Główne rodzaje centrali alarmowych to Integra – najbardziej zaawansowana, Versa – skierowana do większych obiektów i Perfecta, która służy do ochrony domów lub sklepów osiedlowych. Systemy alarmowe dzielą się na antywłamaniowe, przeciwpożarowe, antynapadowe, telewizję dozorową oraz zestaw do kontroli dostępu.
Rodzaj systemu alarmowego zależy zarówno od jego przeznaczenia, jak i typu centrali alarmowej, która jest głównym elementem układu. To za jej pomocą kontroluje się inne urządzenia w systemie, takie jak manipulator, czujniki i części detekcyjne.
Rodzaje systemów alarmowych w kontekście typu centrali
Centrala Integra jest najbardziej złożonym urządzeniem i jest przeznaczony dla dużych obiektów przemysłowych (np. hale produkcyjne) lub rozbudowanych biurowców. Sprzęt ten umożliwia też budowę automatyki domowej oraz kontrolę dostępu. Urządzenie można podłączyć do innych modułów w postaci TCP/IP lub GSM. W nazwie tego sprzętu jest też określona ilość rzeczywistych lub potencjalnych wejść linii dozorowych, np. do Integra 32 można podłączyć masymalnie 32 linie.
Versa to elastyczna centrala, która jest skierowana do instalacji średniej wielkości. Za jej pomocą można uzyskać wielotorową komunikację zarówno za pomocą sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej oraz hybrydowej. Versa świetnie też pracuje na wersji mobilnej (w smartfonie) oraz webowej (przez laptop).
Centrala Perfecta natomiast to element tradycyjnych systemów, które służą do ochrony małych obiektów, np. sklepów osiedlowych. W urządzeniu są moduły DMS i GPRS oraz z łatwością można personalizować go pod konkretnego właściciela. Główne typy to Perfecta 16 i 32.
Podział systemów alarmowych odnośnie ich przeznaczenia
System alarmowy jest zestawem urządzeń, które ma na celu ochronę obiektów przez niebezpieczną sytuacją. Wyróżnia się:
- systemy antywłamaniowe – oparte na ruchach czujników podczerwieni lub czujkach magnetycznych, które są zwykle montowane na drzwiach, bramach lub oknach;
- systemy antynapadowe – uruchamiane pilotem lub przyciskiem alarmowym, który uaktywnia działanie pozostałych systemów;
- systemy przeciwpożarowe – ograniczają się do wykrywania niebezpieczeństwa pożarowego za pomocą czujników dymu i ognia;
- systemy telewizji dozorowej (CCTV) – instalowane w celu stałego nadzoru nad budynkiem chronionym lub archiwizacji nakręconych materiałów;
- systemy kontroli dostępu (SKD) – umożliwiają dostęp wybranym osobom do określonego pomieszczenia lub całego obiektu. Nowsze technologie wykorzystują analizę linii papilarnych, tablic rejestracyjnych lub tęczówki oka.