Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pobudzaj do kreatywności, zabawy i pracy, czyli jak dobrze oświetlić pokój dziecka

Pobudzaj do kreatywności, zabawy i pracy, czyli jak dobrze oświetlić pokój dziecka

Pobudzaj do kreatywności, zabawy i pracy, czyli jak dobrze oświetlić pokój dziecka?

Każde pomieszczenie w domu wymaga zbudowania odpowiedniego oświetlenia, dopasowanego do konkretnych potrzeb oraz preferencji mieszkańców. Planowanie rozmieszczenia lamp musi więc przebiegać w pełni indywidualnie, aby zapewniało późniejszą funkcjonalność wnętrza.

Szczególnym wyzwaniem jest zazwyczaj zaprojektowanie oświetlenia do pokoju dziecięcego. Dziś chcemy się zastanowić, jak to zrobić dobrze, żeby mali odkrywcy mieli wystarczającą ilość światła do wszystkich obowiązków i przyjemności.

Do czego służy pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka to przestrzeń wielowymiarowa i wielofunkcyjna, która nieustannie łączy praktyczność z rekreacją. W swoim małym królestwie nasze pociechy śpią, spędzają czas na zabawie samemu lub z zaproszonymi kolegami. W przypadku starszych dzieci, pokój jest także miejscem wytężonej pracy przy odrabianiu lekcji.

Stworzenie odpowiedniego oświetlenia staje się zatem zadaniem kluczowym, wymagającym uwagi i zastanowienia, aby cała przestrzeń była w pełni komfortowa i praktyczna, umożliwiając bezpieczne przemieszczanie się w nocy, bez oślepiania, przyjemną zabawę i miejsce do czytania oraz pisania. Jak to zrobić właściwie?

Budowanie scen świetlnych

Wielość funkcji sprawia, że nie możemy zastosować wyłącznie jednej lampy. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie kilku scen świetlnych, pozwalających na regulację natężenia i barwy światła. W ten sposób zapewniamy optymalne warunki do każdej czynności, którą dziecko chce lub musi wykonać.

Świetnie sprawdzają się włączniki światła ze ściemniaczami, dzięki którym zawsze możemy dopasować warunki oświetleniowe do aktualnych potrzeb. Teoretycznie specjaliści podają, że w światło ogólne powinno mieć 300 luksów, a zadaniowe, przy biurku 500 luksów. Zapewni to maksymalny komfort i funkcjonalność wszystkich stref w danej przestrzeni.

Jakie lampy do pokoju dziecka potrzebujemy?

Aby zbudować wcześniej wspomniane sceny, koniecznie trzeba użyć przynajmniej kilku źródeł światła. Oświetlenie główne zapewnia zazwyczaj lampa sufitowa, która pozwala na bezpieczne przemieszczanie się i zabawę. Oprócz niej, niezbędna jest także lampka nocna, umożliwiająca przeczytanie książeczki przed snem. Coraz częściej podczas planowania pokoju dziecięcego, rodzice decydują się też na zrobienie tuż przy podłodze ścieżki z oczek wpustowych, która przydaje się zwłaszcza w nocy – pozwala na przejście przez pomieszczenie, nie oślepiając zaspanych oczek.

W pomieszczeniach dla starszych dzieci nie może też zabraknąć lampki na biurku, dzięki której można bez trudu czytać i odrabiać zadania domowe. Powinna równomiernie oświetlać cały blat roboczy, a przy tym być na odpowiedniej wysokości, żeby nie oślepiać i nie męczyć oczu.

Zadbajmy o to, żeby wszystkie elementy znajdowały się w optymalnych miejscach dla małych użytkowników, których potrzeby są przecież nieco inne niż dorosłych. Dotyczy to rozmiaru i rozmieszczenia poszczególnych lamp, ale też zaplanowania włączników światła, które będą łatwo dostępne dla niedużych rączek.

Eliminacja efektu olśnienia

Olśnienie potrafi być niezmiernie nieprzyjemnym efektem. Dlatego też w przestrzeni dla dzieci warto zadbać o całkowite wyeliminowanie go. Jak to osiągnąć? Świetnym pomysłem są lampy o w pełni zabudowanych kloszach, które dają łagodne i rozproszone światło. Szereg produktów tego typu oferuje sklep Lampy.it, pełen rozwiązań modnych i bardzo funkcjonalnych, sprawdzających się w każdym wnętrzu.

Dzięki temu zapewniamy naszym dzieciom wygodną i przyjemną przestrzeń do całodziennej zabawy i pracy.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Chyba każdy rodzic wie, jak pomysłowi bywają mali odkrywcy. Z tego też powodu wszelkie elementy instalacji elektrycznej, które mogłyby być dla nich zagrożeniem, muszą się bezwzględnie znajdować poza ich zasięgiem. Dotyczy to również dostępu do szybko nagrzewających się żarówek, które warto wymienić na produkty o niskiej temperaturze pracy.

Planowanie oświetlenia niczym budowa królestwa z innej bajki

Pokój dziecięcy to przestrzeń niezwykła, łącząca w sobie szereg niezmiernie zróżnicowanych potrzeb i funkcjonalności. Z tego powodu, trzeba w niej zaplanować miejsce na zarówno zimnobiałe światło do pracy, jak i ciepłe, wspierające wieczorny relaks.

Lampy w pokoju najmłodszych domowników powinny łączyć przyjemny dla oka design z funkcjonalnością i całkowitym bezpieczeństwem użytkowania. Nie mogą oślepiać, muszą być odpowiednio zabudowane, żeby nie spowodować poparzeń.

Jeśli właściwie zaplanujemy całą przestrzeń i dokładnie przemyślimy całą instalację oświetleniową, nasze dzieci będą mogły radośnie i bez przeszkód zająć się rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań.

Oceń