Przyczyn nieestetycznie prezentujących się cieni pod oczami jest wiele. Czasem jest to wyłącznie aspekt kosmetyczny spowodowany nieprzespaną nocą, nadmiernym zmęczeniem czy niepoprawnie usuniętym makijażem, który nie pozwolił skórze wypocząć i optymalnie się zregenerować. Zdarza się, iż cienie spowodowane są nieprawidłową dietą, odwodnieniem, ale również wieloma innymi czynnikami stresowymi, które nie sprzyjają promiennemu wyglądowi, a tym samym i lepszemu samopoczuciu. Czy istnieją sposoby, dzięki którym można w miarę szybko i skutecznie pozbyć się wspomnianego estetycznego mankamentu?
Siła tkwi w naturze, czyli naturalne sposoby wspierania walki z cieniami pod oczami
Istnieje kilka domowych sposobów na to, by delikatnie zredukować cienie pod oczami i nieco odświeżyć spojrzenie. Mowa tutaj chociażby o klasycznych kostkach lodu, które przykładane pod oczy nie tylko zmniejszają objawy opuchlizny, ale również determinują skórę do poprawy mikrokrążenia, czyli tym samym do redukcji wspomnianych cieni.
Inny sposobem jest wykonywanie okładów — np. z plasterków ogórka. Ważne, by przed aplikacją na twarz spędziły one około dwudziestu minut w lodówce, co wzmocni działanie odżywczego kompresu na oczy.
Nie można również zapominać o wykonywaniu masaży twarzy ze szczególnym uwzględnieniem okolic oczu. Delikatne uciskanie tych miejsc, wykonywanie niewielkich krążeń palcami bardzo dobrze pobudza przepływ krwi w skórze i rozgrzewa ją, co pomaga zmniejszyć widoczność cieni.
Zdrowy tryb życia i rezygnacja z używek
Cienie pod oczami nie zawsze powstają z dnia na dzień. Czasem przyczyn ich powstawania i pojawiania się należy doszukiwać się w nieco głębszych aspektach związanych z rutyną dnia codziennego, nawykami żywieniowymi, aktywnością fizyczną czy korzystaniem z używek, jak np. nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
W pierwszej kolejności należy zadbać o optymalną ilość snu. Minimum to siedem godzin, czyli czas, jaki potrzebny jest ludzkiemu organizmowi do pełnej, głębokiej regeneracji. Następny aspekt to odpowiednie nawodnienie. Pijąc więcej wody, unika się objawów odwodnienia, do których zalicza się także omawiany mankament w postaci cieni pod oczami.
Warto również zwiększyć codzienną aktywność fizyczną, wprowadzając przynajmniej kilkunastominutowy spacer lub inne ćwiczenia, które poprawiają krążenie i pobudzają organizm do większej wydolności.
Właściwa i przemyślana pielęgnacja okolic pod oczami
Skóra pod oczami charakteryzuje się tym, iż jest bardzo cienka i wymaga szczególnej, systematycznej pielęgnacji. Jej brak może również przyczyniać się do tego, że w okolicach oczu pojawiają się cienie, ale także zmarszczki, opuchlizna i brak sprężystości objawiający się tak zwanymi workami lub poduszeczkami.
Aby zmniejszyć wspomniane cienie pod oczami, należy aplikować kosmetyki, takie jak te należące do marki Avene o lekkiej konsystencji, które dobrze się wchłaniają i uwalniają aktywne substancje przyczyniające się do szybszej regeneracji w trakcie snu. Składniki, do których można zaliczyć siarczan dekstranu, bardzo dobrze oddziałują na skórę, redukując nadmierne przekrwienie w jej okolicy, a tym samym nieestetyczne cienie.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem prócz klasycznych preparatów są również kremy rozświetlające kontur oczu, które odświeżają okolice oczu, potęgują uczucie komfortu i pomagają skutecznie wyeliminować oznaki zmęczenia. Aby jednak zapewnić sobie energetyzujące spojrzenie, konieczne jest upewnienie się, że takie kosmetyki dodatkowo nawadniają skórę i działają przeciwobrzękowo.
W jaki jeszcze sposób z pomocą kosmetyków można poradzić sobie szybko z cieniami pod oczami? Dobrym pomysłem jest ich zamaskowanie dzięki zastosowaniu specjalnych podkładów w płynie, które odpowiadają za wyrównanie kolorytu. Wystarczy delikatnie je wklepać, unikając mocnych i zamaszystych ruchów, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę.