Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Skóra problematyczna – jak pielęgnować, jakich kosmetyków używać, czego unikać?
essential-

Skóra problematyczna – jak pielęgnować, jakich kosmetyków używać, czego unikać?

Najtrudniejszym typem skóry do pielęgnacji jest cera problematyczna. Może ona wykazywać jednocześnie cechy cery suchej, wrażliwej, tłustej, skłonnej do zapychania, a nawet trądzikowej. Trudno jest znaleźć jeden konkretny kosmetyk, który zwalczałby na raz wszystkie problemy. Dlatego w pielęgnacji tego typu skóry ważne są wszystkie działania pielęgnacyjne oraz kosmetyki o udowodnionej skuteczności. Co warto wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji cery z wieloma problemami?

Skuteczna pielęgnacja – kolejność ma znaczenie 

Dużo osób już na tym etapie popełnia błąd. Odpowiednie kosmetyki mają ogromne znaczenie, ale ważna jest też kolejność ich aplikowania. Na przykład kremu Vitella ictamo nie nakładamy przed serum, tylko po nim, ponieważ ma on gęstszą konsystencję, a więc jest produktem zamykającym pielęgnację. Jak więc poprawnie aplikować kosmetyki? Należy trzymać się tej kolejności: 

  • wieloetapowe oczyszczanie – olej, balsam myjący, pianka, żel, peeling, 
  • przywrócenie równowagi skórze – tonik, hydrolat, mgiełka, 
  • pielęgnacja specjalistyczna – serum, 
  • nawilżanie – krem, żel o działaniu nawilżającym, 
  • kremy specjalistyczne – np. krem z ichtiolem, cynkiem, 
  • ochrona przed UV – produkt z filtrami przeciwsłonecznymi. 
vitellaictamo

Częstość stosowania kosmetyków 

Warto pamiętać też, że nie każdego dnia trzeba np. robić peeling. Także specjalistyczne kremy Vitella w aptekach, mogą być na początku zalecane do używania dwa lub trzy razy w tygodniu lub przez konkretny okres czasu. Również produkt taki jak serum można targetować według aktualnej potrzeby cery. Gdy jest sucha wybrać produkt mocno nawilżający, gdy pojawią się krostki – serum oczyszczające o działaniu antybakteryjnym. 

vitelazn

Etapowe oczyszczanie skóry 

Etapowe oczyszczanie w Polsce wciąż jest nowością. Jednak zasada jego działania jest bardzo prosta i poznają ją dzieci podczas jednej z pierwszy lekcji chemii w szkole podstawowej. Oczyszczanie wieloetapowe opiera się o zasadę: woda nie łączy się z tłuszczem, a tłuszcz nie łączy się z wodą. Przenosząc to do pielęgnacji cery, można powiedzieć, że samą wodą oraz kosmetykami na bazie wody nie zmyjemy z twarzy sebum, które jest tłuszczem. A więc chcą porządnie oczyścić cerę należy najpierw użyć kosmetyku na bazie tłuszczu, aby zmyć sebum i pozostałości kosmetyków o tłuszczowej konsystencji, a potem produktu na bazie wody, aby zmyć resztę codziennych zabrudzeń czy domyć resztki kosmetyków. 

Dlatego jako pierwszy etap oczyszczania należy stosować produkt z tłuszczem. Osoby, które noszą makijaż mogą zacząć mycie twarzy od balsamu do demakijażu, który rozpuści warstwę kosmetyków kolorowych. Przy lekkim makijażu lub nie nosząc go wcale, można zastosować olej myjący. Nim można również zmyć bardziej odporny makijaż, ale może być potrzebne użycie go dwa razy. Później należy oczyścić cerę pianką lub żelem, które zmywamy na końcu wodą.  

Nawilżanie i ochrona przed słońcem 

Powszechnie krąży też błędna opinia, że cery tłustej nie trzeba nawilżać. A tymczasem sebum produkowane jest z nawiązką, gdy cera jest zbyt sucha. Na policzkach będzie to widoczne od razu, ale w strefie T, sebum zasłoni brak wody. Dlatego każdy tym cery, nawet problematyczna z tłustą strefą T wymaga nawilżania. Najlepiej wybrać serum i krem, które mają składniki zarówno nawilżające jak i zwalczające główne problemy cery.  

Dużo nieścisłości jest też o ochronie przed UV. Nie tylko osoby o jasnej karnacji muszą jej używać. Również osoby z naturalnie bardzo ciemnym kolorem skóry, muszą chronić się przed promieniami UV. I nie tylko w słoneczne dni. Codziennie należy stosować ochronę przed UV, nawet gdy nie wychodzimy z domu. Promienie przenikają też przez szyby i tak samo mogą niszczyć cerę. 

Oceń