Rzym sam w sobie jest ogromną atrakcją nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci. Fontanny, bieganie między kolumnami, łapanie gołębi, najlepsze lody na świecie (oprócz tych z Argentyny, ale w końcu lody do Argentyny przywieźli Włosi!), pizza, szukanie fontanelli z pitną wodą – oto recepta na wspaniałe wakacje w tym mieście.
„Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”
Powiedzenie „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” pozostaje aktualne od ponad trzech tysięcy lat, i to dosłownie. Eksperci z niemieckiej grupy badawczej Moovel Lab stworzyli mapę wszystkich dróg na Starym Kontynencie, a następnie wyróżnili na niej te, którymi można dotrzeć do Wiecznego Miasta. Przeanalizowali wszystkie szlaki komunikacyjne – od Hiszpanii po Rosję, od Norwegii po Grecję. Ustalili, że około 500 tys. z nich prowadzi z ponad 3,3 mln miejsc do stolicy Włoch. Można więc śmiało powiedzieć, że Wieczne Miasto stanowi punkt centralny Europy i jako takie jest wyjątkowe pod każdym względem.
Miasto na siedmiu wzgórzach
Serce Rzymu stanowi siedem wzgórz usytuowanych na wschodnim brzegu Tybru: Palatyn, Kapitol, Awentyn, Celius, Kwirynał, Wiminał i Eskwilin. Według tradycji każde wzgórze zamieszkiwało niegdyś odrębne plemię, a Rzym powstał w momencie, gdy plemiona te się połączyły i wspólnie zaczęły osuszać przedzielające wzgórza doliny, a następnie wytyczać na ich obszarze fora.
Dla nas Rzym ma specjalne znaczenie. Byliśmy tam po raz pierwszy z Jankiem w 2011 roku, w trakcie naszej wyprawy do Indonezji. Tam pośród ruin Forum Romanum nasz synek dowiedział się, że będzie miał rodzeństwo. W pewnym sklepie z zabawkami w pobliżu forum, wybrał dla swojej siostry maskotkę – opiekuna Lupusa, rzymskiego wilka, który od tej pory towarzyszy nam we wszystkich podróżach. Mamy też tam swoje ulubione miejsca, które polecamy i dużym, i małym podróżnikom.
Najstarszy plac miasta
Zwiedzanie wobec powyższego zaczynamy właśnie od Forum Romanum (Rynek Rzymski), który jest najstarszym w Rzymie i chyba najsłynniejszym placem na świecie. Położone u stóp Palatynu i Kapitolu miejsce podzielone jest na kilka części, które w okresie cesarstwa spełniały różne funkcje. Do tej pory zachowały się ruiny świątyni Saturna, Kastora i Polluksa, Romulusa, Westy, Wenus i Romy, Cezara, Zgody. Wśród budowli starożytnego Forum ocalały również Bazylika Emiliusza, Julii oraz łuki triumfalne: Septymiusza Sewera, Tytusa, Tyberiusza i Augusta. Wszystkie bez wątpienia warte odwiedzin.
Koloseum i Plac Wenecki
Z Forum Romanum niedaleko do Koloseum – symbolu Rzymu. Zostało ono wzniesione przez cesarzy z rodu Flawiuszów w I wieku n.e. i stanowiło miejsce walk gladiatorów, noumachi (wojen morskich) oraz polowań na dzikie zwierzęta. W 2007 roku Koloseum zostało wpisane na listę siedmiu nowych cudów świata (obok Muru Chińskiego, Petry, Machu Pichu, Chichen Iza, Tadż Mahal i posągu Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro).
Aleją Via dei Fori Imperiali dojdziemy spod Koloseum do Placu Weneckiego. Stoi tu olbrzymi, marmurowy Ołtarz Ojczyzny, wzniesiony po zjednoczeniu Włoch na pamiątkę tego wydarzenia. Ta budowla jest pomnikiem Króla Emanuela II i zarazem Grobem Nieznanego Żołnierza. Ze szczytu Ołtarza rozpościera się fascynujący widok na Plac Wenecki, przy którym stoją Pałac Wenecki, Bazylika Świętego Marka, Pałac Bonapartego.
