Sporo mówi się o chorobach dotykających wyłącznie kobiety. Dolegliwości dotyczące ich układu rozrodczego są wciąż zgłębiane, przeprowadzane są badania, opracowywane są metody leczenia, a same kobiety są notorycznie uświadamiane o możliwości ich wystąpienia oraz zachęcane do regularnych badań, które zmniejszą ryzyko wystąpienia poważniejszych schorzeń. Jednocześnie znacznie rzadziej mówi się o dolegliwościach dotykających wyłącznie mężczyzn. Bardzo mało się słyszy o takich chorobach, również z tego względu, iż mężczyźni nie lubią poruszać tematów, które uważają za krępujące i „niemęskie”. Warto jednak powoli przełamywać te bariery, ponieważ zdrowie jest najważniejsze. Profilaktyczne badania, obserwowanie swojego organizmu, wyczuwanie pierwszych objawów oraz wczesna reakcja pozwalają na całkowite wyleczenie i wyjście z sytuacji obronną ręką. Przykładem takiego schorzenia dotykającego wyłącznie mężczyzn są problemy z prostatą.
- Czym jest prostata?
- Prostata — dlaczego daje o sobie znać?
- Problemy z prostatą — łagodny rozrost gruczołu krokowego
- Przerost prostaty, czyli których objawów nie można lekceważyć?
- Przewlekłe zapalenie prostaty — leczenie
- Co poza leczeniem prostaty?
Czym jest prostata?
Prostata to gruczoł krokowy, który jest narządem mięśniowo-gruczołowym. Jest bardzo ważny, ponieważ wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Znajduje się pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Jego rolą jest produkcja płynu, który jest bardzo istotnym składnikiem nasienia. Wraz z wiekiem w organizmie mężczyzny zachodzą zmiany. Dochodzi do spadku testosteronu, natomiast komórki prostaty mogą ulegać powiększeniu. Sprzyja temu otyłość, cukrzyca typu 2, niewłaściwa dieta czy siedzący tryb życia. Te czynniki mogą prowadzić do przerostu prostaty. Może ona zamykać światło cewki moczowej, a za tym idzie — może dochodzić do problemów z oddawaniem moczu.
Prostata — dlaczego daje o sobie znać?
Nie do końca wiadomo, dlaczego następują problemy z prostatą. Jednak, jak pokazuje doświadczenie i liczne badania, między 45. a 50. rokiem życia zwykle następuje łagodny rozrost prostaty. Warto obserwować to bardzo dokładnie, aby przerost gruczołu krokowego nie dotyczył również Ciebie! Konsekwencją nieleczenia oraz ignorancji może być rak prostaty.
Problemy z prostatą — łagodny rozrost gruczołu krokowego
Jakie objawy może dawać łagodny przerost prostaty? Objawy tego są dość typowe i ciężko je przeoczyć. Na samym początku dochodzi do zmniejszenia przepływu w cewce moczowej. Z tego powodu mężczyzna może mieć problem z przepływem moczu. Słabszy niż dotychczas strumień moczu powinien zaalarmować pacjenta o tym, że dzieje się coś niedobrego. Czynność oddawania moczu będzie trwała nieco dłużej, niż zwykle, a drugim typowym objawem będzie wrażenie, że pęcherz nie został do końca opróżniony.
Prostata podrażniająca pęcherz może też powodować kłopoty z nietrzymaniem moczu. Leczenie chorób prostaty jest bardzo ważne. Jeśli dojdzie do znacznego jej przerostu, oddawanie moczu może być całkiem uniemożliwione. Brak możliwości opróżnienia pęcherza moczowego powinny być natychmiastowym sygnałem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, najlepiej specjalistą w tym temacie.
Przerost prostaty, czyli których objawów nie można lekceważyć?
Gruczoł krokowy jest bardzo ważny dla każdego mężczyzny. Jeśli jesteś jednym z nich, nie chcesz doprowadzić do raka prostaty i cenisz sobie swoje zdrowie, koniecznie zwróć uwagę na objawy związane z przerostem prostaty. Dosięgło Cię nietrzymanie moczu? A może należysz do grupy osób, która skarży się na bolesne oddawanie moczu? Są to objawy chorób prostaty, a najważniejszy z nich to całkowite zatrzymanie moczu w pęcherzu. W takiej sytuacji konieczna jest pilna wizyta lekarska oraz natychmiastowe działanie w celu wyleczenia tego schorzenia.
Przewlekłe zapalenie prostaty — leczenie
Leczenie łagodnego przerostu prostaty opiera się głównie na farmakoterapii. Najczęściej stosowane są leki blokujące receptor α-1-adrenergiczny. Działa to rozluźniająco na mięśnie gładkie prostaty oraz pęcherza moczowego. Często sięga się też po leki hormonalne 5-α-reduktazę oraz pomocniczo po leki roślinne, taki jak ekstrakt z palmy sabałowej, wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, wyciąg z pokrzywy zwyczajnej. Do efektów ubocznych leczenia farmakologicznego należą kłopoty ze wzwodem czy obniżone ciśnienie krwi. W zaawansowanym stadium choroby, kiedy leki przestają działać, często koniecznością jest chirurgiczne usunięcie tego gruczołu.
Co poza leczeniem prostaty?
Mężczyzna, który cierpi na choroby prostaty, powinien zwrócić uwagę na swój komfort życia. Jeśli w normalnym funkcjonowaniu przeszkadzają mu kłopoty z nietrzymaniem moczu, warto zastosować wysokiej jakości produkty TENA, które chronią przed niekontrolowanym zmoczeniem bielizny lub spodni. Marka TENA to największy producent zajmujący się potrzebami osób mierzących się z nietrzymaniem moczu, jego niekontrolowanym oddawaniem. Firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i tworzy specjalistyczne produkty podzielone na serie, np TENA LADY czy TENA MEN. Warto z nich korzystać, aby nadal czuć się swobodnie w swoim ciele!