Together Magazyn » Sport » Sopocki Klub Tenisowy – sportowe oblicze kurortu

Sopocki Klub Tenisowy – sportowe oblicze kurortu

Sopocki Klub Tenisowy – sportowe oblicze kurortu

W powszechnym mniemaniu Sopot jest przede wszystkim miejscowością wypoczynkową, do której turyści z całej Europy przyjeżdżają po relaks i dobrą zabawę. Nie poważając tej opinii, warto pamiętać także o historii sopockiego sportu, a zwłaszcza Sopockiego Klubu Tenisowego, który na trwałe wpisał się już w historię Sopotu.

Chyba trudno znaleźć sopocianina, który nie słyszałby o Sopockim Klubie Tenisowym. Natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę, że historia sopockiego tenisa jest starsza niż… samo miasto. Sopot otrzymał prawa miejskie w 1901 roku, natomiast tenisiści zaczęli tutaj grywać już pod koniec XIX wieku. Pierwsze sopockie korty wybudowano w 1897 roku, w okolicach ówczesnego Domu Zdrojowego. Kolejne obiekty powstały już w miejscu doskonale znanym fanom tenisa – w pobliżu dzisiejszej ulicy Powstańców Warszawy. Pierwszy oficjalny klub tenisowy (Zopotter Lawn) powołano w 1900 roku. Od tego czasu można mówić o zawodowym uprawianiu tenisa w Sopocie, który wcześniej był uprawiany niemal wyłącznie jako gra towarzyska. O popularności i dynamicznym rozwoju tej dyscypliny może świadczyć fakt, że przed II wojną światową funkcjonowało tutaj 19 kortów.

Pomimo pożogi wojennej, sportowy duch w Sopocie nie umarł. Przeciwnie, zawody tenisowe rozgrywano już w maju 1945 roku, a latem, tuż po formalnym zakończeniu wojny, zorganizowano turniej z udziałem czołowych polskich zawodników. Od 1957 roku oficjalna nazwa klubu brzmi: Sopocki Klub Tenisowy. Tę nazwę znają już doskonale fani sportu. Znaczenie klubu rosło z każdym rokiem. Od kilkudziesięciu lat jest on organizatorem znaczących imprez o randze międzynarodowej. Można bez przesady powiedzieć, że w Sopocie, za sprawą działalności Sopockiego Klubu Tenisowego, gościła elita tej dyscypliny sportu.

Obecnie Sopocki Klub Tenisowy, kontynuując ponad 100-letnią tradycję, tworzy nową historię i wciąż się rozwija. Na sopockim kompleksie kortów tenisowych, z pewnością jednym z piękniejszych i bardziej rozpoznawalnych w Polsce, może jednocześnie rozgrywać nawet 25 pojedynków, na kortach halowych i odkrytych. Działająca przy klubie Akademia Tenisowa jest kuźnią młodych talentów – przyszłych pokoleń, następców Jerzego Janowicza i Agnieszki Radwańskiej. Najmłodsze dzieci, które rozpoczynają sopocką przygodę z tenisem, mają zaledwie 4 lata. Kto wie, może za jakiś czas usłyszy o nich świat wielkiego sportu…

Sopocki Klub Tenisowy

ul. Ceynowy 5, 81–718 Sopot

Tel.: 58 551 35 69; 518 174 901

Faks: 58 551 35 30

Oceń