Together Magazyn » Aktualności » Pracownie artystyczne w Trójmieście dla dzieci i młodzieży

Pracownie artystyczne w Trójmieście dla dzieci i młodzieży

W Trójmieście znajduje się mnóstwo miejsc, w których dzieci – zarówno te młodsze, jak i starsze – rozwiną potencjał twórczy. Ale nie tylko, bo oprócz rozwoju liczy się przecież ciekawie i radośnie spędzony czas. Gdzie szukać takich możliwości?

Gdynia

Akademia Talentów (ul. Świętojańska 55/9) to pracownia oferująca warsztaty z zakresu sztuk plastycznych. Zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach, a wśród uczestników spotkamy zarówno studentów ASP, jak i zwykłych pasjonatów sztuki. Do Akademii mogą się zapisać także najmłodsi, dla których przygotowywane są rozmaite warsztaty plastyczne, oraz nastolatki szukające sposobu artystycznej ekspresji. Adepci sztuk plastycznych mogą się spodziewać cyklicznych wystaw, na których będą prezentowane ich dzieła.

Terefere (ul. Staffa 16/11) powstało z myślą o dzieciach i ich potrzebach. Oferta jest bogata, dzieci mogą zapisać się na warsztaty plastyczne, taneczne, teatralne, muzyczne, a także językowe i gimnastyczne. Dostępne są również zajęcia dla rodziców oraz łączone – rodzinne. Lokal umożliwia organizację przyjęć urodzinowych.

Pracownia garncarska (ul. Krasickiego 2/9a) – tutaj dzieci i młodzież przystąpią do kursów, w ramach których nauczą się wyrabiać z gliny zarówno przedmioty ozdobne, jak i praktyczne. Dzieci podczas twórczej pracy z gliną rozwiną zdolności manualne oraz dodatkowo nauczą się cierpliwości i koncentracji, jakich wymaga tworzenie ceramiki. Poznają kilka technik obróbki gliny, w tym najważniejszą – toczenie na kole.

ARTiG (ul. Brzechwy 5) to miejsce, w którym profesjonalni muzycy przybliżają dzieciom skomplikowany świat dźwięku. Warto zainteresować się tym studio, jeśli nasze dziecko wykazuje zainteresowania muzyczne, marzy o grze na instrumencie albo posiada warunki wokalne. W programie ARTiG znajdują się zajęcia śpiewu, solowego i zespołowego, ponadto nauka gry na flecie, gitarze, pianinie oraz keyboardzie. Dla najmłodszych maluchów przygotowywane są zajęcia z rytmiki wraz z umuzykalnieniem. Studio prowadzi lekcje grupowe i indywidualne.

Gdańsk

Domin (al. Hallera 4/1) pomaga doskonalić umiejętności manualne młodzieży aspirującej na studia wyższe. Naucza również obsługi programów graficznych, w tym popularnej metody obróbki graficznej zwanej „digital painting”. Dla młodszych dzieci (6–12 lat) organizowane są warsztaty pod nazwą „Dominek”. Na zajęciach tych najmłodsi nauczą się wykonywać realistyczne portrety, malować farbami akrylowymi oraz akwarelowymi.

Pracownia Passa (ul. Wegi 22) proponuje pomoc młodzieży w przygotowaniu do egzaminów wstępnych na studia artystyczne. Dzieci mogą podszkolić się w zakresie rysunku, malarstwa oraz rzeźby. Lokal oferuje ponadto weekendowe warsztaty ceramiczne, angażujące młodsze dzieci do aktywności artystycznej razem z rodzicami. Podczas zajęć powstają niezwykłe, a przede wszystkim samodzielne rękodzieła z gliny. Dzieci modelują glinę, uczą się toczyć ją na kole garncarskim, a wreszcie – ozdabiać i tworzyć niepowtarzalne rzeźby.

