Survival powoli przestaje być traktowany jako aktywność wyłącznie dla prawdziwych miłośników mocnych wrażeń. Coraz częściej można spotkać wyjazdy o nieco bardziej rekreacyjnym charakterze, pozwalające jednak poczuć klimat oraz zdobyć nowe kompetencje, które pozwolą poradzić sobie w ekstremalnych sytuacjach. Podczas takich wypraw warto mieć ze sobą odpowiednią odzież, która zapewni wygodę w nawet najtrudniejszych warunkach.
Jakie ubrania sprawdzają się podczas wyjazdów survivalowych? Co zapakować do plecaka? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Najważniejsze cechy stroju survivalowego
Czym się kierować podczas dobierania odzieży na survivalowe eskapady? Przede wszystkim trzeba zabrać ubrania, które są praktyczne i wygodne. Nie powinny krępować ruchów ani powodować jakiegokolwiek dyskomfortu nawet podczas intensywniejszej aktywności fizycznej. Na wygodę noszenia wpływa też wysoka funkcjonalność, czyli choćby liczne kieszenie, w których można przechowywać narzędzia i sprzęty do wykorzystania w terenie. Liczy się także odpowiednia kolorystyka (choćby ubrania w barwach maskujących) – co ma kluczowe znaczenie w przypadku survivalu militarnego.
Co więcej, takie produkty muszą być bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, w tym zwłaszcza przetarcia i rozdarcia, nawet w najtrudniejszym terenie. Zwracajmy uwagę na to, czy mają wzmocnienia na kolanach czy łokciach oraz inne elementy ochronne, jak antypoślizgowe podeszwy w butach czy ściągacze na rękawach i nogawkach chroniące choćby przed przedostawaniem się pod ubranie insektów. Dobra odzież musi być odporna na działanie czynników pogodowych, zapewniając wodoszczelność i oddychalność.
W końcu, odzież survivalowa powinna być lekka, poręczna i nie może zajmować zbyt wiele miejsca w plecaku, by starczyło jej na inne niezbędne narzędzia i akcesoria, które oferuje choćby: Karaluch.com.pl – survival sklep.
Podstawowe elementy odzieży na wyjazd survivalowy
Co musi zatem trafić do survivalowego plecaka? Zacznijmy od podstaw, czyli:
- spodni,
- T-shirtów,
- bluzy,
- kurtki (również w wersji przeciwdeszczowej).
To zupełna baza każdego ekwipunku – bez względu na płeć survivalowca.
Oprócz tego należy zaopatrzyć się w dobrej jakości bieliznę. W chłodniejszych miesiącach powinno się mieć ze sobą legginsy, koszulki termoaktywne oraz ciepłe skarpety, stanowiące dodatkową warstwę chroniącą przed utratą ciepła.
Co jeszcze? Wielokilometrowe trasy i przedzieranie się przez nieznaną głuszę wymaga założenia naprawdę wygodnych butów. Muszą być dopasowane do stopy i gwarantować stabilizację kostki. Ogranicza to znacząco ryzyko skręcenia kostki i innych groźnych kontuzji. Obuwie ma być zrobione z wodoodpornych, trwałych materiałów, które przetrwają intensywną eksploatację w trudnym terenie.
Oprócz tego warto mieć ze sobą dodatkowe elementy i akcesoria, jak choćby nakrycia głowy dopasowane do pory roku. W lecie chronią przed promieniowaniem słonecznym i udarem. W zimie zabezpieczają przed zimnem. W tej roli stosuje się nie tylko rozmaite czapki, ale też praktyczne i lekkie chusty. Na chłodnej dni pomocne mogą okazać się także rękawiczki czy komin.
Sztuka przetrwania a umiejętność pakowania bagażu
Czym się kierować, gdy pakuje się bagaż na wyjazd survivalowy i trzeba włożyć do niego odpowiednią odzież? Przede wszystkim należy zadbać o to, by z jednej strony niczego nie zabrakło, ale też ograniczyć pakunek do zupełnego minimum. Bagaż ma być bowiem lekki i wygodny do transportowania na własnych plecach, na przykład w poręcznym plecaku.
Warto mieć na zapas czystą i ciepłą bieliznę, która zapewnia komfort i wygodę. Nie powinno zabraknąć kurtki lub peleryny przeciwdeszczowej.
Zawsze trzeba dopasować zestaw ubrań nie tylko do własnych upodobań, ale też do pory roku oraz specyfiki terenu – inaczej planuje się ekwipunek na survival leśny, na wyjazd w góry czy wędrowanie po jaskiniach.
Odzież survivalowa – co trzeba o niej wiedzieć?
Wyjazdy survivalowe to szansa na niezwykłą przygodę, do której trzeba się jednak dobrze przygotować, w tym choćby skompletować odpowiednią garderobę. Musi być ona wygodna, praktyczna i dopasowana do okoliczności. Wówczas łatwiej przetrwać nawet w bardzo niekorzystnych warunkach.