Together Magazyn » Art. zewnętrzny » W co inwestować? Poradnik dla początkującego inwestora
photo--aece

W co inwestować? Poradnik dla początkującego inwestora

Inwestycje to temat ważny dla coraz większej liczby osób. Jako społeczeństwo zaczynamy dostrzegać konieczność rozsądnego zarządzania własnym majątkiem. Przyczyny tego są różne. Przede wszystkim zarabiamy coraz więcej i gromadzimy oszczędności. Trzymanie gotówki nie jest jednak opłacalne, ponieważ rosnąca inflacja sprawia, że traci ona na wartości. Chcemy też pomnażać nasz majątek, zadbać o przyszłość swoją i rodziny. Jedynym sposobem na to są inwestycje. Są one obarczone mniejszym lub większym ryzykiem, dlatego wymają rozsądku i wiedzy. Zawsze należy przeanalizować różne możliwości i warto też zdywersyfikować swoje inwestycje. Nasze decyzje są uzależnione od sytuacji w kraju i na świecie, a także od kapitału, który możemy zainwestować.

Obraz

Lokowanie kapitału w mniej ryzykownych inwestycjach

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z inwestycjami, dobrze jest w pierwszej kolejności zapoznać się przede wszystkim z ich rodzajami i charakterystyką. Nie chodzi o to, by posiąść od razu całą wiedzę teoretyczną i tak najwięcej uczymy się poprzez praktykę. Obojętnie jednak czy inwestujemy w nieruchomości, kupujemy akcje, czy stawiamy zakłady bukmacherskie, musimy zrobić rozeznanie i poznać mechanizmy, jakie rządzą danymi inwestycjami.

Na początek zajmijmy się inwestycjami, które są najmniej ryzykowne i wprawdzie mogą znacznie zwiększyć nasz majątek, ale często służą ulokowaniu gotówki tak, by nie traciła ona na wartości. Przykładem takiej inwestycji jest kupno nieruchomości, czyli mieszkania. Może ono jeszcze dodatkowo zarabiać, jeśli będziemy je wynajmować. Zakup ziemi również jest dobrym sposobem na ulokowanie większej ilości gotówki i potrzebna jest jej mniejsza ilości, niż w przypadku mieszkania. Oczywiście ważne jest też to, jak jest to grunt. Działki rolne są tańsze, ale taki teren trudniej odsprzedać. Nie każdą działkę możemy też przekształcić w budowlaną, dlatego warto się wcześniej w tej kwestii zorientować.

Nieruchomości i ziemia są uważane za bardzo pewne inwestycje, ale bardzo ważne jest to, gdzie się one znajdują. Kupno mieszkania w mieście, które się wyludnia albo działki w mało atrakcyjnym rejonie, może nie być wcale takie korzystne. Musimy, więc przeanalizować, jaka jest przyszłość danego regionu, czy też rynku najmu.

Inwestycje małe i dla tych, którzy nie boją się stracić

Nie każdego z nas stać na to, by kupować ziemię lub nieruchomości, ale to nie oznacza, że nie możemy inwestować. Za mniejsze kwoty możemy kupować surowce, takie jak złoto lub srebro, fundusze inwestycyjne lub obligacje. Są to inwestycje obarczone mniejszym ryzykiem, które mogą dawać nam stały, niewysoki zysk. Większym ryzykiem cechują się zakupy na tradycyjnej giełdzie lub kupno kryptowalut. W tym przypadku możemy dużo zarobić, ale też dużo stracić. Obojętnie co wybierzemy, ryzyko istnieje zawsze, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by je zminimalizować.

Przede wszystkim należy ustalić, jaką kwotę jesteśmy w stanie zainwestować. Powinna to być taka część majątku, która nie stanowi naszej poduszki bezpieczeństwa, a jej ewentualna strata nie narazi nas na problemy. Kolejną ważną kwestią jest wybór różnych instrumentów. Nie inwestujemy całej kwoty w jeden fundusz, czy jedynie w kryptowaluty. Lepiej zainwestować część kapitału w najbardziej obiecujący fundusz, kolejną część w obligacje, a resztę w np. kilka kryptowalut. To, co jest najważniejsze w przypadku naszych inwestycji, to nie podejmowanie działań po wpływem emocji, a na podstawie spokojnej analizy sytuacji na rynku.

Oceń