Panteon i Fontanna di Trevi
W ścisłym centrum Rzymu niedaleko od siebie znajdują się Panteon oraz Fontanna di Trevi. Pierwsza budowla to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w 125 roku, która była miejscem poświęconym wszystkim Bogom (stąd wewnętrzna konstrukcja na podstawie koła). Panteon, a obecnie Kościół Santa Maria dei Martiri, słynie jako świątynia ślubna. Z Pola Marsowego warto przejść 600 metrów, aby zobaczyć najsłynniejszą w Rzymie (i najbardziej obleganą przez turystów) fontannę Di Trevi. Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia – noszonym przez dziewicę, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo. Turyści wrzucają do wody monety, aby zapewnić sobie powrót do stolicy Włoch.
Place, których nie można pominąć
W Rzymie trzeba obowiązkowo zwiedzić przynajmniej jeden z zabytkowych placów: Navona, Campo de’ Fiori, Farnese czy Piazza di Spagna. Nazwa „Campo de’ Fiori” oznacza „pole kwiatów” – plac aż do wieków średnich zachował charakter łąki. Tu został spalony w 1600 roku Giordano Bruno, z powodu głoszonych przez siebie heretyckich poglądów. Lubimy też odwiedzać Schody Hiszpańskie – najpopularniejsze miejsce spotkań rzymskiej młodzieży. Scalinata di Trinità dei Monti powstały na zlecenie papieża jako połączenie między kościołem o tej samej nazwie – a Piazza di Spagna. Zostały ukończone w 1726 roku. To największe wolnostojące schody świata. Liczą sobie 138 stopni.
Watykan – wyjątkowe państwo-miasto
Wiele dróg i mostów prowadzi do Watykanu. Najpiękniej jest jednak przejść z Piazza del Popolo (Plac Wszystkich Ludzi), na którym znajduje się 24-metrowy egipski obelisk sprowadzony do Rzymu przez cesarza Oktawiana Augusta, wspaniała bazylika Santa Maria del Popolo i cudowna kaplica Chigi, zaprojektowana przez Rafaela, przez most przez Most Królowej Małgorzaty oraz Via Cola di Rien.
A w Watykanie…? Plac Św. Piotra, Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika Św. Piotra i jej kopuła, z której rozpościera się fascynujący widok na miasto, szwajcarscy gwardziści, fontanny, schody, ogrody, podziemia – ileż tu jest miejsc do zobaczenia! Przy odrobinie szczęścia można trafić na mszę świętą odprawianą przez samego papieża i zrobić sobie zdjęcie z gwardzistami.
Nie tylko zabytki
Po wielu doznaniach historycznych i estetycznych można odpocząć w Parku Villa Borghese, gdzie oprócz wspaniałej zieleni, znajduje się Ogród Zoologiczny Bioparco. W parku można popływać po jeziorze, wypożyczyć rowery, pojeździć na kulub polecieć balonem.
Młodzi podróżnicy mogą się też zrelaksować w Muzeum Explora (dla dzieci do 12 lat), Oasi Parku czy Hydromanii (park wodny, czynny tylko latem). Z kolei w pobliżu Rzymu (mniej więcej w odległości do 100 km) znajdują się: Rainbow Magicland w Valmontone, Zoomarine (dinozaury, delfiny, park wodny, cudownie spędzony czas na łonie natury), miejscowość Tivoli, z Willą Hadriana, wpisaną na listę zabytków Unesco, i oczywiście wybrzeże Morza Tyrreńskiego – z magicznym miastem Ostia, które było prawdopodobnie pierwszą kolonią Starożytnego Rzymu.
Rzymskie odkrywanie świata
Dla naszej rodziny najważniejsze w zwiedzaniu jest odkrywania świata od środka, poprzez poznawanie ludzi, błądzenie po ulicach i placach bez przewodnika, kierowanie się intuicją, która podpowiada, dokąd pójść. Rzym jest do tego idealnym miejscem… A jeśli jeszcze dodamy do tego kubek najlepszej kawy w jednym ręku, a włoskie lody – w drugim, to jesteśmy gotowi wędrować po tym mieście latami!
Autor: Małgorzata Zaremba