Młynek Sztuki (ul. Obrońców Westerplatte 34) stawia na intensywny rozwój, stymulując drzemiące w dzieciach indywidualizm i potencjał artystyczny. Zajęcia odbywają się w grupach dzieci w podobnym wieku, dzięki czemu mogą one uczestniczyć w zabawie i twórczości razem ze swoimi rówieśnikami. Pracownia organizuje warsztaty, na których dzieci wykonają m.in.: modele przestrzenne osiedli (z kartonu, tektury, papieru), wspaniałe kolaże, origami, rysunki, rzeźby, prace malarskie i ozdoby z masy solnej. Dzieci nauczą się w Młynku także techniki twórczej zwanej decoupage, polegającej na trwałym sklejaniu wzorów wyciętych z papieru z drewnem, tkaniną, plastikiem, ceramiką, metalem itp.

Projekt Fan (ul. Ogarna 102) to pracownia, która (we wszystkie dni tygodnia!) z otwartymi ramionami przyjmuje zainteresowanych twórczą pracą. Serdecznie zapraszani są wszyscy, którzy wiekowo mieszczą się w skali 3–105 lat, co żartobliwie oddaje ducha tej nieznającej granic pracowni. Z pomocą prowadzących można stworzyć niecodzienne rękodzieła: ozdoby mydlane, pachnące świece, fantazyjną biżuterię, piękne torebki, skrzynkę na skarby, pomalować ceramikę albo kubek oraz wiele, wiele innych, bajecznych przedmiotów.

W Projektorni (ul. Dworska 29a) znajdą dla siebie miejsce dzieci zainteresowane tańcem (współczesny, artystyczny, break-dance), teatrem oraz rysunkiem i malowaniem. Spektakle, w których biorą udział dzieci, prezentowane są w gdańskich placówkach kulturalnych, natomiast prace plastyczne stworzone przez maluchów – zgłaszane do konkursów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.

Koty na płoty (ul. Słowackiego 19 – Garnizon Kultury) to pracownia warsztatowa przeznaczona dla dzieci, dla których szycie jest pasją. Zajęcia skierowane są zarówno do maluchów chcących dopiero rozpocząć przygodę z szyciem, jak i do tych, którzy pierwsze dzieła mają za sobą, lecz chcą polepszyć swoje umiejętności. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję nauczyć się sprawnie szyć ręcznie i korzystać z profesjonalnych maszyn. Nauczą się projektować i tworzyć swoje własne akcesoria – zabawki, ubrania, poduszki.

Sopot

Sztuka Odnowa (ul. Władysława IV 17) to pracownia, która prowadzi kursy przygotowujące do szkół o profilu artystycznym. Przyda się zatem na pewno młodzieży, która swoją przyszłość zamierza związać z działalnością wymagającą zdolności plastycznych (architektura, wzornictwo, sztuki piękne, grafika itp.). Oprócz młodzieży mile widziane są także mniejsze dzieci, które chętnie spędzają czas nad kartką papieru. W programie szkoły znajdują się również zajęcia dla młodzieży interesującej się sztuką tworzoną w miejscach publicznych, czyli tzw. street-artem.

Na warsztaty organizowane przez pracownię Parking63a (ul. Parkowa 63a/1) mogą uczęszczać dzieci od lat ośmiu oraz młodzież. Na zajęciach zapoznają się z projektowaniem graficznym, technikami stosowanymi w rysunku, malarstwie, udoskonalą umiejętności tworzenia wspaniałych ilustracji, zaprojektują i stworzą własne zabawki, na przykład je szyjąc.

Sopocki Młodzieżowy Dom Kultury (al. Niepodległości 763) to miejsce, w którym kładzie się nacisk na intensywny rozwój artystyczny dzieci. Placówka prowadzi działalność na różnych polach: od zajęć plastycznych, przez taniec, naukę śpiewu i gry na instrumentach, po aktywność teatralną, a także modelarstwo, czyli budowanie latawców i samolotów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Tekst: Marta Horbal

Oceń