Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Prawo w medycynie estetycznej
Prawo w medycynie estetycznej

Prawo w medycynie estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej stały się bardzo popularne. Ludzie chcą dobrze czuć się w swoim ciele, nie akceptują pewnych niedoskonałości. Bywa, że medycyna estetyczna to lekarstwo na blizny pooparzeniowe, czy urazy powypadkowe lub blizny po operacjach. Cel skorzystania z medycyny estetycznej jest jeden – odzyskać piękny wygląd i znów poczuć się dobrze w swojej skórze. Medycyna estetyczna pomaga pozbyć się kompleksów, dodaje pewności siebie, co bez wątpienia pomaga w codziennym życiu. Jednak, zabiegi medycyny estetycznej są obarczone pewnym ryzykiem błędu lekarskiego i wadliwego wykonania zabiegu. Jeżeli doszło do poważnego uszkodzenia ciała, naruszenia lub przerwania ciągłości tkanek lub innych nieprawidłowości, pacjent ma prawo do odszkodowania.

Coraz więcej błędów

Przybywa klinik medycyny estetycznej i gabinetów świadczących rozmaite usługi upiększające i odmładzające. Jednocześnie opinia publiczna coraz częściej słyszy o powikłaniach będących skutkiem zabiegów estetycznych. Kliniki i gabinety konkurują ze sobą o klientki i klientów, ale najczęściej jest to konkurencja cenowa, a nie jakościowa. Popyt na usługi rośnie, ponieważ współczesny świat wymaga od człowieka nieskazitelnego wyglądu, ciągłego odchudzania się, odmładzania i przeciwdziałania procesom starzenia się skóry. Ludzie, żyjąc pod ogromną presją społeczną na piękny wygląd, korzystają z usług medycyny estetycznej. Nie każdy zabieg się udaje i nie zawsze pacjent jest zadowolony. Czasem ma roszczenia. Usługi medycyny estetycznej do tanich nie należą, w 90% nie są refundowane, więc w razie niepowodzenia pacjent ma poczucie, że został oszukany. Warto wtedy udać się do prawnika i zapytać o poradę dotyczącą prawa w medycynie estetycznej adwokat-seidel.pl/specjalizacja/prawo-w-medycynie-estetycznej.

Prawo w medycynie estetycznej

Brak dokładnych regulacji prawnych

Medycyna estetyczna nie jest traktowana przez władze jako priorytet w ochronie zdrowia. Większość świadczeń to usługi prywatne. Nieprawidłowości w medycynie estetycznej wynikają z braku regulacji prawnych, co sprzyja wielu nadużyciom – ciągle nie ma jasno określonych przepisów na temat standardów w tej dziedzinie – to znaczy brakuje prawa w medycynie estetycznej. Nie oznacza to, że poszkodowani pacjenci są pozbawieni jakiejkolwiek ochrony prawnej. Powstaje coraz więcej kancelarii prawniczych w specjalizujących się naruszeniach praw pacjenta w medycynie estetycznej.

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi inwazyjne medycyny estetycznej (iniekcje, osocze, nici) powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy – dermatologów, chirurgów, chirurgów plastycznych. Powyżsi lekarze w ramach specjalizacji trwającej 5 lat mają szkolenia z zakresu zabiegów medycyny estetycznej. Medycyny innych specjalności też mogą zajmować się zabiegami estetycznymi, jeżeli przejdą odpowiednie szkolenia, a wykonywany zabieg dotyczy obszaru ich specjalizacji, np.: ginekolog może wykonać zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Brak jasnych przepisów powoduje, że zabiegami medycyny estetycznej zajmują się kosmetyczki i kosmetolodzy, a także osoby niezwiązane z medycyną, co oczywiście zwiększa ryzyko błędów. Prawo w medycynie estetycznej adwokat-seidel.pl jest bezlitosne wobec osób, które wykonują świadczenia z tego zakresu bez uprawnień i narażają zdrowie oraz życie pacjentów. Sądy przyznają pacjentom odszkodowania. Warto walczyć z nieuczciwymi podmiotami gospodarczymi, które tnąc koszty, pozwalają osobom nieuprawnionym i bez odpowiedniego doświadczenia i umiejętności wykonywać zabiegi medycyny estetycznej.

Druga strona medalu

Medycyna estetyczna wiąże się z określonymi oczekiwaniami pacjentów- ludzie chcieliby natychmiastowych, pozytywnych skutków i czasami ich wyobrażenia o działaniu zabiegu, czy preparatu są wyolbrzymione. Kiedy nie otrzymują, w ich mniemaniu tego, za co zapłacili, składają pozew sądowy. Kliniki muszą się liczyć się z niezadowoleniem klientów i przygotować się na takie sytuacje. Kancelarie świadczące usługi w kwestii prawa w medycynie estetycznej reprezentują kliniki i pomagają w problemach prawnych związanych z bieżącą działalnością oraz w przypadku roszczeń reklamacyjnych klientów.

Opłakane skutki błędów w medycynie estetycznej

Biznes beauty rozwija się dynamicznie i niestety coraz więcej osób bez wykształcenia medycznego wykonuje zabiegi medycyny estetycznej. W Polsce cały czas trwa konflikt pomiędzy lekarzami a kosmetologami o prawo do wykonywania zabiegów. Na konflikcie cierpi pacjent, który jest zdezorientowany, bo nie wie, kto, jaki zabieg może wykonać. Niejasność przepisów prawa w tym zakresie sprawia, że pacjentowi trudno jest dochodzić swoich praw w razie źle wykonanego zabiegu.

Branża beauty to znakomity biznes. Problemem są nadużycia kosmetyczek i kosmetologów, którzy przekraczają swoje uprawnienia i np.: próbują wykonywać zabiegi ginekologiczne, wybielać zęby, diagnozować nowotwory. Ryzyko błędu i zagrożenia pacjentów jest znaczne. Lekarzom też może zdarzyć się błąd, ale oni odpowiadają zawodowo i istnieją instytucje, gdzie pacjent może złożyć skargę. W przypadku, gdy zabieg wykonała osoba, która nie ma wykształcenia medycznego, sytuacja pacjenta jest gorsza i trudniej mu dochodzić swoich praw w medycynie estetycznej.

Oceń