Stoczniowiec Gdańsk, czyli gdańskie zmagania na lodzie
Chociaż słowo „stoczniowiec”, w kontekście miasta Gdańska, kojarzy się wielu osobom bardziej z najnowszą historią Polski niż ze sportem, fani hokeja doskonale skojarzą je z nazwą gdańskiego klubu. I słusznie, bo jest to klub z tradycjami, które tworzyły przez wiele lat dobry klimat dla sportów zimowych, nie tylko hokeja, w tym mieście.
W powojennym Gdańsku nigdy nie brakowało fanów hokeja. Ten piękny i widowiskowy sport przez wiele lat był uprawiany amatorsko, a wiele drużyn miało charakter nieformalny. Początki zorganizowanej rywalizacji drużynowej sięgają 1953 roku. Wtedy to powstała przy Stoczni Północnej sekcja hokejowa. Można przyjąć, że była ona bezpośrednim zalążkiem historii gdańskiego Stoczniowca. Jednak formalnie klub powołano do życia dopiero 17 lat później – 26 czerwca 1970 roku. Właściwie należałoby mówić nie tyle o powołaniu klubu, co o połączeniu trzech drużyn (ZUS „Polonia” Gdańsk, RKS Stocznia Północna, SKSM „Przymorze”) w jeden organizm sportowy. Od tego czasu pasja wielu osób koncentrowała się wokół rywalizacji i podnoszenia umiejętności sportowych pod biało-niebieskimi barwami Stoczniowca Gdańsk.
Mówiąc o historii gdańskiego Stoczniowca, nie sposób nie wspomnieć o obiekcie, który jest nieodłącznie związany z jego dziejami – o Hali Olivii. Hala, której charakterystyczna bryła, nawiązująca do kadłuba statku, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Trójmieście, została oddana do użytku 16 grudnia 1972 roku. Był to wówczas śmiały i supernowoczesny projekt architektoniczny, zdecydowanie odbiegający od klasycznych standardów lat 70. Kubatura hali wynosiła 80 tys. m kw, wysokość – 12 m. Mogła ona pomieścić ponad 5 tys. widzów. Te liczby nawet dzisiaj mogą robić wrażenie, chociaż w porównaniu z najnowszymi obiektami halowymi w Polsce, są co najwyżej przeciętne. Inną kwestią była jakość wykonania konstrukcji. Wskutek słabej jakości materiałów, istniało wręcz ryzyko katastrofy budowlanej. W grudniu 2007 hala została zamknięta, wobec groźby zawalenia się dachu. Obecnie rozpoczyna się generalny remont całego obiektu, który ma przywrócić mu dawny blask i przystosować go do współczesnych wymagań.
W 1976 roku o hokeistach gdańskiego Stoczniowca usłyszeli kibice całej sportowej Polski. Wtedy to bowiem klub uzyskał awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Od tego czasu rywalizował ze zmiennym szczęściem na najwyższym szczeblu rozgrywek, nie osiągając jednak znaczących trofeów. Nie zniechęcało to gdańskich kibiców, którzy od początku istnienia klubu tworzyli zwartą grupę fanów, wspierając swoją drużynę, niezależnie od osiąganych wyników. Na pierwszy medal – i jak na razie największy sukces w randze rozgrywek o mistrzostwo Polski – fani musieli czekać aż do 2003 roku. Wtedy to hokeiści Stoczniowca zdobyli III miejsce, zdobywając brązowe krążki. W późniejszych latach klub dosięgnęły problemy finansowe i organizacyjne. Ich skutkiem było wycofanie drużyny z rozgrywek w sezonie 2011/2012. Obecnie trwa mozolna praca nad odbudowaniem tradycji i poziomu sportowego drużyny. Hokeiści Stoczniowca z powodzeniem rywalizują w I lidze i mają szanse na ponowny awans do elity rozgrywek.
W ciągu ponad 40 lat istnienia klubu stał się on kuźnią sportowych talentów, przyciągając licznie dzieci i młodzież. Obecnie w klubie funkcjonuje sześć kategorii zespołów młodzieżowych, w tym drużyna dziewcząt. Od 2006 roku istnieje sekcja łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim (short-track), która cieszy się dużym powodzeniem. Gdański Stoczniowiec to również szkółki hokejowe czy łyżwiarstwo figurowe. Pozostaje mieć nadzieję, że przy wsparciu sponsorów klub będzie nadal się rozwijał, kultywując tradycję sportów zimowych na Wybrzeżu.
Gdański Klub Sportowy „Stoczniowiec”
Al. Grunwaldzka 470, 80–309 Gdańsk
Tel. (centrala) 58 552 20 91–96
e-mail: sekretariat@stoczniowiec.org.pl
Lodowisko główne: Hala Olivia
Pojemność hali: 5000 widzów
Barwy klubowe: biało-niebieskie