Wypoczynek na plaży niekoniecznie musi oznaczać bierne smażenie się na słońcu. Można go połączyć z aktywnością fizyczną, na przykład grą w siatkówkę plażową. Miłośnicy fal i wiatru wybierają windsurfing.
Jeszcze do niedawna windsurfing był postrzegany jako snobistyczne zajęcie (nawet nie sport) dla bogaczy. Taki obraz utrwalano również w filmach, teledyskach czy reklamach. Jednak od kilku lat sprzęt do uprawiania windsurfingu stał się powszechnie dostępny, a jego ceny również nie muszą już przyprawiać o zawrót głowy. Może przesadą byłoby stwierdzenie, że to tani sport, niemniej nie jest już wyłącznie domeną osób najlepiej sytuowanych. Bez problemu można nabyć niedrogi sprzęt z drugiej ręki albo skorzystać z wypożyczalni. Na rynku szkół windsurfingowych istnieje konkurencja, dzięki której zyskuje tylko klient. Ceny poszczególnych kursów i indywidualnych lekcji pływania na desce również stały się bardziej przystępne.
Sopot już od wielu lat jest ważnym ośrodkiem windsurfingowym w Polsce. Zawodnicy Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia, który działa już od ponad 30 lat, mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe, łącznie z olimpijskimi. W maju ubiegłego roku miasto wzbogaciło się o Centrum Windsurfingu i Ratownictwa. Nowoczesny obiekt przy ulicy Bitwy pod Płowcami zajmuje powierzchnię 1,3 ha. W skład Centrum wchodzą budynki szkolenia żeglarskiego, ratownictwa wodnego i rozwoju motorycznego. Pasjonaci sportów żeglarskich mogą korzystać z basenu solankowego i sauny. Znajdują się tam również gabinety wydolności tlenowej i lekarski oraz zaplecze socjalne i techniczne. Centrum stało się bazą dla Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia, Uczniowskiego Klubu Sportowego Navigo, WOPR i MOSIR. Szczególnie ważne jest wsparcie miasta w zakresie szkolenia żeglarskiego dzieci i młodzieży. W UKS Navigo działa siedem sekcji, według podziału na kategorie wiekowe. Najmłodszą grupę żeglarzy stanowią dzieci w wieku 7–12 lat. Klub od kilku lat czynnie współpracuje z Zespołem Szkół nr 3 w Sopocie.
Czy windsurfing może być bezpiecznym sportem dla dziecka? Tak, jeśli zajęcia są prowadzone pod okiem wykwalifikowanej kadry, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Trenerzy tego sportu twierdzą, że dzieci należy jak najszybciej oswajać z wodą, w wieku około 4–5 lat, przy czy niekoniecznie muszą one umieć pływać. Najważniejsze bywa przełamanie psychologicznej bariery strachu przed kontaktem z powierzchnią wody. W sopockich szkołach windsurfingu początkowo trenuje się zachowanie równowagi na desce. Pierwsze zajęcia w wodzie odbywają się na małych głębokościach, oczywiście pod opieką instruktora. Nieco starsze dzieci, które mają około 7 lat, mogą zacząć samodzielnie pływać z użyciem sprzętu, przy czym najczęściej stosuje się trening na lince, co zabezpiecza deskę przed zdryfowaniem. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać do masy ciała i wzrostu kapok bezpieczeństwa. Dzięki temu dziecko poczuje się pewniej na desce, bo ma świadomość, że nawet gdy wpadnie do wody, nie grozi mu nic złego. Właściwie dopasowany strój piankowy chroni aby nie dostała się woda i zapewnia komfort termiczny.
Osoba instruktora często bywa kluczowa w zachęceniu (lub zniechęceniu) dziecka do uprawiania windsurfingu. Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci ważne jest umiejętne połączenie aspektu zabawy i treningu. Dziecko musi widzieć w instruktorze partnera, który służy wsparciem w nauce i potrafi się świetnie przy tym bawić, a nie tylko wymagającego egzaminatora. Częste niepowodzenia są wpisane w specyfikę nauki tego sportu. Windsurfing jest dla dziecka również nauką sportowej rywalizacji, ale także cierpliwości, pokory wobec natury i wytrwałości. Młody adept surfowania nie powinien się zniechęcać niepowodzeniami ani stawiać sobie wyśrubowanych wymagań. W tym przypadku najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, ale za to sprawiających wiele przyjemności.
Miłośnicy windsurfingu twierdzą, że najpoważniejszym wydatkiem w przypadku uprawiania tego sportu jest konieczność zapewnienia noclegu nad morzem dla całej rodziny. Pod tym względem mieszkańcy Trójmiasta są w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji. Nawet wyjazd nad popularną wśród surferów Zatokę Pucką nie jest wielkim problemem. Weekendowe surfowanie może być znakomitą formą rekreacji i rozrywki dla osób w każdym wieku. Uprawianie windsurfingu jest możliwe nie tylko przy pięknej, słonecznej pogodzie. Instruktorzy i pracownicy wypożyczalni służą poradą w doborze odpowiedniego sprzętu (deska, żagiel) do wieku, umiejętności i aury.