Hodowla ryb stawowych wymaga zadbania o kilka ważnych kwestii. Jedną z kluczowych jest ich zabezpieczenie przed drapieżnikami i chorobami przenoszonymi przez różne zwierzęta. W tym pomoże dobrej jakości siatka na staw hodowlany. Jednym z producentów tego typu rozwiązań jest firma Symar, która od lat specjalizuje się w tworzeniu trwałych i niezawodnych siatek ochronnych (https://symar.pl/siatka-na-staw-hodowlany/). Artykuł stanowi zbiór wskazówek na temat jej montażu. Dowiesz się również, dlaczego warto zdecydować się na taki krok.
Jak wygląda montaż siatki na staw hodowlany?
Siatka na staw hodowlany musi być zamocowana starannie i solidnie. Tylko wtedy będzie należycie pełnić swoje zadanie. Montaż może odbyć się na dwa sposoby:
- przy powierzchni wody,
- na wysięgnikach.
Która metoda sprawdzi się lepiej? To zależy m.in. od sytuacji oraz wielkości zbiornika wodnego.
Montaż siatki przy powierzchni wody
Gdy siatka na staw hodowlany zostanie zamocowana tuż przy tafli wody, zapewni to bardzo estetyczny efekt. Z daleka zabezpieczenie będzie niemal niewidoczne. Niemniej warto mieć na uwadze, że dostęp do stawu będzie utrudniony.
Wszystko sprowadza się do tego, aby umieścić siatkę na stalowej lince, którą mocuje się do brzegu przy użyciu śledzi. Trzeba je rozmieścić w równych od siebie odległościach – niezbyt dużych, ponieważ mogą powstać duże szpary ułatwiające drapieżnikom dostęp do ryb. Należy się również upewnić, że śledzie są wbite w grunt dostatecznie głęboko.
Montaż siatki na wysięgnikach
Zamocowanie siatki na specjalnych wysięgnikach to rozwiązanie zapewniające łatwiejszy dostęp do zbiornika wodnego. Cała konstrukcja jest dobrze widoczna z daleka, a to podnosi poziom bezpieczeństwa osób postronnych, ale jednocześnie obniża estetykę.
Pracę należy rozpocząć od stworzenia konstrukcji, na którą naciągnięta zostanie osłona. W tym celu można zastosować np. drewniane słupki. Gdy staw hodowlany jest bardzo duży, konieczne może okazać się wykonanie podparcia w jego środkowej części. Po ustabilizowaniu wysięgników wystarczy odpowiednio naciągnąć siatkę i przymocować ją solidnie, przykładowo przy użyciu kotew.
Dlaczego siatka na staw hodowlany to dobry pomysł?
Głównym zadaniem tego typu siatki jest ochrona ryb przed drapieżnymi gatunkami ptaków, które je wyjadają lub ranią, prowadząc do śnięcia. To m.in. czaple, rybołowy, kormorany, a nawet sroki czy wrony. Osłona może również utrudnić dostęp do wody innym zwierzętom uznawanym za szkodniki, choćby wydrom, lisom oraz szczurom.
Odizolowanie ryb od innych zwierząt pozwala też na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Ponadto ułatwia to utrzymanie czystości zbiornika wodnego. Siatka na staw hodowlany zmniejsza do minimum ryzyko, że w środowisku wodnym dojdzie do niekorzystnych zmian zwiększających śmiertelność hodowli.
Nie można nie wspomnieć o tym, że dzięki takim produktom oddziela się różne gatunki ryb żyjące w jednym zbiorniku. Tym samym unika się konieczności budowy kilku stawów przy chęci rozwoju swojej działalności. Jest to też skuteczny sposób na zapewnienie ochrony osobom przebywającym w pobliżu wody.