż lub kupno nieruchomości przez osoby niezajmujące się na co dzień taką działalnością jest zadaniem trudnym, ale przecież wykonalnym. Nie da się przy tym uniknąć poświęcenia własnego czasu i energii. O ile nie zależy nam szczególnie na czasie, być może warto podjąć działania we własnym zakresie, a w przypadku niepowodzenia – zwrócić się do specjalistów.