Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – choć z początku te określenia mogą wydawać się nieznajome, tak naprawdę odnoszą się do różnych rodzajów sylwetki, jakie można rozpoznać wśród dzisiejszego społeczeństwa. Opracowane przez amerykańskiego naukowca dr Williama Sheldona 3 główne typy sylwetki podpowiedzą Ci, jak powinieneś się odżywiać i ćwiczyć w zależności od swojej budowy ciała.
Twoja masa ciała od zawsze jest niewielka, sylwetka dość szczupła, a nadprogramowe kilogramy nie spędzają Ci snu z powiek? Możliwe, że jesteś ektomorfikiem. Choć nie każdy ektomorfik ma problemy z przyrostem masy mięśniowej, warto dowiedzieć się, jaką dietę stosować i jakich ćwiczeń próbować, aby zdrowo i bezpiecznie budować piękną sylwetkę.
Ektomorfik – cechy rozpoznawcze
Zgodnie z teorią dr Sheldona ektomorfik to określenie typu sylwetki, który cechuje się między innymi szczupłą sylwetką, długimi kończynami, wysokim wzrostem i niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Osoby takie zwykle mają też wąskie ramiona, barki, talię oraz biodra i wyraźnie zarysowane kości. Delikatne rysy twarzy również pozwalają rozpoznać ektomorfika, podobnie jak niektóre cechy charakteru. Uważa się bowiem, że ektomorficy zwykle są także introwertykami z kreatywnym umysłem i zmysłem artystycznym. Choć ektomorfik zazwyczaj nie musi martwić się o zbyt szybki przyrost tkanki tłuszczowej ze wzglęu na przyśpieszony metabolizm, może mieć problemy ze zbudowaniem masy mięśniowej.
Co powinno się znaleźć w diecie ektomorfika?
Szybka przemiana materii to jedna z cech typowego ektomorfika. Czy w związku z tym taki typ sylwetki nigdy nie będzie musiał martwić się o nadwagę? Niestety, niezależnie od budowy ciała nadmiar spożywanych kalorii będzie prowadził do nadprogramowych kilogramów. Aby więc móc stopniowo zwiększać tkankę mięśniową, ale bez nadmiernego zwiększania tkanki tłuszczowej, dieta ektomorfika także powinna opierać się na wartościowych źródłach białka, tłuszczów i węglowodanów. Zalecane są między innymi wszelkiego rodzaju kasze, ryż, wyroby pełnoziarniste, owoce i warzywa, ale także nabiał, jaja, mięso drobiowe i wołowe oraz owoce morza. Nie należy unikać także źródeł tłuszczu, które są niezbędne chociażby do prawidłowego przyswajania większości witamin. Wybieraj tłuszcze pochodzące z olejów roślinnych, ale także awokado, orzechów i tłustych ryb.
Ćwiczenia zalecane dla ektomorfików
Aktywność fizyczna to niezbędny dodatek do diety także dla każdego ektomorfika, który chce zbudować masę mięśniową i popracować nad zdrowym, jędrnym wyglądem swojej sylwetki. Najlepszym bodźcem do rozwoju mięśni są oczywiście ćwiczenia z obciążeniem. Na początku warto jednak wybierać mniejsze ciężary, aby stopniowo zwiększać je z niewielką ilością powtórzeń. Typ sylwetki ektomorfika jest też uważany za bardzo dobrze predysponowany do różnego rodzaju sportów wytrzymałościowych, takich jak biegi czy jazda na rowerze. Bardzo istotne jest jednak także to, aby dbać o odpowiednią regenerację po treningu.