Together Magazyn » Aktualności » Wakacje sercowca — jak zaplanować bezpieczny wyjazd?
adobestock 105039154 easy resize.com wp

Wakacje sercowca — jak zaplanować bezpieczny wyjazd?

Zbliża się długo wyczekiwany urlop? Nawet jeśli masz problemy z sercem, możesz spędzić wakacje na wyjeździe. Aby przebiegły one bez zakłóceń, przygotuj się do tego. Zobacz, co możesz zrobić, aby wypocząć bez problemów i nieprzewidzianych wizyt u lekarza.

Kiedy jest najlepszy moment na wakacje dla sercowca? Pogoda ma znaczenie!

Zacznij planować swoje wakacje od wybrania dogodnego terminu na wyjazd. Powinien być taki, aby w docelowym miejscu panowała przyjazna dla Ciebie temperatura. Bardzo duże upały mogą być problematyczne, zwłaszcza jeśli Twoje serce wymaga szczególnej uwagi.

Dlaczego to tak ważne? Kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło, organizm pracuje na zwiększonych obrotach. Ma proste zadanie: ochronić ciało przed przegrzaniem[1]. Przekierowuje na nie bardzo dużą część energii. Dlatego w innych obszarach może dojść do „przeciążenia”. WHO wskazuje, że przy bardzo wysokich temperaturach mogą się pojawiać[2]:

  • zaburzenia rytmu serca;
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, przekładające się na funkcjonowanie mięśnia sercowego;
  • zmniejszenie odpowiedzi sercowo-naczyniowych;
  • wyższe ryzyko rozwoju ostrej zakrzepicy naczyń wieńcowych (co może doprowadzić np. do zawału);
  • wzmożone działanie leków na nadciśnienie, a w efekcie – jego nadmierny spadek.

Tę teorię potwierdza praktyka – w upalne dni wzrasta liczba wezwań pogotowia do zasłabnięć, omdleń oraz innych problemów z układem krążenia[3].

Wniosek dla Ciebie jest więc prosty: wakacje planuj poza najgorętszymi miesiącami w roku. Pomyśl o urlopie np. w kwietniu, maju, drugiej połowie września czy w październiku. W tych okresach nadal jest ciepło, ale nie będziesz nadmiernie obciążać serca.

Wybierz dobre miejsce na wakacje dla sercowca

Dokąd jechać na wakacje przy problemach z sercem? Niewskazane są wyprawy w wysokie góry. Przebywanie na wysokości ponad 2000 m n.p.m. może być problematyczne z uwagi na niższe stężenie tlenu. To może się przełożyć na niezbyt dobre samopoczucie[4].

Morze będzie lepszą opcją, ale nie planuj zbyt długich pobytów na wybrzeżu. Nadmiar jodu, który jest obecny w tamtejszym powietrzu, może sprzyjać zaburzeniom pracy serca[5]. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się np. wypad nad jezioro czy do gospodarstwa agroturystycznego – takie miejsca sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi.

Uwaga! Jako sercowiec możesz latać samolotem. Przeciwwskazaniami do takiego typu podróży są tylko krótki czas po zawale lub wszczepieniu bajpasów, a także nieuregulowane problemy sercowe[6]. Jeżeli te problemy Cię nie dotyczą, śmiało zaplanuj wakacje za granicą!

Zadbaj o serce na wakacjach

O najważniejszy mięsień zatroszcz się również już podczas samego wyjazdu. Co jest ważne?

Przed podróżą upewnij się, że masz przy sobie podstawową dokumentację medyczną – przyda się na wszelki wypadek. Jeśli jedziesz za granicę, sprawdź też, czy Twoje podróżne ubezpieczenie medyczne obejmuje zdarzenia związane z chorobami przewlekłymi. Jeśli tak nie będzie, a Ty doświadczysz problemów z sercem, towarzystwo może nie pokryć kosztów leczenia!

W trakcie pobytu na urlopie pamiętaj o kwestiach takich jak:

  • utrzymanie zdrowej diety – sięgaj po duże ilości warzyw i owoców, a także produkty bogate w nienasycone tłuszcze; jeśli masz problemy z cholesterolem, dobrze mieć dostęp do produktów zawierających fitosterole; te substancje obniżają poziom LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia[7]; zawiera je np. margaryna Optima Cardio;
  • prawidłowe nawodnienie – miej zawsze pod ręką butelkę z wodą; możesz też przygotować sobie naturalne elektrolity, a więc dodać do wody szczyptę soli i odrobinę cukru;
  • unikanie wychodzenia na słońce w godzinach szczytu – najczęściej promieniowanie jest najintensywniejsze między 10:00 a 16:00; w tym czasie możesz np. zrelaksować się w cieniu lub uciąć sobie drzemkę w hotelowym pokoju.

Rozsądnie zaplanowane wakacje sprawią, że nawet przy problemach z sercem przeżyjesz piękną przygodę, unikając komplikacji.

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/192335,dzieci-szczegolnie-narazone-na-upaly

[2] Porady w zakresie zdrowia publicznego na temat zapobiegania skutkom zdrowotnym upałów, WHO Regional Office for Europe, 2021, s. 6-8.

[3]  https://www.mp.pl/ratownictwo/aktualnosci/273682,w-zwiazku-z-upalami-czesciej-interweniuja-ratownicy

[4] https://stronazdrowia.pl/sercowiec-na-wakacjach-na-to-musza-uwazac-osoby-z-chorobami-ukladu-krazenia-na-urlopie-jak-przygotowac-sie-do-podrozy-czego/ar/c14-16431779

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74618,jod-jego-rola-zrodla-pokarmowe-nadmiar-i-niedobor

[6] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/64578,tryb-zycia-i-leczenie-chorego-po-zawale-serca

[7] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

5/5 – (1 głosów)